Haberler » Ekonomi » Haber

Azerbaycan'da Memleketine Süt Fabrikası Açtı, 10 Bin Aileye İstihdam Sağladı

Azeri İş Adamı Mübariz Mansimov'un Sahip Olduğu Palmali Holding'in 32 Milyon Euro Yatırımla Azerbaycan'ın Lenkeran Şehrinde Kurduğu Süt Fabrikası, Bölgede 10 Bin Aileye Gelir Kapısı Oldu.

Azerbaycan'da Memleketine Süt Fabrikası Açtı, 10 Bin Aileye İstihdam Sağladı

Azeri iş adamı Mübariz Mansimov’un sahip olduğu Palmali Holding’in 32 milyon Euro yatırımla Azerbaycan’ın Lenkeran şehrinde kurduğu süt fabrikası, bölgede 10 bin aileye gelir kapısı oldu.

Bölgede 10 bin ailenin sütünü toplayan ve 600 kişiye doğrudan istihdam sağlayan fabrikada, uzun ömürlü pastörize süt, beyaz peynir, krem peynir, yoğurt, tereyağı, ayran gibi süt ürünleri üretiliyor. Fabrikanın ürün yelpazesine önümüzdeki aylarda dondurma da eklenecek.

2008 başında açıldı

Palmali Holding, Azerbaycan’ın ihtiyacını ithalatla karşıladığı süt ürünleri konusunda fabrika kurmak amacıyla 2005’te yatırım kararı aldı. Mübariz Mansimov, yatırım için hayvancılık ve tarım konusunda en gelişmiş noktalarından biri ve aynı zamanda memleketi olan Lenkeran’ı seçti. Türkiye’den gelen mühendis ve işçilerin kurduğu fabrikanın teknolojisi için dünyanın önde gelen, süt endüstrisi konusunda uzman şirketlerle işbirliği yapıldı.

150 bin litre süt

Fabrika 2008 başında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından açıldı. Fabrika, bölgedeki toplama ağı ile günde 150 bin litre süt işliyor. Fabrikaya getirilen süt önce özeliklerine göre ayrılıyor, ardından tesislerde el değmeden işleniyor. Tesislerin kısa sürede kapasitesini doldurduğunu söyleyen Nur Süd MMC Genel Müdürü Zeki Aşçı, "İkinci fabrikamız için çalışmalar hızla devam ediyor. Amacımız bu fabrika ile Azerbaycan’ın ihtiyacının yanı sıra çevre ülkelere de süt ve süt ürünleri ihraç edebilmek" dedi.

Ülkede hayvancılığın gelişmesi ve yüksek standartlar yakalanması amacıyla Palmali Holding, 40 milyon Euro’luk yatırım planlıyor. Azerbaycan’ın Masallı-Miyengü kentinde kurulması planlanan çiftlikte, günde 30 litre süt veren 600 büyükbaş hayvan getirilmesi planlanıyor.

Bakterisiz temiz süt

Daha sonra büyükbaş hayvan sayısının 1200’e çıkartılması öngörülüyor. Süt kalitesinin yükseltilmesi amacıyla da çalışmalar yapan fabrika, ailelere bakterisiz ve temiz süt sağlamaları amacıyla paslanmaz sağım kovaları ve güğümler de dağıtıyor. Süt üretiminin artması nedeniyle halen 10 olan toplama merkezi sayısının da önümüzdeki aylarda 20’ye çıkartılması hedefleniyor.