Ayvalık'ta Cumhuriyet Gecesi

Ayvalık'ta Cumhuriyet Gecesi
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; cumhuriyetin 94. yıldönümü kutlamaları havanın kararmasıyla adeta bir karnaval havasına dönüştü.

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde; cumhuriyetin 94. yıldönümü kutlamaları havanın kararmasıyla adeta bir karnaval havasına dönüştü.

Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer'in ev sahipliğinde gerçekleşen gecede; Kaymakam Gökhan Görgülüaslan, Garnizon Komutanı Albay Fevzi Koyuncu, Kaymakam refiği Uğur Karakaya, daire amirleri, CHP, ADD, ÇYDD, ilçedeki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve yüzlerce vatandaş ellerinde bayraklarla hazır bulundu.

Ayvalık Belediyesi tarafından saat 19.00'da düzenlenen Öğretmenevi'nden ilçe merkezindeki Cumhuriyet Meydanı'na kadar süren yürüyüşle başlayan coşku, meydandaki havai fişeklerin patladığı dev bir görsel şölen haline geldi.

Yürüyüşe; Gençlik Hizmetleri ve İlçe Spor Müdürlüğü tarafından yaptırılan 300 metrelik dev Türk Bayrağı adeta damgasını vurdu.

Cumhuriyet Meydanı'na Ayvalık Belediye Bandosu'nun marşları eşliğinde ulaşan dev korteji oluşturan yüzlerce vatandaş havai fişek gösterileriyle karşılandı.

Gecede konuşan Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüaslan Cumhuriyetin kuruluşunun 94. Yıldönümünü kutlayarak, Atatürk ve silah arkadaşlarını şükranla yad etti.

Ses yayın cihazlarından dağılan marşlara eşlik eden coşkulu kalabalığın Atatürk'e ve O'nun en önemli mirası Cumhuriyete sahip çıkacaklarına ilişkin sloganların atıldığı gecede konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ise; Ayvalık'ın bir kez daha bu konuda taviz vermez bir tabloyu sergilemesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Cumhuriyetin kuruluşunun 94. Yıldönümü nedeniyle Ayvalık'ın dört bir köşesinde bu anlamlı günün kutlandığını hatırlatan Başkan Gençer, "İnşallah daha nice 94. Yıllar kutlayacağız. Bu cumhuriyet kolay kurulmadı. Çok zor koşullar içinde kuruldu. Ülkemizin en kötü şartlarında bu cumhuriyeti Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları kurdu." dedi.

Cumhuriyet öncesinde Türkiye'nin tam bir karanlık içerisinde olduğunu vurgulatan Başkan Gençer, "Yüzde 10 civarında bir okur-yazar oranı, 10 yıl süren bir savaşın ardından yokluk içerisinde bir millet, her şeyiyle teslim olmuş bir ülke, yani bağımsızlığını, özgürlüğünü kaybetmiş bir ülke konumundaydık. Bu kahramanlar Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde önce İstiklal Savaşı'nı yaptı. Daha sonra bağımsızlığımızı kazandık. Bağımsızlığımızı kazanmamızın ardından, çağdaş medeniyetler seviyesine çıkabilmek ve hatta onu aşabilmek için Laik Türkiye Cumhuriyeti'ni 94 yıl önce bugün kurdu o meclis. Bizlere emanet etti. Şimdi biz el ele bu çağdaş, demokratik, hukuk devleti olan cumhuriyetimizi ilelebet yürütebilmek için hep beraber mücadele edeceğiz. Hiçbir şeyden yıkmayacak, korkmayacak ve cumhuriyetten asla vazgeçmeyeceğiz" diye konuştu.

Başkan Gençer'in ateşleyici konuşmasının ardından, geceye katılan onlarca vatandaşın Belediye Başkanı Gençer ile hatıra fotoğrafı çektirebilmek için adeta biri birleriyle yarışması ise dikkatlerden kaçmadı. - BALIKESİR

Ayvalık'ta Cumhuriyet Gecesi
Ayvalık'ta Cumhuriyet Gecesi
Ayvalık'ta Cumhuriyet Gecesi
Ayvalık'ta Cumhuriyet Gecesi
Ayvalık'ta Cumhuriyet Gecesi
Ayvalık'ta Cumhuriyet Gecesi
Ayvalık'ta Cumhuriyet Gecesi
Ayvalık'ta Cumhuriyet Gecesi
Ayvalık'ta Cumhuriyet Gecesi
Ayvalık'ta Cumhuriyet Gecesi

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Çok Okunan Haberler

title