Azerbaycan Tanıtım ve İşbirliği Toplantısı

Azerbaycan Tanıtım ve İşbirliği Toplantısı

16.05.2012 18:20 | Son Güncelleme: 16.05.2012 18:20
Azerbaycan Tanıtım ve İşbirliği Toplantısı

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki 3,5 milyar dolarlık dış ticaret hacminin çok daha yukarı çıkması gerektiğini söyledi.

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki 3,5 milyar dolarlık dış ticaret hacminin çok daha yukarı çıkması gerektiğini söyledi.

Aslan, GTO tarafından Türk - Azerbaycan İş Konseyi ve Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçiliği işbirliğiyle düzenlenen "Azerbaycan tanıtım ve işbirliği toplantısında" yaptığı konuşmada, Azerbaycan'ın hem kardeş hem de soydaş ülke olduğunu, "tek millet iki devlet" söylemini yürekten benimsediklerini söyledi.

İki ülkenin ekonomik ilişkilerinin ivme kazandığını ama istedikleri rakamlara ulaşmadığını ifade eden Aslan, "Geçen yıl itibariyle Azerbaycan'la 3,5 milyar dolarlık ticaret hacmimiz var. Bunun çok daha yukarılara doğru çıkması gerektiğini düşünüyoruz. Burada yaptığımız birçok anlaşmanın getirileri var ama daha birçok anlaşma yapmamız gerektiği kanaatindeyim" diye konuştu.

Gaziantep - Azerbaycan ilişkilerinin geliştiğini, geçen yıl itibariyle yaklaşık 50 milyon dolarlık ticaret hacmi olduğunu bildiren Aslan, "Gaziantep gibi sanayisi ve ticareti gelişmiş bir il"in Azerbaycan ile ticaret hacmini yeterli görmediklerini, bu toplantının ilişkilerin daha yukarı taşınmasında bir fırsat olacağını ifade etti.

-"Yatırım daveti"-

Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Faig Bağırov da iki ülke arasındaki ticari ilişkileri daha yüksek rakamlara çıkarmayı amaçladıklarını söyledi.

Türkiye-Azerbaycan dış ticaret hacminin 10 yıl içinde 10 milyar dolara ulaşmasının öngörüldüğünü belirten Bağırov, geçen yıl dış ticaret hacminde yüksek bir artış olduğunu ve 3,5 milyar dolara ulaştığını kaydetti.

Ülkelerinin bağımsızlık döneminde yatırım sektörlerinde, ticaret sektörlerinde, ekonomisinin gelişmesinde büyük katkısı olduğu için Türk işadamlarına teşekkür eden Bağırov, "Azerbaycan'da gelişmiş büyük bir ortam, ekonomisinde istikrar var. Sizi yatırımcı olarak, Azerbaycan'daki kalkınma faaliyetlerinden istifade etmeye davet ediyorum. Elimizden gelen yardımı göstermeye hazırız" şeklinde konuştu.

Türk - Azerbaycan İş Konseyi Başkanı Cengiz Gül ise iki ülke ticari ve ekonomik ilişkilerinin daha ileriye gitmesi için gayret sarf ettiklerini, hükümetler bazında da ciddi destek verildiğini kaydetti.

Gaziantepli işadamlarına seslenen Gül, "Gaziantep'in müthiş bir sanayisi var. Dünyanın takdir edeceği bir ticaret hacmi geliştirmişsiniz, yıllık 6 milyar dolarlık ihracat yapıyorsunuz. Sizin müthiş küçük sanayi tecrübelerinizi orayla paylaşmanız lazım" şeklinde konuştu.

Azerbaycan'ın sadece altyapı yatırımları için petrol gelirlerinden ayırdığı fonda 100 milyar dolar biriktiğini bildiren Gül, "Bu yatırıma dönüşecek. Bu yatırımlardan ortaklıklar kanalıyla bizim müteahhitlerimizin, işadamlarımızın da pay alması lazım" dedi.

- GAZİANTEP

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

title