Aymar Yağ Fiyatlarındaki Artış Üzerine Sektörü Uyardı:

Aymar Yağ Fiyatlarındaki Artış Üzerine Sektörü Uyardı:

15.04.2008 18:00 | Son Güncelleme: 15.04.2008 18:00
Aymar Yağ Fiyatlarındaki Artış Üzerine Sektörü Uyardı:

Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası Kalkınma Komitesi, Olumsuz Hava Koşullarının Rekolteyi Düşürmesi ve Biyo-dizel İçin Ürün Yetiştirilmesine Kullanılan Arazinin Artması Yüzünden Gıda Fiyatlarının Hızla Yükseldiğini Açıkladı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası Kalkınma Komitesi, olumsuz hava koşullarının rekolteyi düşürmesi ve biyo-dizel için ürün yetiştirilmesine kullanılan arazinin artması yüzünden gıda fiyatlarının hızla yükseldiğini açıkladı.

Temel gıda ürünleri buğday, pirinç ve mısır fiyatlarının yükselmesinin, yağ fiyatlarını da etkilemesi üzerine, Türkiye'nin önde gelen ayçiçeği yağı üreticilerinden Aymar, durumun Türkiye ayağı ile ilgili olarak, yurt içerisinde üretimin tüketimi karşılamaması ve dünya piyasalarında ham ayçiçek yağı fiyatlarının agresif artışının, yağ üreticilerini dolayısıyla tüketicileri etkilediğini belirtti.

Aymar Yönetim Kurulu Başkanı Beşir Özyurt, hammadde fiyatlarında 2008 başından bu yana yüzde 60'ın üzerinde bir artış olduğunu, bitkisel yağ sektörünün çok ciddi bir hammadde sıkıntısıyla karşı karşıya kaldığını belirterek, Türkiye'de yağ sektörünün durumu ve 2008 beklentileri ile ilgili olarak şunları söyledi:

"Petrol fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle biyo-dizele tüm dünyada talep arttı ve bitkisel yağlar biyo-dizel üretimine kaydı. İnsan gıdası olarak bizler yağ üretimi için hammadde bulamazken, gıda maddesi yağlar şimdi yakıt olarak kullanılmaya başlandı." İthal yağlı tohum fiyatlarındaki artışın devam ettiğini savunan Özyurt, "Türkiye'de tüketilen yağların yaklaşık yüzde 80'i ayçiçek yağıdır. 2008'de Türkiye'de yaklaşık 650 bin ton ayçiçek yağı tüketilmesi ve bunun yaklaşık 250 bin tonunun ithal edilmesi beklenmektedir. 2008 başında 2 bin YTL olan ham ayçiçek yağı fiyatları bugün 3 bin 200 YTL dolaylarındadır. Hammadde tedarikinde yaşanan bu sıkıntı üretici firmaların aylık üretim kapasitelerini yüzde 40 varan oranlarda azaltmıştır. Diğer bir deyişle sanayicinin mal üretmeye, tüketicinin ise mal almaya gücü yetmemektedir" dedi.

"Aymar'ın tüketicisi için çalışan bir yağ markası olduğunu söyleyen Özyurt şöyle devam etti:

"Hızlı fiyat artışı nedeniyle hem tüketiciler hem de üreticiler mağdur durumunda. Türkiye'nin birçok sorunu var bunun farkındayız. Ama Türkiye'de artık herkes lütfen bitkisel yağ sektörünün büyük bir sıkıntının eşiğinde olduğunu bilsin istiyoruz. Bitkisel yağda ay çiçeğe bağımlılık azaltılmalı ve başta kanola olmak üzere diğer yağlı tohumlar da desteklenmeli. Aymar'ın üretiminin yüzde 40'ı ayçiçek yağından, yüzde 40'ı kanola yağından, yüzde 10'u mısır yağından, geri kalan bölümü de diğer yağlardan oluşuyor. Biz Aymar'ın üretim yelpazesinde kanola yağının üretim oranını daha da arttırma sürecindeyiz. Türkiye'ye kanola yağını alıştırmaya ve sevdirmeye kararlıyız. Hem daha sağlıklı hem daha ucuz. Türkiye'de kanola üretimini yaygınlaştırmak gerekiyor. Kanola üretimi arttıkça yağ hammaddesi olarak dışa bağımlılığımız da azalacak".

(BGO-BGO-E)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Aymar Yağ Fiyatlarındaki Artış Üzerine Sektörü Uyardı: - Ekonomi
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 30.10.2020 18:23:13. #1.14#
title