Azerbaycan, Karabağ Savaşı Sonrasında Ülkenin Uğradığı Zararı Ermenistan'dan Talep Edecek - Haberler
Haberi Paylaş

Azerbaycan, Karabağ Savaşı Sonrasında Ülkenin Uğradığı Zararı Ermenistan'dan Talep Edecek

AA - Haberler | Güncel
Azerbaycan, Karabağ Savaşı Sonrasında Ülkenin Uğradığı Zararı Ermenistan'dan Talep Edecek

Başbakan Yardımcısı Hasanov: "Uluslararası kurumlara zararımızı hesaplatıyoruz. Onaylanınca bu rakamı Ermenistan'dan isteyeceğiz"

Azerbaycan Göçmenler ve Mültecilerden Sorumlu Devlet Komitesi Başkanı, Başbakan Yardımcısı Ali Hasanov, Yukarı Karabağ savaşı nedeni ile doğan zararı Ermenistan'dan talep edeceklerini söyledi.

Hasanov, başkent Bakü'de Dünya Mülteciler Günü nedeni ile düzenlenen etkinlikte, Azerbaycan ve Ermenistan arasında yaşanan Yukarı Karabağ sorununun Azerbaycan'a yansımaları ve bu sorun nedeni ile topraklarını terk etmek zorunda kalan Azerbaycanlı mültecinin durumuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Ermenistan'ın Yukarı Karabağ ve etrafındaki illeri işgal etmesi neticesinde 1992-93'te bir milyondan fazla insanın topraklarını terk etmek zorunda kaldığını söyleyen Hasanov, bugün bu rakamın nüfus artımına bağlı olarak bir milyon iki yüz bine ulaştığını kaydetti.

Devlet olarak, Karabağ göçmenlerine her zaman destek olduklarını hatırlatan Hasanov, hükümetin çalışmaları sayesinde göçmenlerin yoksulluk oranının yüzde 75'ten yüzde 15'e gerilediğini ve her bir göçmen için yıllık 1300 ABD doları harcadıklarını ifade etti.

Bu rakamın genel harcamalara dahil olmadığını söyleyen Başbakan Yardımcısı, dünyanın hiçbir bölgesinde göçmen ve mülteciler için bu kadar harcama yapılmadığını hatırlatarak, 2012 yılında toplam 300 Milyon manat harcadıklarını, son yirmi yıldaki harcamanın 5,4 milyar ABD doları civarında olduğunu kaydetti.

Hasanov, "Bu süreç, barış ortamı sağlanana kadar devam edecek. Şu an savaşın başladığı tarihten günümüze kadar ülkede ortaya çıkan zararı hesaplatıyoruz. Uluslararası fiyatlandırma kurumları tarafından yapılan hesaplama onaylandıktan sonra zararımızı Ermenistan'dan talep edeceğiz. Azerbaycan'ın zararını Ermenistan ödemelidir. Bu konuda Ermeni yetkilileri uyarıyorum. Geç olmadan tutumlarını değiştirsinler ve işgalden vazgeçsinler" diye konuştu. - Bakü

AA - Son Dakika Haberleri
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Haber: Azerbaycan, Karabağ Savaşı Sonrasında Ülkenin Uğradığı Zararı Ermenistan'dan Talep Edecek - Haberler
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 16.10.2021 10:56:15. #1.12#