'Ayların Parıltısı 3' Sergisi

'Ayların Parıltısı 3' Sergisi

Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetimince (Türksoy) Düzenlenen ve Türkçe Konuşulan Ülkelerin Ressamlarının Eserlerinin Yer Aldığı 'Ayların Parıltısı 3' Sergisi, Ayasofya Müzesi'nde Açıldı.

'Ayların Parıltısı 3' Sergisi

Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetimince (TÜRKSOY) düzenlenen ve Türkçe konuşulan ülkelerin ressamlarının eserlerinin yer aldığı ''Ayların Parıltısı 3'' sergisi, Ayasofya Müzesi'nde açıldı.

Açılışta sergi hakkında bilgi veren TÜRKSOY Genel Müdür Vekili Mustafa Balçık, ayın, Türk dünyasındaki önemli figürlerden olduğunu belirterek, ''Orta Asya'dan, Sibirya'dan ressamların katıldığı sergide 160 tablo yer alıyor. Ayın konumlarını anlatan bir sergi. Daha önce Atatürk Kültür Merkezi'nde açılan sergi, Ayasofya'nın ardından Moskova'da da açılacak. Sergi daha sonra dünyayı dolaşacak'' diye konuştu.

Serginin açılışına, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili ve Ayasofya Müzesi Müdürü Mustafa Akkaya'nın da aralarında bulunduğu davetliler katıldı.

Sergide, Türkiye'nin yanı sıra Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Başkurdistan, Hakas, Saha-Yakut ve Tataristan Cumhuriyetinden 112 ressamın, ayın hallerinden esinlenerek ürettikleri değişik formlardaki eserler yer alıyor.

Sergi 9 Şubat Cumartesi gününe kadar açık kalacak.

Kaynak: AA