Azeri Uyruklu Öğrenci İTÜ'yü Okul Birincisi Olarak Tamamladı

Azeri Uyruklu Öğrenci İTÜ'yü Okul Birincisi Olarak Tamamladı

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Uçak Mühendisliği Bölümü'nü 4 Üzerinden 4 Ortalamayla Tamamlayan Azeri Uyruklu Teymur Sadıkhov, Okul Birincisi Olarak Mezun Oldu.

Azeri Uyruklu Öğrenci İTÜ'yü Okul Birincisi Olarak Tamamladı

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Uçak Mühendisliği Bölümü'nü 4 üzerinden 4 ortalamayla tamamlayan Azeri uyruklu Teymur Sadıkhov, okul birincisi olarak mezun oldu.

İTÜ, 2007-2008 akademik yılında mezun olan yaklaşık bin 800 öğrenci için Ayazağa'daki İTÜ Stadyumu'nda özel bir tören düzenledi. Stadyumda gerçekleştirilen törene Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş katıldı.

İTÜ'yü okul birincisi olarak tamamlayan Sadıkhov, öğrenci arkadaşlarına ve velilere yönelik bir konuşma yaptı. Sadıkhov, eğitiminde kendisine destek veren Türkiye'ye ve tüm hocalarına sonsuz teşekkürlerini sundu.

"Bir anne baba yaklaşımı içerisinde bize gösterdiğiniz özen her türlü övgünün üzerindedir. Öğretim üyesi sayısı ve kalitesiyle Türkiye'de daha iyi olanaklara sahibiz. Sevgili arkadaşlarım, öğrendiklerimizi sunacağımız toplumun bizden bekledikleri çok şey" diyen Sadıkhov, son olarak da Türkiye'de okumuş olmaktan duyduğu mutluluğu ifade etti.

Törende kısa bir konuşma yapan Bakan Eroğlu ise eski bir İTÜ mezunu ve hocası olmasının yanısıra Elektrik Elektronik Fakültesi Elektrik Mühendisliği mezunu oğlu Mehmed Eroğlu'nun da mezuniyeti dolayısıyla üçlü bir mutluluk yaşadığını söyledi. Bakan Eroğlu, daha sonra konuşmasına şöyle devam etti:

"İstanbul Teknik Üniversitesi'nden mezun olmak bir ayrıcalıktır. Üçüncü duygumda ben de bir veliyim benim oğlum da buradan mezun oluyor, bu duygu da çok güzel. Yeni mezunlara ömür boyu mutluluk ve başarı diliyorum."

Yeni mezun olan öğrencilerin kendisine büyük bir enerji verdiklerini sözlerine ekleyen Bakan Eroğlu, öğrencilerden, bundan sonraki yaşamlarında da çalışkanlığı elden bırakmamalarını istedi.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Faruk Karadoğan da yaptığı kısa konuşmasında, İTÜ'lü olmanın büyük bir ayrıcalık olduğuna değindi. Rektör Karadoğan, mezuniyet sonrası öğrencileri daha zor bir hayatın beklediğini, ancak çalışarak hepsinin üstesinden gelebileceklerini kaydetti. Protokol konuşmalarının ardından, bölümlerini birinci olarak bitiren öğrencilere teşekkür plaketi sunuldu.

Kaynak: CHA