Aydın'da, Harabeye Dönen Tarihi Nasuhpaşa Külliyesi Artık Gülüyor
Haberler » Yerel » Haber

Aydın'da, Harabeye Dönen Tarihi Nasuhpaşa Külliyesi Artık Gülüyor

Aydın Merkez Veysi Paşa Mahallesi'nde Bulunan ve Bir Yıl Önce Restorasyonu Başlayan Tarihi Nasuh Paşa Külliyesi İçinde Bulunduğu Kötü Durumdan Kurtarıldı. Tarihi Külliye Düzenlenen Törenle Hizmete Açıldı. İçerisine Mescit, Mutfak, Otopark ve 21 Dükkanın Bulunduğu Tarihi Külliye Bundan Sonra Restoran ve Otantik Çarşı Olarak Hizmet Verecek.

Aydın'da, Harabeye Dönen Tarihi Nasuhpaşa Külliyesi Artık Gülüyor

Aydın Merkez Veysi Paşa Mahallesi'nde bulunan ve bir yıl önce restorasyonu başlayan tarihi Nasuh Paşa Külliyesi içinde bulunduğu kötü durumdan kurtarıldı. Tarihi külliye düzenlenen törenle hizmete açıldı. İçerisine mescit, mutfak, otopark ve 21 dükkanın bulunduğu tarihi külliye bundan sonra restoran ve otantik çarşı olarak hizmet verecek.

Külliye'nin açılışı nedeniyle düzenlenen törene Aydın Valisi Mustafa Malay, Belediye Başkanı İlhami Ortekin, Vakıflar Bölge Müdürü Seyfullah Öztürk, Nasuh paşa Külliyesi'nin restorasyonunu yapan firmanın temsilcisi Yunus Merttürk, mahalle muhtarları ve davetliler katıldı.

Aydın Belediye Başkanı İlhami Ortekin, tarihte bir çok medeniyete beşiklik etmiş Aydın'ın turizm açısından da çok önemli bir şehir olduğunu ancak tarihi mekanların restorasyonunda yaşanan sorunlar nedeniyle bu imkanların değerlendirilemediğini belirtti. Belediye olarak Aydın'ı hak ettiği yere taşımak için diğer kurumlarla iş birliği içerinde çalıştıklarını kaydeden Başkan Ortekin, "2003 yılında başladığımız çalışmalarda her geçen gün mutlu sona yaklaşıyoruz. Doğal bir sit alanı konumundaki Veysi Paşa Mahallesi'ndeki diğer tarihi yapıları da ayağa kaldırarak Aydın'ı turizmde bir ivme kazandırmayı hedefliyoruz. Nasuh Paşa Külliyesi de otontik bir çarşı olarak Aydın'a hizmet verecektir" dedi.

3 bin 600 metre kare üzerindeki Nasuh Paşa Külliyesi'nin 2007 yılı Mart ayında başlayan restorasyon çalışmasının bir yıl gibi kısa bir sürede tamamlayarak hizmete açıldığını belirten Aydın Vakıflar Bölge Müdürü Seyfullah Öztürk ise KDV dahil projenin 850 bin YTL'ye tamamlandığını söyledi. Külliye'nin restoran ve otantik çarşı olarak değerlendirilmeye çok müsait olduğunu ifade eden Öztürk, restorasyonda emeği geçenlere teşekkür etti.

Daha önce Nasuh Paşa Külliyesi önünden geçerken içinin parçalandığını belirten Aydın Valisi Mustafa Malay, külliyenin yeni halini görünce çok sevindiğini söyledi. Vali malay açılışta yaptığı konuşmada "Bugün hepimiz duygulu ve sevinçliyiz. Kaderine terk edilen bu tarihi yapılar Vakıflar Bölge Müdürlüğümüzün katkıları ile katkıları ile canlandırılıp yeniden ayağa kaldırıldı. Bir ülkenin geleceği bakımından tarih çok önelidir. Tarihini unutan milletler hafızasını kaybetmiş gibidir. Bu durumdaki milletler kendi benliğini ve geçmişini unuttuğu için tarih sahnesinden çabucak silinip gider. Turizm şehri Aydınımızdaki bu nezih mekan iyi bir müstecire verilerek ilin şanına yakışır bir şekilde işletilmelidir" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından restorasyonu başarılı bir şekilde tamamlayan firmanın temsilcisi Yunus Şentürk Vali Mustafa Malay tarafından plaketle ödüllendirildi.

NASUHPAŞA KÜLLİYESİ'NİN TARİHÇESİ Aydın Merkez Veysipaşa Mahallesi'nde Nasuh Paşa Külliyesi, Aydınlı Nasuh Paşa tarafından 1708'de küçük bir mescit, medrese, han ve hamamdan oluşan bir külliye konumunda yaptırılmıştır. Yakın tarihlerde medresesinin içerisinden yol geçirilmiştir. Moloz taşlı, tuğla hatıllı olarak yapılmıştır. Kuzey yüzünün ortasında mermer söveli yuvarlak kemerli kapının tam karşısında mihrap yer alır ve yedi kenarlı büyük bir niş şeklindedir.

Nasuh Paşa Medresesi aynı zamanda Osman Ağa Medresesi ismiyle de tanınır. Külliyenin ortasında oldukça geniş bir alanı kaplar. Doğu ucunda hamam, batısında da Nasuh Paşa Hanı bulunmaktadır. U şeklindeki medresenin bir bölümü içerisinden yol geçilirken yıkılmıştır. Mermer söveli ve yuvarlak kapının içerisi Yunan işgali sırasında örülerek kapatılmıştır. Külliye özellikle Yunan işgali sırasında büyük zarar görmüştür.

(İK) 14.03.2008 14:43 TSİ