Ayvalık Eğitim-Sen'in Dilekçe Tepkisi

Ayvalık Eğitim-Sen'in Dilekçe Tepkisi

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, KESK'e bağlı EğitimSen'den okullarda duyurulması emredilen yazıya eklenen bir dilekçe için sert bir açıklama yapıldı.

Ayvalık Eğitim-Sen'in Dilekçe Tepkisi

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, KESK'e bağlı EğitimSen'den okullarda duyurulması emredilen yazıya eklenen bir dilekçe için sert bir açıklama yapıldı.

Eğitim-Sen Ayvalık Baştemsilciliği tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında, "03.04.2012 tarihinde okullara öğretmenlere imza karşılığında duyurulması emredilen bir yazı, okuyanlarda kafa karışıklığı yaratmış ve gereği anlaşılamamıştır. Her yurttaşın dilekçe vermek gibi bir anayasal hakkı vardır. Milli Eğitim Bakanlığı ve ona bağlı il, ilçe müdürlükleri de, kendilerine iletilen dilekçeleri değerlendirmekle, dilekçelerde belirtilen sorunların gerçekliğini araştırarak -eğer sorun varsa- çözüm üretmekle yükümlüdür. BİMER'e gönderilen ve okullarda duyurulması emredilen yazıya eklenen bu dilekçedeki varsa-sorunların çözümü, bu dilekçeyi tüm öğretmenlere duyurmak mıdır? Öğretmen ve derslik açığının çığ gibi büyüdüğü; çağdaş, bilimsel niteliklerden yoksun müfredatın yanı sıra bütçeden eğitime ayrılan kaynağın her geçen gün azaltıldığı mevcut eğitim sisteminin sorunlarının çözümü için ulusal ve uluslararası yasalara ve sözleşmelere uygun bir biçimde mücadelesini yürüten sendikamızın adının kasıtlı olarak kullanıldığını düşündüğümüz bir dilekçenin hangi maksatla okullara üst yazı ile duyurulması emredilmiştir?" diye soruldu.

AYVALIKTA ÇALIŞAN ÖĞRETMENLERİ KALİTESİZLİKLE SUÇLANMASINA TEPKİLİLER

BİMER'e yazılan şikayet dilekçesinin tüm okullara ve öğretmenlere duyurulmasının hangi yasa ve yönetmelik ve genelgeye dayandırılarak yapıldığının sorgulandığı açıklamada, "Başta sendikamızı, yasal haklarını kullanan üyelerimizi ve ilçemizde çalışan tüm öğretmenleri hedef alarak Ayvalık'ta çalışan tüm öğretmenleri kalitesizlikle suçlayan, gününü gün ederek eğlenmeyi, emekli olup yerleşmeyi amaçlayan insanlar olarak gösteren bir yazıyı okullarda duyurmayı emrederek İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü neyi hedeflemiştir? Sendikal çalışmaların yasal birer hak olduğu konusunda insanlarda bilinç bulanıklığı yaratmaya çalışmayı mı, yoksa sendikalı eğitim çalışanlarını korkutup tedirgin etmeyi mi, veya

'Haliniz budur, çok gezip eğleniyor, gününüzü gün ediyorsunuz, zaten de kalitesizsiniz; bakın bu da kanıtı' demeyi mi? Amaç ne olursa olsun, söz konusu dilekçenin duyurulmasında iyi niyet sezilmemektedir. Bu durumu sendikal hak ve özgürlüklerimizi yok sayan, mücadeleci sendikaları bertaraf etmeyi amaçlayan bir anlayışın uzantısı olarak görmekteyiz. Eğitim Sen olarak konuyla ilgili gerekli tüm girişimleri yapacağımızı basına ve kamuoyuna duyururuz" ifadeleri yer aldı. - BALIKESİR