"Ayşe-s" İsimli Gemi, Bakan Yılmaz'ın Katıldığı Törenle Denize İndirildi

"Ayşe-s" İsimli Gemi, Bakan Yılmaz'ın Katıldığı Törenle Denize İndirildi

İstanbul Tersanesi'nde Yapımı Tamamlanan "Ayşe-s" İsimli Gemi, Ulaştırma Bakanı İsmet Yılmaz'ın da Katıldığı Törenle Denize İndirildi.

İstanbul Tersanesi'nde yapımı tamamlanan "AYŞE-S" isimli gemi, Ulaştırma Bakanı İsmet Yılmaz'ın da katıldığı törenle denize indirildi.

Törende bir konuşma yapan Bakan Yılmaz, "Geçen dönemde yaptıklarımızın hepsi doğrudur. Ancak doğruyu zamanında söylemek lazım. Yanlış yaptığımız bir şey yok" dedi. Bakan Yılmaz, Özel Tüketim Vergisi'yle (ÖTV) ilgili olarak bazı sıkıntıların olduğu şeklindeki iddialara cevap vererek, "ÖTV'yle sıfırlanmış yakıt konusunda Yenikapı-Bursa arası 1 saat 15 dakikaya indi. Bu ÖTV'si sıfırlanmış yakıtın başarısıdır. Tabi ÖTV'si sıfırlanmış yakıtı kötüye kullanmalar var mıdır, evet vardır. Balıkçıların yüzde 3'ü

bunu kötüye kullanıyor ancak genel manada ÖTV'si sıfırlanmış yakıntın kötüye kullanılması doğru değildir. Türkiye denizcilik sektöründe düne göre bugün daha iyidir" diye konuştu.

Konuşmasının ardından Bakan Yılmaz'a İstanbul Tersanesi'nin sahibi SNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ertan Şener tarafından bir plaket verildi. Ardından Ulaştırma Bakanı Yılmaz, AK Parti'den İstanbul Milletvekili seçilen Kemal Yardımcı'yla birlikte teknoloji harikası geminin misinasını kesti.

AYŞE-S, dünya tersanelerinde ender olarak gerçekleştirilen buz notasyonu ile yüksek teknolojinin tüm imkanlarına sahip, paslanmaz, üstün nitelikli bir gemi olma özelliği taşıyor.

(RA-RA-OK-Y)