Aygan, Cihan Aracılığı ile Savcıları Göreve Çağırmıştı
Haberler » Güncel » Aygan, Cihan Aracılığı ile Savcıları Göreve Çağırmıştı - Haber

Aygan, Cihan Aracılığı ile Savcıları Göreve Çağırmıştı

1990'lı Yıllarda Doğu'da İşlenen Bazı Faili Meçhul Olayların Ayrıntıları İsveç'te Siyasi Sığınmacı Olarak Yaşayan Eski Pkk/jitem İtirafçısı Abdülkadir Aygan'a Nihayet Resmi Olarak Soruldu.

Aygan, Cihan Aracılığı ile Savcıları Göreve Çağırmıştı

1990'lı yıllarda Doğu'da işlenen bazı faili meçhul olayların ayrıntıları İsveç'te siyasi sığınmacı olarak yaşayan eski PKK/JİTEM itirafçısı Abdülkadir Aygan'a nihayet resmi olarak soruldu. Aygan, Cihan Ajansı (Cihan) aracılığı ile savcıları göreve çağırmıştı.


Aygan, kısa süre önce Cihan'a verdiği özel röportajda savcıları göreve çağırmış, faili meçhuller ve Ergenekon davalarıyla ilgili bütün bildiklerini paylaşmaya hazır olduğunu kamuoyuna deklare etmişti.


İsveç'ten iadesi istenen Aygan'ın da adının karıştığı 70'e yakın faili meçhul olayla ilgili dosyaları incelemeye alan ve olaylara ilişkin Aygan'ın bulunduğu İsveç'te ifadesinin alınacağı bilgisinin basına da yer almasına rağmen bugüne dek Aygan'ın bilgisine başvuran olmamıştı.


70 SORU SORULDU


Diyarbakır ve bölgedeki faili meçhul olaylarla ilgili soruşturmaları yürüten özel yetkili Cumhuriyet savcısının hazırlamış olduğu sorular kapsamında İsveç'te ifadesine başvurulan Aygan'a İsveçli yetkililerinin yanı sıra, avukatının da eşlik ettiği öğrenildi.


Edinilen bilgiye göre, bölge illerinde 1990'lı yıllarda işlenen faili meçhul cinayetlerle ilgili soruşturmaları yürüten Diyarbakır'daki özel yetkili iki Cumhuriyet Savcısı, itirafçı Abdulkadir Aygan'ın yanıtlaması istemiyle İsveç Adalet Bakanlığı'na Eylül 2009'da 70 soru gönderdi. Savcıların 20 Eylül 1992'de Diyarbakır'da gerçekleşen Musa Anter cinayeti dahil 70'e yakın faili meçhul cinayeti aydınlatmak için kritik sorular hazırladığı belirtiliyor.


Aygan, bir süre önce Cihan'a yaptığı açıklamada, savcıları görece çağırmış, bildiği her şeyi anlatacağını vurgulamıştı.

Kaynak: CHA

Manşet

Haberler