Azerbaycan'da Nar Festivali - Haberler
Haberi Paylaş

Azerbaycan'da Nar Festivali

CHA - Haberler | Dünya
Azerbaycan'da Nar Festivali

Azerbaycan'ın narı ile tanınan Göyçay şehrinde yapılan geleneksel nar festivali renkli görüntülere sahne oldu.

Azerbaycan'ın narı ile tanınan Göyçay şehrinde yapılan geleneksel nar festivali renkli görüntülere sahne oldu. Birbirinden lezzetli narlar ve nardan hazırlanan yiyecek, içeceklerin sergilendiği festivale büyük ilgi gösterildi. Göyçay'da vişne kadar küçük nardan, 1,2 kilogram ağırlığında olana kadar onlarca çeşit nar yetiştiriliyor. Son zamanlarda Türkiye'deki tezgahlarda sıkça görülen kudret narı da bunlar arasında.

Azerbaycan'da faaliyet gösteren diplomatik temsilciler, milletvekilleri ve binlerce vatandaşın katıldığı festivalde, çeşitli yaş grubundan folklor gruplarının hazırladığı gösteriler ve nar şeklinde hazırlanmış küreden çıkan çocukların gösterisi izleyenler tarafından uzun süre alkışlandı.

Festivalde konuklara nar suyu ikram edildi, köylülerin hazırladığı stantlar ziyaret edildi. Daha sonra Göyçay Valisi Mansur Memmedov halka hitap etti. Memmedov şehir sakinlerini ve festival dolayıyla şehre gelen konukları selamlayarak katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Festivalde çeşitli yarışmalar da yapıldı. Bir dakika içerisinde en çok nar suyu hazırlayana tanelerini düşürmeden en kısa sürede nar yiyen yarışmacılara ödüller verildi.

Göyçay doğumlu Milletvekili Ceyhun Osmanlı nar meyvesini hemen herkesin çok sevdiğini ama Göyçay'da yetişen narın tadının diğerlerinden daha farklı olduğunu söyledi. Göyçay'da 65 çeşit narın yetiştirildiğini bildiren Osmanlı, "Çeşit zenginliği olarak dünyada hiçbir yer buradaki kadar nar yetiştirilemiyor Hatta dağlarda yabani olarak yetişen narlar bile var." dedi.

Şahadet köyü sakinlerinden Samet Hüseyinov ise narla hazırlanan yiyecekler hakkında bilgi verdi. Azerbaycan'da nar ekşisinin özellikle etli yemeklerle beraber tüketildiğini ifade eden Hüseyinov, Ayrıca nardança adlı reçelin sütlü yemeklerle tüketildiğini ifade etti. Nar ile içecek, börek, balık dolması, tavuk dolması da hazırlandığını bildiren Hüseyinov nar festivalinin nar üreticileri açısından bir bayram olduğunu dile getirdi.

Festivale davetli olarak katılan Doğuş da Azerbaycan'da bulunmaktan ve nar festivaline katılmaktan memnuniyetini belirtti.

Azerbaycan'da Nar Festivali

Azerbaycan'da Nar Festivali

Azerbaycan'da Nar Festivali

Azerbaycan'da Nar Festivali

Azerbaycan'da Nar Festivali

CHA - Son Dakika Haberleri
500
title