Aydın Nysa Kadın Doğum Hastanesi'nden Kadınlara Uyarı
Haberler » Yerel » Haber

Aydın Nysa Kadın Doğum Hastanesi'nden Kadınlara Uyarı

Aydın Nysa Kadın Doğum Hastanesi kadınların yaşları ilerledikçe kısırlaşma oranının da arttığını belirterek 'Önce kariyer, sonra çocuk' diyen kadınların ellerini çabuk tutmasını önerdi.

Aydın Nysa Kadın Doğum Hastanesi'nden Kadınlara Uyarı

Aydın Nysa Kadın Doğum Hastanesi kadınların yaşları ilerledikçe kısırlaşma oranının da arttığını belirterek 'Önce kariyer, sonra çocuk' diyen kadınların ellerini çabuk tutmasını önerdi. Mutlu bir geleceğin en önemli unsurlarından birinin de ailenin neşe kaynağı olan çocuklar olduğunu belirten Nysa kadın Doğum Hastanesi hekimlerinden Op. Dr. Yalçın Yarar 35 yaşından sonra kadınların hamile kalma ihtimalinin yüzde 10'un altına düştüğünü söyledi.

Kadının yaşının ilerlemesi ile birlikte yumurta sıklığı ve kaliteli yumurta teşekkülünün azalarak kısırlığın başladığını belirten Aydın Nysa Kadın Doğum Hastanesi doktorlarından Op. Dr. Yalçın Yarar, "Ülkemizde pek çok bayan, 'Önce kariyer' düşüncesi ile çocuk yapmaktan uzak duruyor. Ancak belli bir yaştan sonra da kadınlarımızın bu çocuk özlemi sevinçle sonlanmıyor. Kısırlık sebepleri arasında en sık görülenleri, adet ve yumurtlama bozuklukları, endometriozis, polikistik over, erken menepoz, tüplerin kapalı olması ve kadınlık organlarına ait yapısal anormalliklerdir. Sebebi bilinmeyen kısırlık da söz konusudur. Kadında kısırlık sebeplerinden biri de yumurta bozukluğudur. Kadında en sık görülen kısırlık sebebi olup, yumurtlama bozukluğu dendiğinde, yumurtanın hiç olmaması veya düzensiz ve seyrek olması anlaşılır. Anormal yumurtlama kısırlığı oluşturan sebeplerin yaklaşık yüzde 5 ile 25'ini oluşturur. Normal şartlarda her ay yumurtalıklardaki olgunlaşmamış yumurtalardan bir tanesi gelişip büyüyerek çatlar ve yumurtlama meydana gelir. Adet görüldüğü halde yumurtlama olmayabilir. Adetlerin seyrek veya hiç görülmemesi çoğu zaman bir yumurtlama bozukluğunu gösterir, ancak adetlerin muntazam olduğu durumlarda da yumurtlama bozukluklarına rastlanabilir" dedi. - AYDIN