Aydın: Chp Lideri Deniz Baykal Aydın'da...(2)

Aydın: Chp Lideri Deniz Baykal Aydın'da...(2)

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Politika
Aydın: Chp Lideri Deniz Baykal Aydın'da...(2)

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, hükümetin çıkardığı kanunlarla, kooperatiflerin desteğini kestiğini söyledi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, hükümetin çıkardığı kanunlarla, kooperatiflerin desteğini kestiğini söyledi.

Baykal, Aydın ziyaretin ikinci gününde, İncirliova İlçesi'nde vatandaşlarla bir araya geldi. Baykal, burada izlenen tarımsal politikalarla, kendilerinin bu konulardaki düşüncelerini değerlendirdi. Baykal'a bu ziyaretleri sırasında, CHP Aydın milletvekillerinin yanısıra Türkiye'nin değişik illerinin 15 milletvekili ve partililer eşlik etti.

Baykal, geçen 4 yıllık süre içersinde, üretilen ürünlerin fiyatlarında azalma görüldüğünü söyledi. Baykal, bölge çiftçisinin gelirinin ana kaynağı olan pamuk, mısır ve buğday, değer kaybederken, çiftçinin durumunun düzeldiğini söylemenin yanlış olacağını savundu. Baykal, yetiştirilen ürünlerin fiyatlarında düşme görülürken, çiftçinin masraflarının piyasada 2 katına çıktığını dile getirdi. Baykal, "2002 yılında mısır 350 bin liraydı, 2006 yılında 210 bin liraya düştü. 2002 yılında buğdayı 370 bin liraya satıyordunuz, şimdi 300 bin liraya satıyorsunuz. Hatta 300 binin de altına indi. 2002 yılında pamuğu 1 milyon 100 bin liraya veriyordunuz, şimdi 750-800 bin liraya veriyorsunuz. Çiftçi kim? Türkiye nüfusunun en azından üçte biri, yani tabanı, toplumun temeli. Eğer bu yoksullaşırsa, esnafın yüzü güler mi? Esnafı kim kalkındıracak, kim alışveriş yapacak? Çiftçi. Çiftçi batmışsa, esnaf da batmak zorundadır. Böyle bir çıkmaz ortaya çıktı. Hani bir zaman meydanlarda diyorlardı, 'Mazotun rengini yeşillendireceğiz'. Mazot yeşillendi mi? Yeşil mazot çıktı mı? Eğer mazota bir renk vermek gerekirse, ona yeşil değil, kırmızı demek lazım. Utancından kızardı, mazot utancından. 'Bu fiyata, ben bu çiftçiye satılır mıyım?' diyor. Dünyanın en pahalı mazotuyla Türkiye çiftçisi, üretim yapıyor. Ürettiği ürünü de, en düşük fiyata satıyor. Bu haksızlıktır" diye konuştu.

"PAMUĞA 50 KURUŞ PRİM VERECEĞİZ"

Ülkedeki iş ve alışveriş yokluğunun sebebini, köylünün batmış olması olarak açıklayan Baykal, kalkınmanın temelinin köylü olduğunu, bütün milletin bilmesini istedi. Baykal, ülkede 50 bin tonun üzerinde her yıl incir üretimi gerçekleştirildiğini ve TARİŞ'in üretimin sadece yüzde 9-10'luk civarındaki bölümünün alabildiğini belirtti. TARİŞ'in, şimdiki iktidarın çıkardığı kooperatiflere hiçbir destek verilmeyecek kanunun olduğu bir ortamda bu kadar incir alabildiğini belirten Baykal, "Kooperatiflerin desteği kesildi, onların desteği yok. Dünyanın her ülkesinde, çiftçiyi, bütün ülkeler, Amerika'sı, Avrupa'sı destekliyor ama biz desteklemeyeceğiz dedik, desteği kaldırdık. Ona rağmen Türkiye'de incirin fiyatını, çiftçilerimiz, TARİŞ ve ihracatçılarımız belli ölçüde tutmayı başarıyor. Desteklenmesi halinde çok daha iyi olacak. İncir, ülke için bir güç kaynağıdır. Bir zenginlik ve bir bereket kaynağıdır. Hiç kuşku yok ki yeni iktidar döneminde tarımın her alanına olduğu gibi incire de, pamuğa da, üzüme de sahip çıkacağız. Zeytin yağına da sahip çıkacağız. Türkiye'nin yüzünü ağartan ürünler bunlar. Yunanistan'da 60 liranın üzerinde prim, 45 Cent orta prim desteği var. Türkiye'de bir 50 Centlik destek, pamuk üreticisinin yüzünü ağartır. Gelecek CHP iktidarında, pamuk üreticisine kilo başına 50 kuruş destek vereceğiz. Aynı şekilde zeytin yağının da ciddi anlamda desteğe ihtiyacı var. Zeytin yağının da desteklenmesi lazım. O da, ülkeye güç katan bir ürün" ifadelerini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title