Ayfonkarahisar Kadın Kuaförler Kız Çocukları İçin Köy Köy Geziyor

Ayfonkarahisar Kadın Kuaförler Kız Çocukları İçin Köy Köy Geziyor

Afyonkarahisar'da 4 kadın kuaförü Küçük işler büyük mutluluklar getirir sloganıyla başlattıkları sosyal sorumluluk projesi kapsamında izinli günlerinde belde ve köyleri dolaşarak kız çocuklarının saçlarını kesiyor.

Afyonkarahisar'da 4 kadın kuaförü Küçük işler büyük mutluluklar getirir sloganıyla başlattıkları sosyal sorumluluk projesi kapsamında izinli günlerinde belde ve köyleri dolaşarak kız çocuklarının saçlarını kesiyor.


Afyonkarahisar'da kadın kuaförlüğü yapan Merve Karaman (25), Sevgi Öztaylan (30), Çiğdem Daşdelen (25) ve Sultan Gül (17), yaklaşık 1 ay önce Küçük işler büyük mutluluklar getirir sloganıyla sosyal sorumluluk projesi başlattı. Gittikleri köy ya da beldedeki okullarda kız çocuklarının saçlarını kesen 4 genç kadın, izinli oldukları günlerde soluğu kentteki herhangi bir köyün veya beldenin okulunda alıyor.


Bu Ramazan Bayramı öncesi de kız çocuklarına bayram hediyesi vermek isteyen Merve Karaman, Sevgi Öztaylan, Çiğdem Daşdelen ve Sultan Gül, Çay ilçesine bağlı Karamık Karacaören beldesindeki Yunus Emre Ortaokulu'nda öğrenim gören kız öğrencilerin saçlarını kesti. Kızlar arkadaşlarının saçlarının kesilmesini merakla izlerken, heyecanla sıranın kendilerine gelmesini bekledi.


'PROJENİN İLERLEMESİNİ İSTİYORUM'


5'inci sınıf öğrencisi Sümeyye Taşdemir, okullarına ilk defa kadın kuaförü geldiğini ve çok mutlu olduğunu belirterek, projenin ilerlemesini istedi. Taşdemir, Daha önce saçlarımı evde kesiyordum. Başka kuaförlere de gitmiyordum. Okul müdürümüz de okulumuza kuaför geldiğini söyledi. İlk önce şaşırdım. Daha sonra 'gelsinler bakalım' dedim. Saçları kesilen arkadaşlarımı gördüm ve beğendim. Sonra da kendi saçımı kesmeye başladıklarında şaşırdım. Hoşuma da gitti. Bazı arkadaşlarıma da tavsiye ettim. Bu projenin ilerlemesini istiyorum. Bayram öncesi de iyi oldu dedi.


'BAYRAMA HAZIRIM'


5'inci sınıf öğrencisi Hayrunnisa Duman, çok mutlu olduğunu kaydederek, Daha önce sadece bir kere kuaföre gittim. İlçeye fazla gitme imkanım olmuyordu. Köyümüzde kadın kuaför yok. O yüzden evde kesiyordum. Annem kesiyordu. Annem kesince de düzgünce kesilmiyordu. O yüzden üzülüyordum. Şu an saçlarım düzgün kesiliyor. Çok mutlu oldum. Bayramda da saçlarım kötü olmayacak ve daha da güzel olacak. Bayrama hazırım. Bütün kuaför ablalarıma da teşekkür ederim diye konuştu.


'EN BÜYÜK MUTLULUĞU YAŞADIĞIMIZA KESİNLİKLE EMİNİM'


Gittikleri belde ve köylerde öğrenim gören 200'e yakın kız çocuğunun saçlarını kesen Karaman, Öztaylan, Daşdelen ve Gül, birlikte böyle bir çalışmanın içerisinde yer almaktan mutluluk duyduklarını anlattı. 10 yıldır kadın kuaförü olarak çalıştığını söyleyen Merve Karaman, şöyle dedi


Bu fikir aslında aklımızda vardı. Köylere gittiğimizde kız çocuklarına baktığımızda bakımsız görüyorduk. Sürekli yıpranmış saçlar ve kuaföre gidilmiyor. Onların da mutlu olması amacıyla 'biz gidelim' dedik. Onlar bize değil, biz onlara gidelim dedik. Bu şekilde yönlenmeye başladık. İlk başladığımızda olumlu tepkiler aldık. Çocuklarımız çok mutlu oldu. Devamını getirmek amacıyla da daha büyük yerlere gitmeyi planladık. Daha çok uzak köylere giderek özellikle durumu iyi olmayan çocuklarımıza ulaşmak için ilerlemeye devam ettik. Şu ana kadar 150- 200 kız öğrencimizin saçını kestik. En büyük mutluluğu yaşadığımıza kesinlikle eminim.


'HAYRANLIKLA BAKIYORLAR'


Çocuklar kendilerini gördüğünde çok mutlu olduğunu anlatan Karaman, şunları kaydetti


Çocukların kıpır kıpır olması bizi de sevindiriyor. Elimize makas aldığımızda bile çocuklar hayranlıkla bakıyor. 'Saçımı mı toplayacaksın Saçımı mı bağlayacaksın' diyorlar. Onları öyle gördükçe içimiz burkuluyor. Mağdur kalmış öğrencilerimiz var. Biz de 'onlar bize gelmiyorsa, biz onlara koşarız' dedik. Onların isteğine göre kestik. Bu şekilde ilerlemeye devam ediyoruz. Bu projeyi izinli olduğumuz gün yapıyoruz. Bize destek olan belediye başkanlarımıza ve okul müdürlerimize teşekkür ediyoruz. Yanımızda herkesi görmekten mutluluk duyarız. 'Küçük işler büyük mutluluklar getirir' diyoruz.


'BUNDAN BÜYÜK MUTLULUK DUYUYORUZ'


Sevgi Öztaylan, köy köy, belde belde dolaşarak çocukların mutluluğu için çalıştıklarını dile getirdi. Öztaylan, Çocukların saçlarını kestiğimizde mutluluklarını gözlerinde görüyoruz. Özellikle hiç ulaşamayan çocuklar hiç saçını kestirememiş kız çocuklarına ulaşmaya çalışıyoruz. Bundan büyük mutluluk duyuyoruz. İsteyen bütün arkadaşlarımız bizimle birlikte görev alabilir. Bu konuda gönüllüyüz. Kendi emeğimizle ve imkanlarımızla geliyoruz. Çocuklarımızı mutlu etmek için elimizden geleni yapıyoruz dedi.


'YÜZLERİNDEKİ İFADELER BİZE YETİYOR'


Çocukları mutlu etmenin kendilerini de mutlu ettiğini vurgulayan Çiğdem Daşdelen, çocukların yüzlerinin gülümsemesinin kendilerine ayrı bir mutluluk kattığını söyledi. Daşdelen, Biz 4 arkadaş böyle bir proje yapalım dedik ve yola düştük. Çocukları mutlu etmek bizi de mutlu ediyor ve bizim de mutluluğumuza sebep oluyorlar. Onların yüzlerindeki ifadeler bize yetiyor. Allah izin verirse daha çok köylere gideceğiz. Kadın kuaför arkadaşlarımıza da çağrı da bulunuyoruz. İsteyen buyursun gelsin. Bekliyoruz her zaman diye konuştu.


'ÇOCUKLARIMIZ ACISINDAN ÖNEMLİ BİR FIRSAT'


8 yıldır Karamık Karacaören Beldesi Yunus Emre Ortaokulu'nda müdür olarak görev yaptığını söyleyen Ahmet Özkan da kız çocuklarına Ramazan Bayramı öncesi çok önemli bir fırsat sağlandığını vurguladı. Özkan, şöyle dedi


Doğrusu ilk haberi aldığımda dikkatimi çeken bir proje olduğunu düşündüm. Malum kırsalda yaşayan özellikle kız öğrencilerimizin ya da kadınların bu tür imkanları her zaman olmuyor. Dolayısıyla öğrencilerimiz için özellikle Ramazan Bayramı öncesinde çok önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum bu etkinliğin.

Kaynak: DHA