Aziz Vlas'ın Gerçek Anı Mezarı, Kent Meydanından Çıktı

Aziz Vlas'ın Gerçek Anı Mezarı, Kent Meydanından Çıktı

Selçuk Parkı Arkeolojik Kazı Çalışmasında Elde Edilen Veriler, Hristiyanlar İçin Önem Taşıyan ve Adına Avrupa'da Bin 200 Kilise ile Manastır İthaf Edilen Dünyaca Ünlü Aziz Vlas'ın Gerçek Anı Mezarını Ortaya Çıkardı. Aziz Vlas'ın Anı Mezarının Gökmedrese'nin Karşısında Değil, Kale Camii'nin Arkasında Olduğu Anlaşıldı. Aziz Vlas'ın Gerçek Anı Mezarı Camla Çevrilerek Muhafaza Edilecek.

Aziz Vlas'ın Gerçek Anı Mezarı, Kent Meydanından Çıktı

Selçuk Parkı Arkeolojik kazı çalışmasında elde edilen veriler, Hristiyanlar için önem taşıyan ve adına Avrupa'da bin 200 kilise ile manastır ithaf edilen dünyaca ünlü Aziz Vlas'ın gerçek anı mezarını ortaya çıkardı. Aziz Vlas'ın anı mezarının Gökmedrese'nin karşısında değil, Kale Camii'nin arkasında olduğu anlaşıldı. Aziz Vlas'ın gerçek anı mezarı camla çevrilerek muhafaza edilecek.

Cumhuriyet Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Dr. Erdal Eser, Selçuk Park Arkeolojik kazı çalışmasında, en önemli bulgunun tahrip olmadan günümüze gelebilmiş bir mezarın açılması ile elde edildiğini söyledi. Gömü bulunmayan ve özel bir düzenlemeye sahip olduğu anlaşılan mezarda, dört parça hayvan kemiği ile karşılaşıldığını söyleyen Eser, "Sivas'ın, uzun bir süre İlhanlı kültür çevresi etkisinde kalmış olması, bize ilk anda, söz konusu mezarın bir Moğol mezarı olma ihtimalini düşündürdü. Fakat bununla birlikte, insan iskeletine rastlanmaması, çeşitli hayvanlara ait kemiklerin bulunuyor olması nedeni ile bir anı mezarı ile karşı karşıya olduğumuzu anladık. Selçuklu Parkı Kazısı'nın en önemli sonucu, kuşkusuz Sivaslı Aziz Vlas'a ait olan bu anı mezardır. Elde ettiğimiz verilerle buna hiç şüphe yok." diye konuştu.

Ortaya çıkan gelişmeyi uluslar arası arenaya duyuracaklarını belirten Eser, "Sivas daha çekici bir hale gelecek. Bu mezar inanç turizmi kapsamında değerlendirildiğinde 1 milyon turistin Sivas'a gelmesi demek oluyor" şeklinde konuştu.

Bazı bilimsel makalelere de konu olan Aziz Vlas'ın, 280-316 yıllarında Sivas'ta yaşadığı biliniyor. Anadolu'da Hristiyanlığın ilk piskopos ve şehitlerinden olduğu ifade edilen Aziz Vlas'ın, sağlığında bir hekim olarak halka yakınlığı ve öldürülmesi sırasında gerçekleştiğine inanılan mucizelerinin, onu bir aziz haline getirdiği kaydediliyor. Azizlik sıfatını Vatikan'ın 1527 yılında resmen onayladığı belirtilen Aziz Vlas, cerrahların, bağcıların, balıkçıların, mimarların hamisi olarak Hristiyan mitolojisinde yer alıyor.