Aziz Kocaoğlu: "Belediyeler Yurt Yapabilmeli"

Aziz Kocaoğlu: "Belediyeler Yurt Yapabilmeli"

Aziz Kocaoğlu: 'Belediyeler Yurt Yapabilmeli'
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel

Özdere İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi'nin açılışını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocağlu, hükümetten 'belediyelere yurt açma' yetkisi verilmesini istedi.
Başkan Kocaoğlu, üniversite öğrencilerinin barınma ihtiyacının,...

Özdere İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi'nin açılışını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocağlu, hükümetten 'belediyelere yurt açma' yetkisi verilmesini istedi.

Başkan Kocaoğlu, üniversite öğrencilerinin barınma ihtiyacının, onların istediği standart, konfor ve nitelikte karşılanması gerektiğini söyledi. Belediyelere yurt yapmaları ve işletmeleri için izin verilmesini isteyen Kocaoğlu, aynı zamanda Kredi Yurtlar Kurumu'nun bir an önce nitelikli yurtlar yapmasını ve açığı kapatmasını istedi. Eğitimin ve sağlığın sübvanse edilmesinin devletin görevi olduğunu bunun için vergi toplandığını belirten Kocaoğlu, "Devlet olmanın gereği budur. Geleceğimiz olan gençlerimize gözbebeğimiz gibi bakmalıyız. Bu yanlıştan dönülmeli. Bu yol yol değil. Bu gidiş gidiş değil" dedi.

Arıtma sayısı ve Avrupa standartlarında arıtma kalitesi ile Türkiye'ye örnek olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, 13.5 milyon liralık yatırımla Menderes ilçesinde yaptığı 125 bin kişilik Özdere İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi'ni törenle hizmete açtı.

2010 yılında devreye alınan Seferihisar, 2013'te hizmete giren Doğanbey ileri biyolojik atık su arıtma tesisleriyle birlikte Gümüldür ve Seferihisar sahilleri 35 milyon liralık yatırımla koruma altına alındı.

Açılış töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Türkiye gündemine oturan kız ve erkek öğrencilerin aynı evde kalma tartışmalarına yönelik açıklamalarda bulundu. Başkan Kocaoğlu, "Hepimiz çocuk büyüttük. Okurken yurtlarda veya evlerde kaldılar. Okuyan çocuklar ülkenin lokomotifidir. Çocuklarımız aynı yurtta, kampüste kalıyorlar. Ancak, Bornova'da olduğu gibi aynı kampüs içinde kız ve erkek öğrencilerin farklı bloklarda kalmasını bile uygun görmeyen, nasıl bakıldığı, hangi cepheden bakıldığı belli olmayan, zihniyet bile denemeyecek bakış açısının dayatılması hepimizi, geleceğimizi, gençlerimizi, anne baba olarak bizleri ve halkımızı derin bir üzüntüye soktu. Yaşama müdahalede yarın neyle karşılaşacağımızı bilmiyoruz. Hepimiz huzursuzuz, endişe içindeyiz. Gelecekle ilgili kaygılarımız var. Ülke bir korku, ötekileştirme; sen, ben, biz, onlar ayrımı ile yönetiliyor. Bu Türkiye Cumhuriyeti'nin 90 yıllık döneminde hiç rastlanmayan süreçtir. Nereye gidiyoruz? Ne kadar geriye gitmemiz hedefleniyor?" dedi.

"GENÇLERE KALİTELİ YURT LAZIM"

Kocaoğlu, kendi öğrenciliğinde önce 100-150 kişilik büyük koğuşlarda, daha sonra Ege Üniversitesi'nde 6-8 kişilik odalarda kaldığını belirtti. Ancak artık gençlerin yurtların kalitesinin değişmesi ve müstakil odalarda kalmak istediklerini belirten Kocaoğlu, "Tek başlarına kalmak istiyorlar. İstedikleri zaman ders çalışmak, istediklerinde uyumak istiyorlar. Belediyeler olarak yurt ihtiyacını görüp tam projeleri hazırlamaya başlarken 'yurt yapamazsınız' dediler. Burs ihtiyacını gördük "burs veremezsiniz" dediler" dedi.

AK PARTİLİ VEKİL İLKNUR DENİZLİ'YE YANIT VERDİ

Başkan Kocaoğlu, Aziz Kocaoğlu, ilçe belediye başkanlarını AVM'lere ruhsat verdikleri yönünde eleştirilerde bulunan AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli'ye de yanıt verdi. Kocaoğlu, "Bizim danışmanlığımızı yapan kişi, AVM planı yapmadığımızı çok iyi biliyor. İmarı veren kişi değil de biz mi AVM'ci oluyoruz?" diye sordu.

İlçe belediye başkanlarıyla bu konuda polemik oluşturarak siyaset yapmak isteyen kişiler olduğuna dikkat çeken Kocaoğlu, "Doğuş arazisi olarak bilinen araziye kimin döneminde 2,5 emsal verildi? Crowne Plaza ve Balçova'daki AVM'lere kimin tarafından imar verildi. Danışmanlığını da yaptığı o dönemde muhteremlerin çok iyi bilmesi gerekir. Aynı kişi bizim de danışmanlığımızı yaptığı için, bizim de AVM planı yapıp yapmadığımızı iyi bilmesi gerekir. Çok iyi de biliyor zaten. Ama yıllar önce imarda verilen, kazanılmış hak nedeniyle zorunlu olarak ilçe belediyesinin vatandaşa inşaat ve oturma ruhsatı vermesinden dolayı 'Bunlar AVM'ci' diye suçlamalarda bulunuyor. İmarı yapan mı, yapılmış imara kazanılmış hak nedeniyle görevi gereği ruhsat veren mi AVM'ci olur? Çarpıtarak imarla ruhsatı birbirine karıştırmamak gerektiğine inanıyorum" dedi.

ÇAMUR ÇÜRÜTME TESİSİ YILBAŞINDA TAMAMLANACAK MÜJDESİ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, başlattıkları çevre yatırımları seferberliğinin sürdüğünü, Yeni Foça ve Hasköy'e de arıtma yapacaklarını, Özdere arıtma tesisinde Gümüldür bölgesinin evsel atıklarını da arıtacaklarını söyledi. İZSU'nun Gördes suyu için arıtma tesisi ihalesi yaptığını, itiraz sonucunun beklendiğini belirten Kocaoğlu, Büyük Çiğli Arıtması'na dördüncü fazı yapacaklarını, Çamur Çürütme Tesisi'ni yılbaşında tamamlanacağını müjdeledi.

MENDERES'E 110 MİLYON LİRALIK YATIRIM YAPTIK

Başkan Kocaoğlu, ilçe belediyelerden 5 yıllık taleplerini aldıklarını, buna göre programlama yapılacağını da ifade ederek, Menderes ilçesine Fen İşleri, İZSU ve okul yapımına katkı olmak üzere 110 milyon liralık yatırım yaptıklarını belirtti.

Menderes Belediye Başkanı Ergun Özgün, bugün bölgenin değil İzmir'in çok önemli bir hizmetini devreye aldıklarını belirterek, Özdere'ye yaz aylarında Türkiye'nin yer yerinden vatandaşın geldiğini söyledi.

Törene İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, CHP İl Başkanı Ali Engin, Menderes Belediye Başkanı Ergun Özgün, Karaburun Belediye Başkanı Serdar Yasa, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Selçuk Belediye Başkanı Vefa Ülgür, Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, Alaçatı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, meclis üyeleri, muhtarlar, bürokratlar ve vatandaşlar katıldı.

İZMİR'DEKİ ARITMA SAYISI 25'E ÇIKTI

İZSU, Menderes'e bağlı Özdere Mahallesi Kesre mevkiindeki 125 bin kişi kapasiteli arıtma tesisini, 13 milyon 587 bin liralık yatırımla tamamlandı. Tesise gelen ham atık su, çeşitli ızgaralardan geçerek sonrasında havalandırmalı kum ve yağ tutucuda işlem görüyor. Ardından içerdiği fosfor arıtılarak, uzun havalandırmanın yapıldığı aktif çamur ünitesinde arıtma işlemi yapıldıktan sonra çöktürme işlemi uygulanıyor ve ultraviyole ile dezenfekte edilerek doğaya veriliyor. Özdere arıtma tesisi ile birlikte İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 2008 - 2013 yılları arasında devreye aldığı arıtma sayısı 11'e, işlettiği arıtma sayısı ise 25'e çıktı. Arıtma yatırmaları ile arıtmadan çıkan çamurların değerlendirilmesini sağlayacak "Çamur Çürütme ve Kurutma Tesisi" inşaatı için İZSU, yaklaşık 150 milyon liralık yatırım yaptı. - İZMİR

Aziz Kocaoğlu: 'Belediyeler Yurt Yapabilmeli'
Aziz Kocaoğlu: 'Belediyeler Yurt Yapabilmeli'
Aziz Kocaoğlu: 'Belediyeler Yurt Yapabilmeli'
Aziz Kocaoğlu: 'Belediyeler Yurt Yapabilmeli'
Aziz Kocaoğlu: 'Belediyeler Yurt Yapabilmeli'
Aziz Kocaoğlu: 'Belediyeler Yurt Yapabilmeli'
Aziz Kocaoğlu: 'Belediyeler Yurt Yapabilmeli'

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title