Ayetullah Sistani: "Ben Sağ Olduğum Sürece ABD ile Anlaşma Yapılamaz"

Ayetullah Sistani: "Ben Sağ Olduğum Sürece ABD ile Anlaşma Yapılamaz"

Irak'ın Önde Gelen Dini Otoritelerden Ayetullah Ali El-sistani'nin, Hükümetle ABD Arasında Şart Koşulan Güvenlik Anlaşmasına Kesin Bir Dille Karşı Çıktığı Belirtildi.

Ayetullah Sistani:

Irak'ın önde gelen dini otoritelerden Ayetullah Ali el-Sistani'nin, hükümetle ABD arasında şart koşulan güvenlik anlaşmasına kesin bir dille karşı çıktığı belirtildi.

Özellikle Şiiler için önemli bir inanç önderi olarak kabul edilen Sistani'nin, Irak halkının da "işgalin kalıcılığını sağlayacağı" gerekçesiyle eleştirdiği ABD-Irak ortak güvenlik anlaşmasına karşı çıktığı vurgulandı. Tahran'dan yayın yapan ulusal devlet kanalı El-Seher'de yayınlanan habere göre, Sistani'nin Başbakan Nuri el-Maliki'ye, "Ben sağ olduğum sürece ABD ile Irak arasında böyle bir uzlaşma sağlanamaz" dediği belirtildi.

Televizyon, Ayetullah Ali el-Sistani'nin Necef'teki bir yakınına dayandırdığı haberinde, Başbakan Maliki'yle geçtiğimiz perşembe günü yaptığı görüşmede Şii inanç önderinin Irak'la ABD arasında güvenlik anlaşması yapılmasına karşı çıkmasının yanında, halkın milli menfaatine ters olan davranışlardan uzak durması için Başbakan'ı uyardığı kaydedildi.

Güvenlik anlaşması, Amerikan askerlerinin bir kısmının uzun bir süre Irak'ta kalmasını da içeriyor. Tüm tepkilere karşın Temmuz ayında imzalanması öngörülen anlaşmanın bölge ülkeleri arasında da tepkilere yol açabileceği tartışılmış, halkın çoğunluğu tarafından "işgalin kalıcılığını sağlayacağı" gerekçesiyle eleştirilmişti.

Toplumun yanı sıra çeşitli siyasi gruplar ve medya kurumları ile halk önderlerinin Amerika ile Irak arasındaki güvenlik anlaşmasına sert bir şekilde karşı çıkmasının, Amerika'nın anlaşmanın içeriğini gizli tutmakta başarısız kaldığını yansıttığı ifade ediliyor.

(SK-İB-İB-CC-D)

Kaynak: İHA