Azad Keşmir Başbakanı Serdar Atik Ahmet Han:

Azad Keşmir Başbakanı Serdar Atik Ahmet Han:

Azad Keşmir Başbakanı Serdar Atik Ahmet Han, Bölgelerinde Terör Örgütü El Kaide'nin Bir Faaliyeti Olmadığını, Bu Tür İddiaların Siyasi İstismardan İbaret Olduğunu Söyledi.

Azad Keşmir Başbakanı Serdar Atik Ahmet Han:

Azad Keşmir Başbakanı Serdar Atik Ahmet Han, bölgelerinde terör örgütü El Kaide'nin bir faaliyeti olmadığını, bu tür iddiaların siyasi istismardan ibaret olduğunu söyledi.

İnsani Hak ve Hürriyetler İnsani Yardım Vakfı'nın (İHH) organize ettiği yetim çocukların biraraya geldiği 2. Uluslararası Çocuk Buluşması için İstanbul'a gelen Azad Keşmir Başbakanı Ahmet Han, basın mensupları ile bir sohbet toplantısı düzenledi. Başbakan Ahmet Han, 2005 yılında yaşadıkları depremde yardıma ilk koşan ülkenin Türkiye olduğunu belirterek, teşekkürlerini dile getirdi. Keşmir Başbakanı, "Depremin üzerinden 24 saat geçmeden Türk kardeşlerimiz yardıma geldi. Türkiye'yi, buradaki kardeşlerimizi

kendimizden bir parça olarak görüyoruz" dedi. Ahmet Han, Pakistan ve Afganistan arasında gerginliğe neden olan terör örgütü El Kaide'nin bölgelerinde faaliyet yürütüp yürütmediği ile ilgili bir soru üzerine, "Bir çok ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de illegal faaliyetlerde bulunan insanlar var ancak bunların El Kaide ile ilgileri yok. El Kaide'nin Keşmir'de bir faaliyet yürüttüğünü hiç duymadım, bu tür iddialer sadece siyasi istismardan ibarettir" diye konuştu.

60 yıldır süren Keşmir sorununun çözümlenmesi için Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in başlattığı girişimin devam ettiğini ve olumlu sinyaller aldıklarını söyleyen Keşmir Başbakanı, "Bölünme nedeniyle parçalanmış aileler var. Şehirler, köyler bölündü. Anneler, babalar, çocuklar birbirlerinden ayrıldı. Hatta odalarından bölünen evler bile var. Bu girişim neticesinde 60 yıldır birbirini görmeyen aileler birbirleri ile ilk defa görüştü" ifadelerini kullandı. Nükleer silaha sahip iki ülkenin

savaşmasının bütün bölgeyi etkileyeceğini belirten Ahmet Han, "Pakistan-Hindistan barışı olmadan bölgede barış olmaz, Keşmir sorunu çözülmeden de Pakistan-Hindistan barışı olmaz. Biz siyasi çözümden yanayız ancak öncelikle bölgedeki gerginlik azaltılmalı, askerler tahliye edilmeli, yerel yönetimler oluşturulmalı ve ortak menfaatlerin olduğu alanlarda ortak idare oluşturulmalı" dedi.

Keşmir'de Pakistan 600 bin, Hindistan ise 800 bin asker bulunduruyor.

(VB-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA