Aydın Kent Hastanesi'nden Islak Mayo Uyarısı
Haberler » Yerel » Haber

Aydın Kent Hastanesi'nden Islak Mayo Uyarısı

Aydın'da sağlıkçılar tatilini deniz ve havuzda geçirenlerin mantar ve enfeksiyon hastalıklarına karşı duyarlı olmalarını önerdi.

Aydın Kent Hastanesi'nden Islak Mayo Uyarısı

Hava sıcaklığının arttığı sahil şehri Aydın'da sağlıkçılar tatilini deniz ve havuzda geçirenlerin mantar ve enfeksiyon hastalıklarına karşı duyarlı olmalarını önerdiler.

Yaz aylarıyla birlikte havuz ve denize girip ıslak mayo ile dolaşılmasının başta mantar olmak üzere diğer enfeksiyonları da beraberinde getirdiği belirtildi. Özellikle bayanların bu konuda daha dikkatli olmasını isteyen Aydın Kent Hastanesi Kadın Hastalıkları Uzmanı Dr. Yalçın Yarar, özellikle vajinal mantarların yaz aylarında büyük oranda arttığını, bayanların, denize veya havuza girdikten sonra hemen ıslak mayolarını değiştirmesini ve ardından yapılacak genital temizliğin çok önemli olduğunu söyledi.

Kadın hastalıklarıyla ilgili olarak öncelikle vajinanın yapısının bilinmesi gerektiğini belirten Aydın Kent Hastanesi Hekimlerinden yalçın Yarar, vajina yapısının PH 3.5 ile 4 arasında bir asit ortam olduğunu ve bu ortam bozulduğu zaman vajinanın hemen enfeksiyona doğru yol aldığını vurguladı. Bu durumda, vajinadaki birçok faydalı mikroorganizmanın hemen zararlı hale geçtiklerine dikkat çeken Yarar, bu fizyolojik dengenin özellikle bazı dönemlerde bozulduğunu söyledi. Yarar, "Yaz aylarında insanlar doğal olarak denize ve havuza giriyorlar. Öncelikle suyun temizliği çok önemli. Bütün bunlara rağmen mantar enfeksiyonu havuza ya da denize girilmiş ve ıslak mayo ile uzun süre kalınmışsa vaginal floranın bozulmasına yol açmakta ve vaginal floaranın bozulması da mantar enfeksiyonlarına davetiye çıkarmaktadır. Mantar rutubetli, nemli ortamı çok sever. O yüzden ıslak mayo hemen değiştirilmelidir. Denizden eve veya otele gidildikten sonra derhal vajinal bir temizlik yapılmalı. Bu temizlikte vaginanın ph'ına uygun sıvılarla olmalı. Bu hanımlar için çok önemli bir sağlık kuralı olarak kabul edilmelidir" diye konuştu. - AYDIN