Aygar Dağı Zirvesinde Yağmur Duası

Aygar Dağı Zirvesinde Yağmur Duası

Çorum'un Boğazkale İlçesine Bağlı Evci Belediyesi Tarafından '117. Geleneksel Nöbeti Baba Yağmur Duası' Etkinliği, Aygar Dağı Zirvesi'nde Bulunan Bin 640 Rakımlı Nöbeti Baba Tepesi'nde Yapıldı.

Aygar Dağı Zirvesinde Yağmur Duası

Çorum'un Boğazkale ilçesine bağlı Evci Belediyesi tarafından '117. Geleneksel Nöbeti Baba Yağmur Duası' etkinliği, Aygar Dağı Zirvesi'nde bulunan bin 640 rakımlı Nöbeti Baba Tepesi'nde yapıldı.

Kaynaşma ve barışma günü olarak da adlandırılan etkinlik, Aygar Dağı Zirvesi'nde bulunan bin 640 rakımlı Nöbeti Baba Tepesi'nde gerçekleştirildi. Törene Boğazkale Kaymakamı Fırat Çelik, Evci Belediye Başkanı Mustafa Sarıyüce, Demokrat Parti (DP) Çorum Milletvekili aday adayı Uğur Barlık ve Kenan Nuhut ile bazı siyasi parti temsilcileri ve Yozgat, Kırıkkale ve Çorum'dan 44 köyden yaklaşık 5 bin kişi katıldı. Türk büyükleri ve şehitleri için saygı duruşu ve İstiklal Marşı'ın okunması ile başlanan programda

imamlar Kur'an-ı Kerim okudular. Evci Belediye Başkanı Mustafa Sarıyüce, yaptığı konuşmada, "Atalarımızdan bizlere toplumsal ve kültürel bir miras olarak kalan bu organizasyon, yöremizin en büyük ve en uzun ömürlü etkinliği durumundadır. Geçmişten günümüze, günümüzden de geleceğe ışık tutacak olan bu geleneğimizi bizler bugünün insanları olarak yaşatacağız, gelecek kuşaklara bir miras olarak taşıyacağız. Etkinlerimizin, amacı gereği hem Allah'a kulluk görevini yerine getirmeye, hem de beşeri ilişkilerin

güçlenmesine katkıda bulunacağı düşüncesindeyim. 1890 yıllarından beri bizlerle sizlerin buluşmasına vesile olan, fikir babası başta değerli Hacı Hasan Efendi'ye ve emeği geçen ancak hayatta olmayanlara Allah'tan rahmet dilerim" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Aygar Dağı zirvesinde topluca öğle namazı kılındı. Kılınan namazın ardından 117 yıldır geleneksel olarak yapılan yağmur duası yapıldı. Programda, davetlilere etli pilav yemeği ikram edildi.

(AÖ-BÖ-OK-Y)