Ayten Alpman Hayatını Kaybetti
Haberler » Güncel » Ayten Alpman Hayatını Kaybetti - Haber

Ayten Alpman Hayatını Kaybetti

Türk pop ve caz müziğinin usta sesi Ayten Alpman, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Ayten Alpman Hayatını Kaybetti

Türk pop ve caz müziğinin usta sesi Ayten Alpman, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Ünlü sanatçı Alpman, kronik akciğer yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü Osmanoğlu Kliniği'nde, bu akşam saat 21.50 sıralarında hayatını kaybetti. 82 yaşındaki Alpman'ın vefatını, eski gelini olan duyurdu. Belgün "Ayten Alpman'ı kaybettik. Çok üzgünüm. Allah rahmet eylesin" dedi.

AYTEN ALPMAN KİMDİR?

Alpman, 20 Kasım 1930 'de doğdu. Sahneye ilk defa Taksim Belediye Gazinosu'nda Tıp Balosu'nda çıkan Alpman, "You Are Always In My Heart" şarkısını seslendirdi. 1952 yılında Yeşilköy Deniz Park Oteli'nde ilk profesyonel sahne çalışmasına başlayan Ayten Alpman, 1953 yılında İlham Gencer ile evlendi. 1959 yılında ilk plağı olan "Sayanora/ Passion Flower" taş plak olarak yayınlanan Alpman, 1960 yılında İlham Gencer'den ayrıldı.

Sezen Cumhur Önal ile birkaç 45'lik çalışması yapan Alpman, 1968 yılında Ümit Aksu ile evlendi. Fecri Ebcioğlu ile birlikte plak yaptıkları "Sensiz Olamam" ile ilk büyük çıkışını yapan ünlü şarkıcı, 1972 yılında yaptığı ve sözlerini Fikret Şeneş'in yazdığı "Bir Başkadır Benim Memleketim" plağı pek ilgi görmedi. 1974 yılında Kıbrıs çıkartması ile TRT'de çok sık çalınmaya başlayınca şarkı tekrar 45'lik plak olarak piyasaya sürülür ve büyük satış rakamlarına ulaştı. - İSTANBUL

Kaynak: İHA

Manşet

Haberler