Aydın: Bakan Koç Aydın'da

Aydın: Bakan Koç Aydın'da

Aydın'daki AK Parti İl Başkanlığı'nın Bayramlaşma Törenine Katılan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, 2006 Yılında Turizm Sektöründe Yaşanan Sıkıntıları 2007 Yılında Yaşamak İstemediklerini Söyledi.

Aydın: Bakan Koç Aydın'da

Aydın'daki AK Parti İl Başkanlığı'nın bayramlaşma törenine katılan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, 2006 yılında turizm sektöründe yaşanan sıkıntıları 2007 yılında yaşamak istemediklerini söyledi.

Aydın'daki AK Parti İl Başkanlığı'nın bayramlaşma töreni Kültür ve Turizm Bakanı Koç'un da katılımıyla gerçekleştirildi. Aydın Turistik Park Tesisleri'nde yapılan bayramlaşma törenine Aydın Valisi Mustafa Malay, AK Parti Aydın Milletvekilleri Ahmet Ertürk, Semiha Öğüş, Belediye Başkanı İlhami Ortekin, kamu kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

Bayramlaşma töreni öncesinde basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Bakan Koç, Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in idam edilmesini kastederek, İslam inancına göre kurbanın Allah'a daha yakın olabilmek için kesildiğini söyledi. Kurbanın bu anlamı taşımasına rağmen Ortadoğu insanlarının yanlış anlayışları nedeniyle uzun süredir insanların kurban ettiğini aktaran Koç, "Bunlardan bir ders çıkarmazsak, bizim Allah'a yakınlaşma günümüz olan bir günde bir başka insanı da asabilirler veya baskı yapabilirler. Bence bu topraklarda ve bu bölgede yaşayan insanların çok dikkatli olması gerekiyor" diye konuştu.

2006 yılında turizm sektöründe yaşanan sıkıntıları 2007 yılında yaşamak istemedikleri temennisinde bulunan Atilla Koç, bunun için her türlü çalışmayı yaptıklarını ifade etti. İlk kez 120 milyon doların üzerinde hasılat bütçesinin ayrıldığını hatırlatan Koç, bu bütçenin çalışmalarının tamamlandığını söyledi. Meclisin son gününde iktidar ve muhalefet partili milletvekillerinin elbirliğiyle 32 maddelik kanunun kabul edildiğinin altını çizen Koç, "Kültür ve turizm alanında çok ihtiyaç duyduğumuz böylesine bir kanunun çıkarılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu kanun tolerans ve anlayış içerinde bir saatte meclisten çıkarıldı. Bundan sonra turizm birlikleri sayesinde mahalli tanıtımlarda yapılabilecek. Avrupa ülkelerinde olduğu gibi artık gelen turistlerimizi sigortalayabileceğiz. Daha önceden yapılan çalışmalardaki eksikleri giderdik. 2007 yılından umutluyum. Hiçbir zaman kontrol, güvene zarar vermez. Ben bürokratlarıma güveniyorum. Bu yıl bütün müzeleri ve bütün ören yerlerini kontrol edeceğiz. Bunlar arasında durumu çok iyi olan yerler var. Tabi, eksikleri olan yerler de var. Kendilerini düzeltiyorlar. Biz bunları yapıyoruz. Çok iyi müzelerimiz olmasına karşın eserleri çalınmış yerler de var. Bunları açıklıkla ortaya koymak lazım. 1973 yılından beri çalışan sayısı her geçen gün artmış. Emekli olmuş geri dönmüş insanlar var. 2006 yılında ilk defa yeni memur alımları yaptık. Eleştirmek için söylemiyorum, bu memurların iyi birer müze müdürü olabilmesi için en az 10-15 seneye ihtiyacımız var" şeklinde konuştu.