Aydın Doğan Ödülü, Yazar Selim İleri'ye Verildi

Aydın Doğan Ödülü, Yazar Selim İleri'ye Verildi

11.04.2012 09:39 | Son Güncelleme: 11.04.2012 09:39
Aydın Doğan Ödülü, Yazar Selim İleri'ye Verildi

Bu yıl 'öykü' dalında verilen Aydın Doğan Ödülü'nün sahibi, Türk edebiyatına yaptığı katkılar nedeniyle yazar Selim İleri oldu.

Bu yıl 'öykü' dalında verilen Aydın Doğan Ödülü'nün sahibi, Türk edebiyatına yaptığı katkılar nedeniyle yazar Selim İleri oldu.

Aydın Doğan Vakfı tarafından düzenlenen ve 16 yıldır kültür, sanat, edebiyat, bilim gibi her yıl farklı alanlarda, alanının en saygın, tanınmış, ülkesine, dünyaya ve insanlığa katkılarda bulunmuş, mesleğinin zirvesindeki, kendilerini yaratıcılığa adamış kişileri ödüllendirme amacı taşıyan Aydın Doğan Ödülü'nün töreni, dün akşam Hilton Oteli Şadırvan Salonu'nda yapıldı.

Vakıf Yönetim Kurulu, Aydın Doğan Vakfı'nın kurucusu adına 1996 yılından bu yana düzenlediği Aydın Doğan Ödülü'nün, 2012 yılında "Öykü" dalında verilmesine karar verdi. Bu yıl Öykü dalında verilen Aydın Doğan Ödülü'nün, Doğan Hızlan (Başkan), Nursel Duruel, Prof. Dr. İnci Enginün, Semih Gümüş, Özcan Karabulut, Prof. Dr. Jale Parla, Hüseyin Su, A. Ömer Türkeş ve Metin Celal Zeynioğlu'dan oluşan Seçiciler Kurulu, 27 Şubat 2012 Pazartesi günü toplandı.

Seçici Kurul, ödül adayları üzerinde açık tartışma ve eleme yöntemiyle yaptığı toplantıda; uzun edebiyat hayatına sığdırdığı öyküleri, romanları, deneme yazılarıyla Türk edebiyatında ayrıksı bir yere sahip olması, geleneksel öykücülüğümüzü sahiplenerek kendi dilini ve üslubunu yaratması, gelenekle yeni arasında bir geçişi temsil etmesi ve sadece öykücü yanı ile değil, edebiyat yaşamı boyunca Türk edebiyatına yaptığı katkılar nedeniyle Selim İleri'yi "Öykü" dalında Aydın Doğan Ödülü'ne değer gördü.

ÇOK SAYIDA DAVETLİ KATILDI

Törene, Aydın Doğan Vakfı (ADV) Başkanı ve Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı, Doğan Online ve Doğan Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkanı ve Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hanzade Doğan Boyner, Doğan TV Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Yahya Üzdiyen, Hürriyet Gazetesi Yazarları Ertuğrul Özkök, Taha Akyol, Sedat Ergin,Tufan Türenç, Hurriyet.com.tr Genel Yayın Yönetmeni ve Hürriyet Gazetesi Yazarı Fatih Çekirge, Hürriyet Gazetesi Yayın Koordinatörü Fikret Ercan, Hürriyet Gazetesi Yayın Danışmanı ve Yazarı Doğan Hızlan, Hürriyet Turkish Daily News Genel Yayın Yönetmeni Murat Yetkin, İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Prof. Dr. Onur Bilge Kula, Eski Bakanlardan Cavit Kavak, Ahmet Ümit, Ayşe Kulin, Türkan Şoray, Tuna Kiremitçi, Can Kıraç,Ali Bayramoğlu'nun da aralarında bulundu iş, sanat, edebiyat dünyasından çok sayıda davetli katıldı.

TÜRKAN ŞORAY'DAN KİTAP MÜJDESİ

Tören öncesi Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı'nın kapıda karşıladığı ünlü sanatçı Türkan Şoray'a Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan yakın ilgi gösterdi. Türkan Şoray, Doğan'a dizi çalışması ve yakında çıkaracağı kitapla ilgili bilgiler verdi. Türkan Şoray ayrıca Begümhan Doğan Faralyalı ve Hanzade Doğan Boyner ile de bir süre sohbet etti.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Şoray, "Yıllardır düşünüyordum, sinemadaki birikimlerim, yaşadıklarım. Belki sinemacı olmak isteyen gençlere, onlara bir ışık olur diye, bir de o dönem o filmleri izleyenlerin anıları tazelenir, düşüncesi ile sinemayla, sinema anılarım ile ilgili bir kitap hazırladım. Tüm sinema dönemi yani 60'lardan bugüne sinemanın geçirdiği evrim, değişen toplumsal şartlarla birlikte, günümüz sinemasına kadar. Yani benim, kendi bakış açımla, duygularımla sinemayı anlatıyorum. 15 Mayıs'ta yayınlanacak. İsmine daha karar veremedik. Türkan Şoray olacak herhalde, 'Ben Türkan Şoray'" dedi.

GENÇ SOPRANO BÜYÜLEDİ

Sunuculuğunu Korhan Abay'ın yaptığı ödül töreni, piyanist Rayna Popova'nın eşlik ettiği halen İspanya'da çalışmalarını sürdüren soprano Asude Karayavuz'in mini konseriyle başladı. Üç arya seslendiren Karayavuz davetlilerden büyük alkış aldı. Konserin ardından söz alan Karayavuz, kendisine bu imkanı veren Aydın Doğan Vakfı'na teşekkür etti.

Sunuculuğunu Korhan Abay'ın yaptığı ödül töreninde konuşan Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı, Seçkin eleştirmenlerin yanı sıra öğretim üyelerinden oluşan seçici kurul, ödülün Selim İleri'ye verilmesini kararlaştırdığı belirterek, şunları söyledi:

"Selim İleri yalnız öykü ve romanları ile edebiyat dünyamıza değil, kültürümüze katkıları nedeniyle de bu ödüle değer bulundu. Böylece sanatın ve edebiyatın önemli bir işlevini yerine getirdiği için de ödüllendirilmiş oldu. Birçok eleştirmen Selim İleri'nin yazdıklarında döneminin tanıklığının yanı sıra insan ilişkilerini derinlemesine yansıtmayı ustalıkla bir araya getirdiğini vurgular. O, bir İstanbul yazarıdır, yaşadığımız bu şehrin elden giden güzelliklerini, artık sokaklarda rastlayamadığımız insanlarını her yönüyle gelecek kuşaklara tanıtır. İhmal ettiğimiz yazarlarımızı, kültür insanlarını bize hatırlatır. Hepsinden önemlisi geçmişe tutuğu ışıkla bugünümüzün de aydınlanmasını sağlar. Bütün bunları okurunu incitmeden, şiirini yitirmeden yapabilmiştir. Bunlar bir yazar, bir sanat insanı için az şey midir? Evet, Selim İleri, bir öykücü olarak bu ödüle değer bulundu. Bu alanda bir kilometre taşı olduğu tartışılmaz. Bunun yanı sıra roman ve öyküden sinemaya, şiirden tiyatroya çok geniş bir yelpaze içinde onlarca ürün vermiş, kültür ve sanatımızın önemli bir adının ödüllendirilmesinden çok mutluyuz. Kendisini kutlar, bu verimli yaşamının daha uzun yıllar sürmesini dilerim."

İLERİ FARKLI BİR YAZARDIR

Törende konuşan Seçici Kurul Başkanı, Hürriyet Gazetesi Yayın Danışmanı ve Yazarı Doğan Hızlan, aslında ödül almış biri için konuşmanın çok hoş bir şey olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Selim İleri, elbette Türk öykücülüğünde aşama, Türk öykücülüğünde büyük bir değer. Romanlarıyla da Türk edebiyatına çok büyük katkıda bulunmuş bir yazar. Ama biliyor musunuz yazarlık çok bencil bir iştir. Yazarsınız, övülürsünüz, ödüller kazanırsınız ama pek başkalarını düşünmezsiniz kendi ekseniniz etrafında herkesin dönmesini istersiniz. Selim İleri işte burada farklı bir yazardır. Halit Ziya'dan Behçet Necatigil'e kadar büyük ustaları, şairleri, romancıları yeniden bize kazandırmak için hatırlatmak için onları okutmak için büyük çaba harcamıştır. Bu yüzden de bencil yazarlık sınırını aşmıştır. Selim İleri'ye demin İstanbul yazarı, dediler. Gerçekten de İstanbul yazarıdır. İstanbul'u yaşamış öyle bir İstanbul algısı öyle bir İstanbul kitapları vardır ki. Yemeğinden giden İstanbul'a, gelen İstanbul'a, bütün panaromayı çizmiştir. Tabiki bunun yanı sıra sahnede gördüğünüz gibi iyi de bir senaryo yazarıdır. Selim İleri'yi övmeye başladın mı bitirememem. Çünkü çok yazardım çok ta övdüm, geceyi uzatabilirim sizi bıktırabilirim. Selim İleriyi kutluyorum. Ayrıca Türk edebiyatının bir ustasının ödülle yeniden gündeme gelmesi için çok mutluyum"

SELİM İLERİ: YAZMAKTI TEK İSTEĞİM

Yapılan konuşmaların ardından Selim İleri'ye Aydın Doğan ödül heykelciği ile 50 bin liralık para ödülü Aydın Doğan Vakfı (ADV) Başkanı ve Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan tarafından takdim edildi. Selim İleri ödülü aldıktan sonra yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Bunları Pazar gecesi yazdım. Yolun başındayken hiçbir şey bilmiyorsunuz. Yazmaktı tek isteğim, kırk beş yıl önce. Daha öncesi yarım yüzyılı geçiyor. Tek okuyucum sevgili ablamdı. Neyin beni alıp götürdüğünü bilemiyorum. Çılgın bir istek yazmak, bir ülküydü. Yarım yüzyıl sonra, yolun yarısını çoktan geçmişken şimdi buradayım. Burada beni var ettiğiniz, kırk beş yıl boyunca yalnız bırakmadığınız için size, hepinize bu geceyi yaşattığınız için Aydın Doğan Vakfı'na benim ve benim gibilerin iddiasız edebiyat mücadelesi onurlandıran seçici kurula, kırk beş yıla anlam katmış, çoğu artık aramızda olmayan üstatlarıma çok teşekkür ederim. Bir şey daha söyleyeceğim. İyi ki varsınız, iyi ki buradasınız. Ödenmez bir gönül borcu bu. Sağolun."

YAKIN DOSTU TÜRKAN ŞORAY AYNI SAHNEDE

Selim İleri konuşmasının ardından sunucu Korhan Abay, Selim İleri'ye son bir soru sormak istediğini söyledi. Abay, "Heyecanın böylesine yoğunlaştığı gurur anlarında insan coşkusunu birileriyle paylaşmak ister. Tabiki kara günlerinizde olduğu kadar mutlu günlerde de yanınızda olmasından mutluluk duyduğunuz dost birden çoktur. Zaten pek çoğu da burada zaten. Ama onlardan sadece birini sahneye davet etmek gerekse, 'bu kim olurdu' diye soracağım ama aslında yanıtını biliyorum. Sizinle ilgili filmleri hazırlarken yanıtı bulmuştum" dedi. Selim İleri de "Çok değerli dostum. Hayatım boyunca çok sevdiğim Türkan Şoray" diye konuştu.

ONU TANIDIĞIM İÇİN KENDİMİ ŞANSLI GÖRÜYORUM

Sahneye çıkan Türkan Şoray da yakın dostu Selim İleri'ye sarılarak yaptığı duygusal konuşmasında şunları söyledi:

"Değerli edebiyatçımız Selim İlerinin bu özel anlarını paylaşmak çok mutluluk. Nasıl anlatayım bilemiyorum. Selim Bey'in eserlerini, kitaplarının okuyucuları arasındayım. beni çok etkilemiştir eserleri. Öylesine farkında olmadan yoğun bir duygu içerisine girersiniz ki o sizi sarar. Bir yazarı tanıyabilmek, duygu dünyasını anlayabilmek. Onun için kendimi çok şanslı görüyorum. Selim Bey ile ilk 'Seni Kalbime Gömdüm' filminde tanıştık. O filmdeki senaryoda şu çok dikkatimi çekmişti; Mutsuz bir kadını oynuyordum, bir burjuva kadını. Filmde, 'Neden bu kadar gerginsin?" diye soruyor bana, ben de 'Herkesin bir cehennemi var' diyorum. Bu beni çok etkilemişti. O zamandan beri kendisine özel bir ilgi duymaya başladım. Bir yazarın iç dünyasını anlayabilmek, o dünyaya girebilmek ve o kadar inanılmaz yoğun duygulara sahip. Özellikle bundan beslendim. Duygu dünyası beni hep besledi. Hayatımda böyle değerli bir insan olması benim için çok büyük bir şans diye düşünüyorum. Böyle değerli bir insanı tanımış olmaktan ve beni seviyor olmasını bilmiş olmaktan gerçekten çok büyük bir mutluluk duyuyorum" dedi.

Ödül töreni, verilen yemekli kokteylin ardından sona erdi.

.......//KUTU//...

BİR İSTANBUL YAZARI

30 Nisan 1949'da İstanbul'da doğdu. 1968'de Atatürk Lisesi'ni bitirdi. Bir süre İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne devam etti. Öğrenimini yarıda bırakarak kendini tümüyle yazmaya verdi. İlk yazısı 1967'de Yeni Ufuklar dergisinde yayınlandı. Papirüs, Yeni Edebiyat, Yeni Dergi, Türk Dili, Türkiye Defteri, Milliyet Sanat, Gösteri gibi dergilerde yayımlanan yazılarıyla ünlendi. İlk kitabı öykülerinden oluşan 'Cumartesi Yalnızlığı' 1968'de yayımlandı. İlk romanı 'Destan Gönüller' ise 1973'te yayımlandı. 1979 yılında Dünya gazetesinin sanat sayfasını yönetti. Argos dergisinin yazı işleri müdürlüğünü yaptı. TRT'de 'Selim İleri'nin Not Defterinden', 'Edebiyat Yarımküre', 'Edebiyat Mekan' programlarını hazırladı. Uzun bir süre Cumhuriyet Gazetesi'nde 'Yazı Odası' başlığıyla köşe yazıları yazdı. 2008'den bu yana Zaman Gazetesi'nin Cumartesi Eki'nde yazıyor. Pastırma Yazı ve Bir Denizin Eteklerinde öykü kitaplarında duyarlı gençlerin tutkularını, sıkıntılı ilişkilerini, orta tabakadan insanların acılarını, yalnızlıklarını, kurtuluş arayışlarını anlattı. Her Gece Bodrum romanıyla büyük başarı kazandı. Roman ve öykülerinin yanı sıra senaryolar, denemeler ve edebiyat incelemeleri yazdı. Eski ustaların unutulmaması için yazdığı kitaplar kadar gençlere edebiyatı sevdirmeye yönelik derlemeler hazırladı. Anılarında İstanbul'un eski yaşamını büyük bir incelikle kaleme aldı.

KİTAPLARI

ÖYKÜ: Cumartesi Yalnızlığı (1968),Pastırma Yazı (1971), Dostlukların Son Günü (1975), Bir Denizin Eteklerinde (1980), Eski Defterde Solmuş Çiçekler - Seçmeler (1982), Son Yaz Akşamı (1983) Hüzün Kahvesi (1991), Kötülük (1992), Otuz Yılın Bütün Hikayeleri 1967-1997 (1997), Fotoğrafı Sana Gönderiyorum (2006)

ROMAN: Destan Gönüller (1973), Her Gece Bodrum (1976), Ölüm İlişkileri (1979), Cehennem Kraliçesi (1980) Bir Akşam Alacası (1980), Yaşarken ve Ölürken (1981),Ölünceye Kadar Seninim (1983), Yalancı Şafak (1984), Saz, Caz, Düğün, Varyete (1985), Hayal ve Istırap (1986) Kafes (1987), Mavi Kanatlarınla Yalnız Benim Olsaydın (1991),Kırık Deniz Kabukları (1994) Gramofon Hala Çalıyor (1995), Cemil Şevket Bey, Aynalı Dolaba İki El Revolver (1997), Ada, Her Yalnızlık Gibi (1999), Solmaz Hanım, Kimsesiz Okurlar İçin (2000), Bu Yaz Ayrılığın İlk Yazı Olacak (2001), Yarın Yapayalnız (2004), Hepsi Alev (2007), Kapalı İktisat (2007), Daha Dün (2008), Bu Yalan Tango (2010)

DENEME-İNCELEME: Çağdaşlık Sorunu (1978), Aşk-ı Memnu ya da Uzun Bir Kışın Siyah Günleri (1981) Düşünce ve Duyarlık (1982), Kamelyasız Kadınlar (1983) Seni Çok Özledim (1986) O Yakamoz Söner (1987),İstanbul Yalnızlığı (1989), Perisi Kaçmış Yazılar (1996), Sepya Mürekkebiyle Yazıldı (1997), Ay Hala Güzel (1999),Kırık İnceliklerin Şairi: Behçet Necatigil (1999) Biten (İki) Yüzyıl (1999), Uzak, Hep Uzak (2003

ŞİİR: Ay Işığı (1986)

ANI: Annem İçin (1983), Hatırlıyorum (1984), Seni Çok Özledim (1986), Yıldızlar Altında İstanbul (1998), İstanbul Seni Unutmadım (2001), Evimizin Tek Istakozu (2000), Oburcuğun Edebiyat Kitabı (2002), Anılar; ıssız ve yağmurlu (2002),Rüyamdaki Sofralar (2003),İstanbul'un Sandık Odası (2004) Kar Yağıyor Hayatıma (2005),İstanbul Hatıralar Kolonyası (2006),İstanbul, İlk Romanımda Leylak (2009), Gramafon Hala Çalıyor (2010)

SÖYLEŞİ: Nam-ı Diğer Kaptan (Attila İlhan'ı Dinledim)

SENARYO: Kırık Bir Aşk Hikayesi (1982)

TİYATRO: Cahide, Ölüm ve Elmas/ Allahaısmarladık Cumhuriyet (1995), Mihri Müşfik: Ölü Bir Kelebek (1998)

ÇEVİRİ: Küçük Prens/ Saint Exupery (1986)

DERLEME: İlk Gençlik Çağına Öyküler/Türk Edebiyatından 42 Öykü I-II (1980),Abdülhak Şinasi Hisar (1992),Halide Edip Adıvar (1993),Gençlere Türk Romanından Altın Sayfalar I-II 1995

Peride Celal'e Armağan (1996) 99 Hikayeciden 99 Hikaye (1997),Kurtuluş Savaşı ve Edebiyatımız (İ. Enginün ve Z. Kerman ile) (1998)

KENDİSİYLE İLGİLİ KİTAPLAR: Şeytan, Melek, Soytarı (Ahmet Oktay) (1998), Anılar; Issız ve Yağmurlu (Handan Şenköken ile söyleşi) (2002), Şimdi Seni Konuşuyorduk/Selim İleri Kitabı Haz. Handan İnci (2007)

SİNEMA: Yönettiği Filmler Hiçbir Gece (1989), Yedikuleli Mihriban (1992)

Senaryoları Yaralı Kurt (1972) Günahsızlar (1972), Cennetin Kapısı (1973),Bir Demet Menekşe (1973), Askerin Dönüşü (1974), Çapkın Hırsız (1975), Seninle Son Defa (1978), Kırık Bir Aşk Hikayesi (1981), Seni Kalbime Gömdüm (1982),Göl (1982), Afife Jale (1987), Hiçbir Gece (1989),Bir Yalnız Melek (1990),Yalancı Şafak (1990), Her Gece Bodrum (1992), Yedikuleli Mihriban (1992)Bir Aşk Uğruna (1994), Kerem (1999), Kilit (2007)

ÖDÜLLERİ:

1976 Sait Faik Hikaye Armağanı (Dostlukların Son Günü) 1977 Türk Dil Kurumu Roman Ödülü (Her Gece Bodrum) 1981 Milliyet Sanat Dergisi Yılın Romanı (Yaşarken ve Ölürken) 1982 SİYAD En İyi Senaryo Ödülü (Kırık Bir Aşk Hikayesi) 1991 Türkiye Yazarlar Birliği Roman Ödülü (Mavi Kanatlarınla Yalnız Benim Olsaydın) 1997 Avni Dilligil Yılın En İyi Oyun Yazarı Ödülü (Allahaısmarladık Cumhuriyet) 1998 Kültür Bakanlığı'nca Devlet Sanatçısı unvanı verildi.1999 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Kültür Sanat Ödülü (Televizyon dalında) 1999 Dialog Medya Ödülü (Radyo alanında) 2001 Orhan Kemal Roman Ödülü (Bu Yaz Ayrılığın İlk Yazı Olacak) 2003 Sedat Simavi Edebiyat Ödülü (Uzak, Hep Uzak) 2004 Türkiye Yazarlar Birliği Hatıra Ödülü (İstanbul'un Sandık Odası)

AYDIN DOĞAN ÖDÜLÜ

Aydın Doğan Ödülü, ülkemizde kültür, sanat, edebiyat ve bilim eserlerini yaratıcılarının kişiliğinde, çeşitli dallar için verilen uğraşları, özveriyi, kaliteyi ve mükemmelliğinin yanı sıra emek verenlerin çalışma ve birikimleri ile ulusal ve uluslararası platformda övgü kazananları, mesleklerine başladıkları günden bugüne kadar gösterdikleri başarılar doğrultusunda ödüllendirerek, Türk insanının kültürünü ve yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla veriliyor.

ŞİMDİYE KADAR KİMLER ÖDÜL ALDI

1997 Aydın Doğan Ödülü: Roman

Adalet Ağaoğlu

1998 Aydın Doğan Ödülü: Soysal ve Beşeri Bilimler

Prof. Dr. Doğan Kuban ve Prof. Dr. Emre Kongar

1999 Aydın Doğan Ödülü: Görsel Sanatlar

Ara Güler

2000 Aydın Doğan Ödülü: Şiir

Melih Cevdet Anday

2001 Aydın Doğan Ödülü: Tarih

İlber Ortaylı

2002 Aydın Doğan Ödülü: Klasik Batı Müziği

Ankara Devlet Konservatuarı

2003 Aydın Doğan Ödülü: Arkeoloji

Ord. Prof. Dr. Sedat Alp ve Prof. Dr. Altan Çilingiroğlu

2004 Aydın Doğan Ödülü: Türk Halk Müziği

Yücel Paşmakçı

2005 Aydın Doğan Ödülü: Kent Mimarisi, Kent Dokusu

İzmir Konak Meydanı Düzenlemesi ve Kastamonu Tarihi Kent Dokusu İyileştirme Projeleri

2006 Aydın Doğan Ödülü: Resim

Adnan Varınca

2007 Aydın Doğan Ödülü: Moda Tasarımı

Özlem Süer ve Ümit Ünal

2008 Aydın Doğan Ödülü: Heykel

Seyhun Topuz

2009 Aydın Doğan Ödülü: Tiyatro

Genco Erkal

2010 Aydın Doğan Ödülü: Sinema

Nuri Bilge Ceylan

2011 Aydın Doğan Ödülü: Türk Halk Müziği

Mehmet Özbek - İstanbul/ Beşiktas

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Aydın Doğan Ödülü, Yazar Selim İleri'ye Verildi - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 30.9.2020 07:00:15. #1.15#
title