Aydın: Bafa Gölü'nde Meydana Gelen Balık Ölümleri

Aydın: Bafa Gölü'nde Meydana Gelen Balık Ölümleri

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Veysel Eroğlu, Balık Ölümlerinin Meydana Geldiği Bafa Gölü'nde İncelemelerde Bulunarak, Olayla İlgili Basın Mensuplarına Bilgi Verdi. Eroğlu, Bafa Gölü'nde Meydana Gelen Balık Ölümlerinin İddia Edildiği Gibi Göldeki Kirlenmeden Kaynaklanmadığını Belirterek, "Balık Ölümleri, Gölün Altındaki Oksijensiz Sıcak Suyun Yüzeye Çıkması Sonucu, Halk Deyimiyle Özellikle Sonbahar Aylarında Görülen ve Adına 'Karaçiğ' Denilen Doğal Olay Sonucu Meydana Gelmiştir" Dedi.

Aydın: Bafa Gölü'nde Meydana Gelen Balık Ölümleri

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Veysel Eroğlu, balık ölümlerinin meydana geldiği Bafa Gölü'nde incelemelerde bulunarak, olayla ilgili basın mensuplarına bilgi verdi. Eroğlu, Bafa Gölü'nde meydana gelen balık ölümlerinin iddia edildiği gibi göldeki kirlenmeden kaynaklanmadığını belirterek, "Balık ölümleri, gölün altındaki oksijensiz sıcak suyun yüzeye çıkması sonucu, halk deyimiyle özellikle sonbahar aylarında görülen ve adına 'karaçiğ' denilen doğal olay sonucu meydana gelmiştir" dedi.

Sabah saatlerinde başladığı Aydın programına iftar vaktine kadar devam eden DSİ Genel Müdürü Veysel Eroğlu, Aydın DSİ 21. Bölge Müdürlüğü'nde Bafa Gölü suyu ve ölen balıklarla ilgili yapılan analiz sonuçlarını açıkladıktan sonra, balık ölümlerinin meydana geldiği Bafa Gölü'nde basın mensupları ile birlikte incelemelerde bulundu. İlk olarak Bafa Gölü'nün kirli sulardan korunması ve için Menderes Nehri üzerine kurulan kabartma barajı (Lastik Regülatöründe) incelemelerde bulunan Eroğlu, daha sonra Bafa Gölü'nün beslenmesi için kurulan ve geçtiğimiz yıl hizmete açılan Büyük Menderes Nehri sularını Bafa Gölü'ne ileterek gölün beslenmesini sağlayan Serçin Priz Yapısı ve Besleme Kanalı'nda incelemelerde bulundu.

DSİ olarak Bafa Gölü'nün temiz kalması konusunda yapılan çalışmalar hakkında basın mensuplarına bilgiler veren Veysel Eroğlu, daha sonra balık ölümlerinin yoğun olarak gerçekleştiği Muğla'nın Milas İlçesi'ne bağlı Bafa Beldesi'nin Kapıkırı Köyü'nde incelemelerde bulundu. Köy Muhtarı Veli Çakır'dan balık ölümlerinin gerçekleştiği bölgede bilgiler alan Eroğlu, balık ölümlerinin abartıldığını açıkladı. Eroğlu'na bu ziyaretleri sırasında AK Parti Aydın Milletvekilleri Ahmet Rıza Acar, Semiha Öyüş, Aydın Çevre ve Orman Müdürü Veli Yorgalı, DSİ 21. Bölge Müdürü Halil İbrahim İndap eşlik etti.

Aydın'ın Söke İlçesi ile Muğla'nın Milas İlçesi arasında kalan Bafa Gölü'ndeki balık ölümleriyle ilgili her türlü araştırmanın yapıldığını belirten Veysel Eroğlu, korkulacak bir durum olmadığını kaydetti. Bafa Gölü'ndeki balık ölümlerinin sonbahar aylarında yaşanan alt üst tabaka karışmasından kaynaklandığını vurgulayan DSİ Genel Müdürü, "Bafa Gölü'ndeki balıklarının ölüm sebebi kesinlikle ani bir zehirlenme, herhangi bir deşarj ya da ani bir toksit madde karışması değildir. Göldeki su kalitesi de kötüye değil, daha da iyiye gitmektedir. Daha da iyiye gidecek buna söz veriyoruz" diye konuştu.

Eroğlu, ayrıca incelemeler sırasında Bafa Gölü'nün korunması ve daha temiz hale getirilmesi için kendisine eşlik eden muhtarlardan ve DSİ 21. Bölge Müdürü ile İl Çevre ve Orman Müdürü'nden söz aldı.

Bafa Gölü'nde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Çine Barajı inşaatında, baraj inşaatı çalışmaları hakkında bilgi alan Genel Müdür Eroğlu, Çine Barajı'nın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla 2008 yılında tamamlanacağını ve bu konuda hiçbir sıkıntısının bulunmadığını kaydetti.

Kaynak: İHA