Aydın: Aydınlı Makine Mühendisleri TMMOB Mitingine Hazırlanıyor

Aydın: Aydınlı Makine Mühendisleri TMMOB Mitingine Hazırlanıyor

- Aydınlı Makine Mühendisleri 14 Ekimde Ankara'da TMMOB Tarafından Düzenlenecek Olan Mitinge Hazırlanıyor. Türkiye'de Yabancı Mühendislerin Çalıştırılmamasını İstediklerini Belirten Makine Mühendisleri Odası Aydın Şubesi Başkanı Metin Albeyoğlu, Türkiye'deki Makine Mühendislerinin Yüzde 25'nin İşsiz Olduğunu Söyledi.

Aydın: Aydınlı Makine Mühendisleri TMMOB Mitingine Hazırlanıyor

- Aydınlı makine mühendisleri 14 Ekimde Ankara'da TMMOB tarafından düzenlenecek olan mitinge hazırlanıyor. Türkiye'de yabancı mühendislerin çalıştırılmamasını istediklerini belirten Makine Mühendisleri Odası Aydın Şubesi Başkanı Metin Albeyoğlu, Türkiye'deki makine mühendislerinin yüzde 25'nin işsiz olduğunu söyledi.

Türkiye'de izlenen politikalar nedeniyle 1970 yılında yüzde 47.6 olan yatırım yoğunluğunun 2005 yılında yüzde 12.9'a düştüğünü dikkat çeken Makine Mühendisleri Odası Aydın Şube Başkanı Metin Albeyoğlu, yatırımlara ayrılan payın yüzde 6'lara düştüğünü söyledi. Ülkede yaşanan olumsuzlukların kendilerine doğrudan yansıdığını dikkat çeken Albeyoğlu, "Meslektaşlarımızın istihdamı istenilen düzeyde gerçekleşmemektedir. Meslek alanlarımızdaki işsizlik ya da başka bir işte çalışanlar, üye sayımızın yüzde 25'ine ulaşmış, gizli işsizler ordusuna mühendisler de dahil olmuştur. Mesleğimizde yaşanan bu gelişmelerin yanı sıra son günlerde meclis gündeminde olan 4817 sayılı yabancıların çalışma izinleri hakkındaki kanunda değişiklik yapılmasını istemiyoruz. Bu kanunda yapılacak olan değişiklikle; mesleki ve akademik yeterlilik ile mesleki bilgi ve deneyim aranmadan, yabancıların her işte çalışmalarının önü açılmakta, kalitesiz hizmetin kontrolsüz sunumuna olanak tanınmaktadır. Yasa taslağı bu haliyle ülkemiz mühendis ve mimarlarına yurt içinde yabancılık ve mültecilik koşullarına dayatacaktır" dedi.

(DAK-YK)

Kaynak: İHA