Aydın'da €˜su' Toplantısı

Aydın'da €˜su' Toplantısı

Geçen Yıl Son Yarım Asrın En Kurak Mevsiminin Yaşandığı Aydın'da Bu Yıl da Su Sıkıntısı Yaşanıyor. Mevsim Yağışlarının Normal Seviyede Gerçekleşmesine Rağmen, Geçen Yılki Kuraklık Nedeniyle Yağan Yağmur Suları Akışa Geçmeyince Barajların Ancak 3'te Birinin Dolduğu ve Mevcut Suyun da 2. Ürüne Yetmeyeceği Bildirildi.

Aydın'da €˜su' Toplantısı

Geçen yıl son yarım asrın en kurak mevsiminin yaşandığı Aydın'da bu yıl da su sıkıntısı yaşanıyor. Mevsim yağışlarının normal seviyede gerçekleşmesine rağmen, geçen yılki kuraklık nedeniyle yağan yağmur suları akışa geçmeyince barajların ancak 3'te birinin dolduğu ve mevcut suyun da 2. ürüne yetmeyeceği bildirildi.

Yaşanan su sıkıntısı nedeniyle Büyük Menderes Havzası Genel Sulama Planlaması Hazırlık ve Uygulama Komisyonu Vali Mustafa Malay başkanlığında toplandı.

DSİ 21. Bölge Müdürlüğü Salonu'nda gerekçeleştirilen toplantıya, DSİ 21. Bölge Müdürü Halil İbrahim İndap, İl Jandarma Komutanlığı yetkilileri, ilçe kaymakamları ve davetliler katıldı. Aydın Valisi Mustafa Malay, suyun adaletli dağıtılması konusunda ilgililere uyararak "Kimsenin hakkını kimseye yedirmeyin" dedi.

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da kuraklık ve susuzluk gerçeği ile karşı karşıya olunduğunu belirten Aydın Valisi Mustafa Malay, mevcut sıkıntının geçen yılki kuraklıktan kaynaklandığını ifade etti. Malay "Geçen yıl bu konuda büyük sıkıntılar çektik. İnşallah bu sene o sıkıntıları çekmeyeceğiz. Ama bazen suni sıkıntılar ortaya koyuyoruz. Tabiri caizse pireyi deve yapıyoruz. Sulamada o kadar büyük çaplı sıkıntımız yok. Olan sıkıntılarımızı da suyu adaletli dağıtarak aşacağız. Su hakkı çok önemlidir. Başkasına verilen suyla tarla, bahçe sulanırsa hiç bir hayır görülmez. Dünyada en zor şey su yönetimidir. Geçen yıl denetimlerde araziye inince ben bizzat kendim gördüm. Bir mısır tarlasını 8 sefer sulama yapmışlar. Böyle bir haksızlık olmaz. Bu haksızlığında ötesinde başkasına karşı yapılan saygısızlıktır, terbiyesizliktir. Bu saygısızlık ve terbiyesizliğe fırsat vermeyeceğiz. Adaletli su dağıtımı ile sıkıntılarımızı atlatacağız, herkes payına düşen suyu en iyi şekilde kullanacaktır. Adalet her şeyin temelidir. Bir yerde adalet varsa sıkıntı ne kadar büyük olursa olsun sorun yok demektir" ifadelerine yer verdi.

BARAJLARIN 3'TE 2'Sİ BOŞ DSİ 21. Bölge Müdürü Halil İbrahim İndap ise geçen yıa göre durum biraz iyi olsa da mevcut suyun yetersiz olduğunu belirterek "24 Haziran 2008 tarihi itibari ile barajlardan su bırakmaya başladık. Artık sulamalar başladığına göre bunu en iyi şekilde, adaletli ve hiç kimseye taviz vermeden yapacağız. Şuanda daha öncelerde yapmış olduğumuz toplantılarda aldığımız kararlarda sulamanın en iyi şekilde yürütülebilmesi, herkesin adaletli bir biçimde bu sudan yararlanması, eldeki mevcut su ile su ihtiyaçlarının giderilebilecek şekilde kullandırılması esas amacımızdır. Baraj depolamalarımız geçen seneye nazaran bir miktar iyi olmakla birlikte maalesef 3'te 2'si boş. 3'te 2'si boş olan barajlardan yapılan sulamalarda suyu kullananlar birinci ürüne yetecek kadar suyumuz olduğunu bilsinler. Kimse sanki barajlar doluymuş gibi 2.ürün ekim ve dikimi yapmasın. Geçen seneye nazaran çok iyi yağış düşmesine rağmen geçen sene yaşadığımız çok kurak dönem nedeniyle su toprakta akışa geçmedi. Ancak bitkileri, ağaçları ve yeraltı suyu rezervini kurtardı" diyerek herkesin uyarılara dikkate almasını istedi.

İndap ayrıca bitme aşamasına gelen Çine ve İkizdere Barajlarının tamamlanması ile sıkıntının büyük ölçüde çözüleceğini, ancak her zaman suyun israf edilmeden kullanılması gerektiğini dile getirdi.

(İK) 27.06.2008 21:12 TSİ