Azerbaycan, Cumhurbaşkanını Seçiyor

Azerbaycan, Cumhurbaşkanını Seçiyor
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Dünya

Azerbaycanlı seçmenler, cumhurbaşkanlığı seçimleri için sandık başına gidiyor.

Azerbaycanlı seçmenler, cumhurbaşkanlığı seçimleri için sandık başına gidiyor.

Azerbaycan'da yapılan 7. cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 10 aday yarışıyor. Bunlar; iktidardaki Yeni Azerbaycan Partisi Başkanı ve Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Bütün Azerbaycan Halk Cephesi Partisi Başkanı Gudret Hesenguliyev, Demokratik Kuvvetlerin Ulusal Konseyi'nin ortak adayı Cemil Hasanli, Adalet Partisi Başkanı İlyas İsmailov, Çağdaş Müsavat Partisi Başkanı Hafız Hacıyev, Ümit Partisi Başkanı İgbal Ağazade, Azerbaycan Demokrat Partisi Başkanı Serdar Celaloğlu, Azerbaycan Sosyal Demokrat Partisi Başkanı Araz Alizade, Milli Uyanış Hareketi Partisi Başkanı Ferec Guliyev ve bağımsız aday Zahid Oruç.

Yerel saatle sabah 08.00'de başlayan oy verme işlemi, 19.00'da sona erecek. Ardından oy sayımı başlayacak.

Merkez Seçim Komisyonu, seçimlerle ilgili olarak gün içinde belli aralıklarla toplam beş kez açıklama yapacak.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 5 milyon 145 bin seçmen oy kullanabilecek. Seçmenlerin 2 milyonunu gençler oluşturuyor. 500 bin genç ise ilk kez oy kullanabilecek. Toplam seçmenlerin yüzde 50,8'ni kadınlar, yüzde 49,2'ni ise erkekler oluşturuyor.

Sabah erken saatlerinde oy kullanmağa giden vatandaşlar seçim merkezlerinden memnun ayrılıyor.

Erşat Meherremov,"Her şey gözlemcilerin kontrolü altında. Hiçbir müdahale olmadan istediğim Cumhurbaşkanı adayına oy verdim" diye konuştu.

Adil Abdulov ise, "Hiç kimsenin müdahalesi olmadan serbest bir şekilde istediğim adaya oy verdim. Kendi isteğimle oy kullandım ve hiçbir şikayetim yok" ifadesini kullandı.

Seçimi 52 bine yakın yerli, 100'e yakın ülkeden ise bin 300 yabancı gözlemci izliyor.

Yurtdışında yaşayan ve Hac vazifesi için kutsal topraklara giden Azerbaycan vatandaşları, büyükelçiliklerde ve kurulan seçim merkezlerinde oy kullanıyor.

AGİT Parlamenter Asamblesi, AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, Avrupa Parlamentosu, Demokrasi ve Ekonomik Kalkınma İçin Organizasyon (GUAM), Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü, BDT Parlamenterler Asamblesi, Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA), İslam İşbirliği Teşkilatı ve diğer kurum ve kuruluşlar seçimlerde gözlemci bulunuyor.

Resmi olmayan ilk sonuçların 23.00'den sonra açıklanacağı bildirildi. Demokratik Kuvvetlerin Ulusal Konseyi'nin ortak adayı Cemil Hasanli 17 sayılı Yasamal üçüncü Daire Seçim Komisyonu 6 sayılı seçim mıntıkasında oy kullandı.

Oy kullandıktan sonra açıklama yapan Cemil Hasanlı, "Bugün Azerbaycan için büyük bir gün. Azerbaycan halkı Cumhurbaşkanını seçiyor. Bugün seçim günü olduğu için halkın iradesine, açıklamalarımla müdahale etmek istemiyorum" dedi.

Yapılan açıklamaya göre şu ana kadar 1 milyon 894 bin vatandaş oy kullandı. - BAKÜ

Azerbaycan, Cumhurbaşkanını Seçiyor

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title