Aydınpınar Merasına Hastane Onayı Çıkmadı TOKİ Geliyor
Haberler » Yerel » Haber

Aydınpınar Merasına Hastane Onayı Çıkmadı TOKİ Geliyor

Bursa'nın En Güzel Bölgesinde Yer Alan Aydınpınar Merası'na, Bölge Onkoloji (Kanser) Hastanesi Yapılması Planı Gerçekleşmedi.

Aydınpınar Merasına Hastane Onayı Çıkmadı TOKİ Geliyor

Bursa'nın en güzel bölgesinde yer alan Aydınpınar Merası'na, Bölge Onkoloji (Kanser) Hastanesi yapılması planı gerçekleşmedi. Sekreteryasını Tarım İl Müdürlüğü'nün yürüttüğü 9 üyesi bulunan Vali Başkanlığı'ndaki Mera Komisyonu, Mudanya'nın Aydınpınar Köyüne ait 90 dekarı fıstık çamı olan 210 dekarlık meraya hastane yapılmasına onay vermedi. Büyükşehir Belediyesi'nin özel bir şirkete hazırlattığı 1/25 binlik Nazım İmar Planı'na bile özel hastane alanı olarak işlenen meranın 90 dekarlık alanında fıstık çamı bulunuyor. 120 dekar inşaat alanı bulunan deniz manzaralı araziye Toplu Konut İdaresi talip oldu.

Mera Komisyonu Sekretaryasını yürüten Tarım İl Müdürü Hüseyin Yıldızer, komisyonda oy birliği ile karar verildiğini belirterek, "Komisyon üyeleri Aydınpınar'a Onkoloji Hastanesi yapılmasına sıcak bakmadılar. Biz Tarım Müdürlüğü olarak bölgenin mera olarak kullanılıp kulanılamayacağını, yapılacak tesisin etrafındaki tarım alanlarına zarar verip vermeyeceğini değerlendiriyoruz. Bu alanda hastane yapılmasının uygun olmadığına karar verildi. Bu arada Ankara'dan Toplu Konut İdaresi de bu alanda sosyal maksatlı orta büyüklükte konutlar yapmak için talepte bulundu. Komisyondan bu alanların toplu konut yapılması için olur çıktı. Maliye Bakanlığı devir yaptığında toplu konut inşaatı başlayabilir. Aydınpınar'ın yanı sıra, İzmir Yolu Göçmen Konutları yakınındaki İrfaniye Merası, Bademli'de villaların içinde kalan merada dahil olmak üzere toplam 5 meraya, TOKİ'nin sosyal konut yapması için komisyondan izin çıktı. Karar verilen bölgelerde yeniden tarıma dönmenin imkanı yok. Bu alanlarda 4-5 bin civarında konut yapılabilecek. Aydınpınar'da toplu konut yapılırsa etrafı betonlaşır düşüncesine katılmıyoruz. Etrafta betonlaşma başlarsa, bunu engelleyecek yetkililer var. Bu ülkede kanunlar var. Bizim aldığımız kararlar kanunlara ve yönetmeliklere aykırı değildir" diye konuştu.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin ise, Aydınpınar'a toplu konut yapılmasının mümkün olmadığını belirterek, "Bu alan Nazım İmar Planı'nda hastane sahası olarak yer alıyor. Aydınpınar bölgesi imar planında hiçbir şekilde konuta açılmayan, körfeze hakim bir zeytinlik alandır. Bu alan koruma altında tarım bölgesidir. Böyle bir toplu konut faliyeti bölgenin betonlaşmasına davetiye çıkartır. Biz bu meraya hastane yapılmayacak ise, konut yapılmasına müsade etmeyiz. TOKİ'den bu konuda da bize bir talep gelmedi" diye konuştu.

Aydınpınar Merası 210 dekar olmasına rağmen 90 dekara yakın alanda 20 yaşın üzerinde fıstık çamı bulunuyor. Bu alan korunacak, kalan 120 dekarlık alanda inşaat yapılabilecek.

Bu arada arada Onkoloji Hastanesi yapılacağı söylentileri ile Aydınpınar'da zeytinlik fiyatları 3 kat pahalalandı. Emlakçılarda dolaşan ilanlarda Aydınpınar köyüne kayıtlı Mudanya yoluna cepheli 4 dönümlük bir alan için 350 bin YTL isteniyor. Bölgede tarlaların tarım alanı olarak fiyatı 30 bin ile 40 bin YTL arasında dolaşırken, birçok yatırımcı, Aydınpınar Vadisi'ne hucüm edince fiyatlar bir anda 2-3 katına çıktı. Onkoloji yerine toplu konut yaklaşımı ve belediyelerin karşı tavrı bölgede belirsizliği gündeme getirecek. Bu durum yatırımcıların keyfini kaçıracak.

(İRF-İHS) 21.04.2008 10:32 TSİ