Aydın: Kuşadalı Rehberlerden Allianoi Antik Kenti İçin Destek

Aydın: Kuşadalı Rehberlerden Allianoi Antik Kenti İçin Destek

Aydın'ın Kuşadası İlçesi'nde Rehberler, Yortanlı Barajı'nın Altında Kalacak Olan Bergama'daki Allianoi Antik Kenti'nin Kurtarılması İçin İmza Kampanyası Başlattı.

Aydın: Kuşadalı Rehberlerden Allianoi Antik Kenti İçin Destek

Aydın'ın Kuşadası İlçesi'nde rehberler, Yortanlı Barajı'nın altında kalacak olan Bergama'daki Allianoi Antik Kenti'nin kurtarılması için imza kampanyası başlattı.

Kuşadalı rehberlerin imzasına açılan duyuru metni, imzanın tamamlanmasıyla Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e gönderilecek. Kuşadası Rehberler Derneği (KURED) Başkanı Ali Karapınar, yılda 600 bini aşkın turistin ziyaret ettiği Bergama'daki Allianoi Antik Kenti'nin Türkiye'nin en önemli tarihi miraslarından biri olduğunu belirterek, önlem alınmaması durumunda bu önemli mirasın sular altında kalacağını vurguladı.

Allianoi'nin kurtarılması için imza kampanyası başlattıklarını açıklayan Karapınar, rehberler tarafından imzalanan metnin, gerekli önlemin alınması amacıyla Cumhurbaşkanı Sezer'e gönderileceğini kaydederek, "Şimdi bir yol ayrımındayız. Ya kısa vadeli politik vaatlerin sonucu baraj inşaatının devamı, ya da ülkemizin ve ilçenin kültürel ve sosyal yaşamında büyük rol oynayacak Allianoi Antik yerleşiminin turizme kazandırılması" dedi.