Ayrancı'da Hıdırellez Kutlamaları

Ayrancı'da Hıdırellez Kutlamaları

Baharın müjdecisi sayılan Hıdırellez, Karaman'ın Ayrancı ilçesinde yapılan etkinliklerle kutlandı.

Ayrancı'da Hıdırellez Kutlamaları

Baharın müjdecisi sayılan Hıdırellez, Karaman'ın Ayrancı ilçesinde yapılan etkinliklerle kutlandı.

Karaman Valisi Süleyman Kahraman, Baraj Gölü yolunda yapılan kutlamalardaki konuşmasında, kışın bitmesiyle düşen cemrelerin toprağa, suya düşmeden önce gönüllere düştüğünü söyledi.

Baharın kuruyan dala, uyuyan toprağa Hakk'ın bir hediyesi olduğunu ifade eden Kahraman, şunları kaydetti:

"Bahar gönlümüze düşen rahmettir. Bu şenlik gibi gönlümüze bir davettir. Yeşeren dal, uyuyan toprak, şarkıya duran bülbül, bizi dostluğa umuda çağırır. Hıdırellez insanlığa umut, kardeşlik müjdecisi olsun. Doğaya gelen bahar, gönüllerimize de gelsin. Sevinçlerimiz sanki toprak gibi yeniden uyansın. Bugün Ayrancı'da bu dostluğun birliğin ve dirliğin tüm dünyaya nasip olmasını temenni ediyor, dost olanı bilene sevmeyi bilene dünya her daim bahar olsun diliyorum. "

Belediye Başkanı Yüksel Büyükkarcı ise bu sene geleneksel olarak kutladıkları Hıdırellez şenliklerinin 12. yaptıklarını belirterek, "Toprağın ısınıp, doğanın canlandığı, baharın müjdecisi olarak algıladığımız Hıdırellez insan ve doğa arasındaki iletişimi, saygıyı simgeleyen kültürel bir geleneğimizdir" diye konuştu.

Konuşmaların ardından iki öğrenci Vali Kahraman'a başak demeti hediye etti.

Geleneksel Hıdırellez ateşi Vali Kahraman, Belediye Başkanı Büyükkarcı ve İlçe Kaymakamı Ali Karakaya tarafından yakıldı.

Büyükkarcı'nın ateş üzerinden atlaması alkış alırken program folklor gösterileri ve halk konseri ile devam etti.

Şenlikleri AK Parti Karaman Milletvekilleri Lütfi Elvan, Mevlüt Akgün, MHP Karaman Milletvekili Hasan Çalış, CHP Karaman Milletvekili adayı Eski Devlet Bakanı Fikret Ünlü, daire müdürleri ve vatandaşlar izledi.

- KARAMAN