Aydın: Kuşadası'nda Esnaftan Radikal Kararlar

Aydın: Kuşadası'nda Esnaftan Radikal Kararlar

Aydın esnafı, turistlerin çarşılara bırakılmaması üzerine başlayan gerginliğin ardından biraraya gelerek sorunlara çözüm aradı.

Aydın: Kuşadası'nda Esnaftan Radikal Kararlar

Aydın esnafı, turistlerin çarşılara bırakılmaması üzerine başlayan gerginliğin ardından biraraya gelerek sorunlara çözüm aradı.

Esnaf temsilcileri radikal kararlara imza atarak, Kuşadası çarşılarındaki olumsuzlukların sona erdirilmesi için oto kontrol mekanizmalarını geliştirme kararı aldı. Cin Cin Bilardo Salonu'nda düzenlenen toplantıya Orient Bazaar, Grand Bazaar, Barbaros Bulvarı, Sağlık Caddesi, Kahramanlar Caddesi, Harbour Bazaar ve Liman Caddesi ile Kervansaray çevresindeki Kuşadası'nın turistik çarşılarından çok sayıda esnaf katıldı. Toplantıya katılan esnaf temsilcilerinin hemen hemen tümü, işe ilk önce esnafın neden olduğu olumsuzlukların sona erdirilmesiyle başlanması kararında birleşti. Toplantıda, turistlerin kesinlikle rahatsız edilmemesi, hanutçuluk ve stopmenliğin ortadan kaldırılması, gemiyle gelen turistlerin yanı sıra, kalıcı turistlere gerekli özenin gösterilmesi kararları alındı. Bununla birlikte, mağazalara tezgahtarlar alınırken eğitimli olanların tercih edilmesi, acentelerle daha yakın ilişkiler kurulması ve tüm çarşıların acentelerle anlaşma yapması gibi konularda görüş birliğine varıldı.

Kuşadası esnafının oto kontrol mekanizmalarını geliştirmek amacıyla düzenlediği ve radikal kararların alındığı toplantıda, bu kararların uygulanması için Kuşadası çarşılarında pilot bölge uygulamasına başlanılacak. Alınan karara göre, Orient Bazaar ile Grand Bazaar'ın bulunduğu alanda işyerlerine birer numara verilip, taahhütname imzalanacak ve alınan kararlar uygulanmaya başlanacak. Kısa süre içerisinde de pilot bölgedeki uygulama tüm Kuşadası çarşılarını kapsayacak.

Toplantı sonunda açıklama yapan Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan, "Kısa bir süre önce meslek odaları olarak Kuşadası çarşılarının turistler için güvenilir bir hale gelmesi amacıyla uyulması gereken kuralları açıkladık ve bu konuda esnafla detaylı görüşmeler yaptık. Alınan kararlara kesinlikle uyulacak. Bu konuda esnafımız da son derece duyarlı. Kendi kendilerini kontrol etmek amacıyla, bu kararlar Pazartesi gününden itibaren uygulanmaya başlayacak. Kuşadası, kısa süre içerisinde turistlerin rahatça alışveriş yapmaları için en güvenilir tatil beldesi olacak" dedi.