Aytun Çıray, O Belge ile İlgili Konuştu

Aytun Çıray, O Belge ile İlgili Konuştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 15 Temmuz darbe girişimi hakkında kullandığı "Kontrollü darbe" sözleri üzerine başlayan tartışmayla TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimi Araştırma Komisyonu Üyesi Aytun Çıray'ın adı gündeme geldi.

Aytun Çıray, O Belge ile İlgili Konuştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 15 Temmuz darbe girişimi hakkında kullandığı "Kontrollü darbe" sözleri üzerine başlayan tartışmayla TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimi Araştırma Komisyonu Üyesi Aytun Çıray'ın adı gündeme geldi. Adil Öksüz ile ilgili belgelerin kendisine e-mail üzerinden geldiğini söyleyen Aytun Çıray, bu iddiayı savcılığa ilettiğini, doğruluğunu ispat edecek kurumun kendileri olmadığını söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, televizyon kanallarının genel yayın yönetmenleri ile bir araya geldiği toplantıda gündemi değerlendirirken, "15 Temmuz kontrollü darbe girişimidir" ifadesini kullandı. Bu ifade üzerine yeni bir tartışma alevlendi. Kılıçdaroğlu'nun yaptığı açıklamanın CHP İzmir Milletvekili ve TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimi Araştırma Komisyonu üyesi Aytun Çıray'a gelen, Adil Öksüz'ün MİT elemanı olduğu yönünde iddiayı barındıran bir e-mail olduğu konuşulmaya başlandı. Çıkan tartışmalarda adı geçen Aytun Çıray konuyla igili açıklama yaptı.

KILIÇDAROĞLU'NA BİLGİ ARZ EDEREK BELGEYİ SAVCILIĞA VERECEĞİMİ SÖYLEDİM

Söz konusu elektronik postanın kendisine, 15 Temmuz Darbe Girişimi Araştırma Komisyonu üyeliğine seçildikten bir süre sonra geldiğini belirten Çıray, "Maildeki iddia şuydu; 'Adil Öksüz MİT elemanıdır devşirilmiştir. Ayrıca bu 15 Temmuz hain kalkışması bir takım kurgulara dayalıdır. İçinde şu isimler ve gazeteciler de yer almaktadır' diye bir belge geldi. Bu belge geldiğinde İzmir'deydim. O sırada genel başkanımız da İzmir'e ziyarete gelmişti. Kendisine bilgi arz ederek savcılığa vereceğimi söyledim. O da bunun doğru bir karar olduğunu söyledi. Ben bir devlet adamıyım, devletten geliyorum. Bu tür belgelerin sahte olup olmadığını ben bilemem, uzmanları bilir. Uzmanları da savcılıklardır, devletin Milli İstihbarat Teşkilatıdır, devletin güvenlik kuvvetledir. Bu tür belgeleri oraya vermek lazım, bunu yaptım" dedi.

"DEVLETİMİN, MİLLETİMİN ÇIKARINI DÜŞÜNDÜM"

Belgeyi gönderenin, komplo düzenlediğini ileri süren Çıray, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Aslında bu belgeyi bana her kim göndermişse, zaman içinde anlıyorum ki benim üzerimden, CHP'ye ve komisyonun itibarına bir komplo düzenlenmiş. Eğer ben deneyimli bir devlet adamı olmamış olsaydım ve bu belgeyi savcılık yerine kamuoyu ile paylaşsaydım, komisyonda kullansaydım bugün Türk kamuoyu önünde sahte bir belge ile siyaset yapan, küçük düşmüş bir siyasetçi olacaktım. Hem onu yapmadım, hem de devletimin, milletimin çıkarlarını düşünerek, bunu olması gereken yere verdim. Bununla da kalmadım bir daha bu belgeyi hiç bir zaman basının önünde, onu da bırakın Hande Fırat geldiğinde komisyonda dahi kullanmadım. Devletin çıkarını düşünerek ve eğer bunu kötü niyetli birileri bana göndermişse, onların niyetine hizmet etmemek amacıyla böyle davrandım."

"ADALET BAKANI'NA SORDUM CEVAP ALAMADIM"

İddiaları tartışanlara seslenen Çıray, "Ben o komisyonda eski İçişleri Bakanı Efkan Ala geldiği zaman, kendisine bu şahsın Akıncılar Hava Üssü'ne nasıl girdiğini girdikten sonra tutuklanan bu şahsın kendisine bağlı güçler tarafından niçin bırakıldığını sorduğumda Efkan Ala, bırakanın hakim olduğunu bu sorunun Adalet Bakanı'na sorulması gerektiğini söyledi. Hem Adalet Bakanı'nı komisyona davet ettik gelmediler hem de defalarca kamuoyu önünde Adalet Bakanına çağrıda bulunarak bunu sordum fakat cevap alamadım" dedi.

ÇOK CİDDİYE ALINMAMASI GEREKİR

Tartışmayı çıkaranların referandumda 'Evet' oylarını arttırmayı amaçladığını iddia eden Çıray şöyle dedi:

"Peki bugün şimdi bu iş niçin bu kadar hararetle tartışılıyor diye sorarsanız, bu tartışmanın nedeni şudur; bütün anketler göstermektedir ki 'Hayır' oyları öndedir. Gündem değiştirerek insanlarımızın kafasını karıştırarak 'Evet'i anlatmak yerine suni gündemlerle evet oylarını arttırma çabasının bir sonucudur. Çok da ciddiye alınmaması gerektiğini düşünüyorum. - İzmir