Aziz Kocaoğlu: Türkiye İyi Yönetilirse AB'ye Kısa Sürede Gireriz

Aziz Kocaoğlu: Türkiye İyi Yönetilirse AB'ye Kısa Sürede Gireriz

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, Türkiye'nin AB'ye Girmek Amacıyla Taviz Vermemesi Gerektiğini Belirtirken, "Türkiye İyi Yönetilirse, Planlanan 15 Yıldan Daha Önce AB'ye Girer" Dedi.

Aziz Kocaoğlu: Türkiye İyi Yönetilirse AB'ye Kısa Sürede Gireriz

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Türkiye’nin iyi yönetilmesi durumunda Avrupa Birliği’ne planlanandan daha kısa sürede girebileceğini savundu. Kocaoğlu, “Ama tavizler verilerek de bu işin olacağına inanmıyorum” dedi.

Kocaoğlu, ANKA’ya yaptığı açıklamada İzmir’in kısa sürede 5 misli büyüyerek 9 belediyeden 57 belediyeye çıktığını, ilin ilk kez 10 yıllık strateji planı uygulamasına geçtiğini, master planının mecliste tartışılmakta olduğunu, ulaşım planı üzerinde bilim adamlarından destek alarak çalıştıklarını söyledi. Yatırım projelerinde geleceği düşünerek hareket ettiklerini, kısa süreli projelerde ise halkın ihtiyacı olan sosyal faaliyetleri değerlendirdiklerini belirten Kocaoğlu, “projelerimiz biter bitmez ihalesine çıkıyoruz” dedi.

“ÇARPIK KENTLEŞME SORUNUMUZU ÇÖZÜYORUZ”

Kocaoğlu, yaşanan ekonomik kriz ve göç yoğunluğu sebebiyle İzmir’e gelen insanların konut sorununa hemen çözüm getiremediklerini ifade etti. Kocaoğlu, “Farklı semtlerimizde toplu konutları hızla yapıyoruz; göç de nispeten azaldı. Bu gecekondularda yaşayan insanlarımıza sosyal yara açmadan, kendilerine isterlerse para isterlerse konut olarak çözüm sunmak istiyoruz” dedi.

“HÜKÜMETLE PROBLEMİM YOK”

Çalışmalarında hükümetten yeterli desteği gördüklerini belirten Kocaoğlu, “Yaşamım boyunca dersimi iyi çalıştım. En yakınım dahil olmak üzere olmayacak bir şeyi şimdiye kadar kimseden istemedim. Olacak şeyleri doğru bir dille savunup, almaya çalıştım. Şu ana kadar da hükümetle ya da herhangi bir kurumla en ufak bir sürtüşmem veya çelişkim yoktur” dedi.

BÜTÇELER DENK DEĞİL

“Hükümetin bütçesi de bugün denk değil, benim de” diye konuşan Kocaoğlu, “Kendi olanaklarımızla projelerimizi gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Hazineye olan borçlarımızı ödemede bir sorun yaşamıyoruz” dedi.

“YEREL SEÇİMLERE GİRMEYİ ZAMANI GELDİĞİNDE DÜŞÜNÜRÜZ”

Yerel seçimleri düşünmek için ayıracak zamanının dahi olmadığını belirten Kocaoğlu, “Zamanımı sadece görevimin gerekleri için harcıyorum. Yapacağımız ve yapmayı düşündüğümüz işlerde başarılı olacak mıyız, genel kabul görecek miyiz, sağlığımız elverecek mi? Bugünden bir şey söylemek doğru değil. Seçime 6 ay kala bunu hep beraber değerlendiririz” dedi.

CUMHURBAŞKANI GENEL MUTABAKATLA SEÇİLMELİDİR”

Her ülkenin cumhurbaşkanlığı seçiminin, kendi statüsü ve yapısına göre değişiklikler gösterdiğini belirten Kocaoğlu, “Cumhurbaşkanı bizde anayasanın belirlediği ölçüde bir denge görevi görür. Cumhurbaşkanı seçilecek kişinin, o görevlere tarafsız bakacak bir kişi olmasında, ülkenin geleceği açısından fayda var ve cumhurbaşkanının genel bir mutabakatla seçilmesinden yanındayım” dedi.

“TÜKİYE İYİ YÖNETİLİRSE AB’NE KISA SÜREDE GİRER”

Büyükşehirlerimizin hepsinin kendi başına AB’nin üyesi olabilecek düzeyde olduğunu belirten Kocaoğlu, “Ancak Türkiye’nin girmesi gerekiyor. Türkiye iyi yönetilirse, planlanan 15 yıldan daha önce AB’ne girer” diye konuştu.

Pek çok kriz ve zorluklar yaşansa da geriye bakıldığında Türkiye’nin her zaman daha ileriye gittiğini, geliştiğini ve eksiklerini kapatmaya çalıştığını belirten Kocaoğlu, “Genç ve girişimci bir zümreye sahibiz. Tarım, hayvancılık, sanayi ve iş gücümüz var. Sanayideki ara eleman sıkıntılarını eğitimlerle çözüyoruz” dedi.

“TAVİZLER VEREREK AB’NE GİREMEYİZ”

Türkiye’nin artık bu aşamadan sonra geri gitmesinin mümkün olmayacağını belirten Kocaoğlu, “Tavizler verilerek de bu işin olacağına inanmıyorum. Bunca yıllık iş ve özel hayatımda taviz verilerek bir şeyler elde edildiğini ve bu tavizlerin tazmin edildiğini, mutluluk ve başarı sağlandığını görmedim” dedi ve konuşmasına şöyle devam etti:

“Çalışıp üreterek ülkemizi, ekonomimizi dengeli duruma getirmeliyiz. İnsanlarımızın olanaklarını bugünkünden daha iyi bir konuma çıkartıp AB’ne onurumuzla, gururumuzla girebiliriz.

Tarımından hayvancılığına sanayisine kadar kendi kendine yetebilecek bir ülkeyiz. Yeraltı, yerüstü kaynaklarımız var. Kendimize 5-10-15 yıllık hedefler koymalıyız. Bu hedefleri uygulamak için hamle yaptığımızda AB’ne girme süremiz kısalır. Ülkemizin, sağlıklı yönetilirse, ilk 5 yılda toparlanacağına ikinci 5 yılda da sıçrama yapacağına inanıyorum” dedi.

“BORÇLU OLURSAK BAŞIMIZ EĞİK KALIRIZ”

Kaynak: ANKA