Aydın: Aydın İl Genel Meclisi Toplantısı

Aydın: Aydın İl Genel Meclisi Toplantısı

- Aydın İl Genel Meclisi, Ekim Ayı 4. Toplantısı İl Özel İdaresi Salonu'nda Yapıldı. İl Genel Meclisi Başkanı İsmail Hakkı Eser Başkanlığında Yapılan Oturumda 21 Madde Görüşülürken, 5302 Sayılı Özel İdare Yasası Gereği İmar Uygulamalarını İçeren Komisyonca Hazırlanmış19 Madde Oy Birliği ile Kabul Edildi.

Aydın: Aydın İl Genel Meclisi  Toplantısı

- Aydın İl Genel Meclisi, Ekim ayı 4. toplantısı İl Özel İdaresi Salonu'nda yapıldı. İl genel Meclisi Başkanı İsmail Hakkı Eser başkanlığında yapılan oturumda 21 madde görüşülürken, 5302 sayılı Özel İdare yasası gereği imar uygulamalarını içeren komisyonca hazırlanmış19 madde oy birliği ile kabul edildi.

Toplantının son gündem maddesinde ise yaklaşık 20 yıldır üzerinde hiçbir yatırım yapılamadığı için atıl bekleyen AY-TER (Aydın-Jeotermal Alanı) A.Ş'ye ait Ilıcabaşı Mevkiinde bulunan 142 dönüm alan üzerinde yatırım yapılması ile ilgili konu görüşüldü.

AY-TER A.Ş'ye ait taşınmazın şirket amacı doğrultusunda gerçek ve tüzel kişiler tarafından yap-işlet-devret taşınmazın kiralanması, hissedar olma, hasılattan pay alma ve benzeri alternatiflerle ilgili olarak İl özel İdaresi Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonlarınca hazırlanan rapor görüşülmeden önce alan üzerine tesis projeleri ilgili sinevizyon gösterisi sunuldu. Projenin 50 milyar dolarlık olduğunu ve Aydın için hayati önem taşıdığını belirten Aydın İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Halil İbrahim Aktemur, "Aydın olarak en büyük derdimiz sahip olduğumuz jeotermal kaynaklarını bir şekilde kullanarak dünyaya tanıtmaktır. Maalesef Aydın dünyanın en önemli jeotermal kaynaklarına sahip olmasına rağmen bu nimetten faydalanamamıştır. Bu nedenle bu projeyi çok önemli buluyoruz" dedi.

Sibnevizyon gösterisinin izlenmesinden sonra söz alan CHP gurup sözcüsü Semra Konaklı, projeyi ve Aydın'daki jeotermal kaynakların kullanılmasına karşı olmadıklarını, ancak daha önce almış oldukları karar gereği 'ret' oyu kullanacaklarını söyledi.

Proje ve İdeal İnşaat Firması'nın teklifi ile ilgli bilgi veren komisyon Başkanı Adnan Elmacı ise 25 yıldır bu projenin hayata geçirilmemesi nedeniyle Aydın'ın zararının çok büyük olduğunu ve tüm üyelerin katılımı ile bu hizmetin bir an önce başlamasını istedi. Elmacı açıklamasında "İlanımıza cevap veren firmalardan daha ciddi bulduğumuz İdeal İnşaat Firması ile görüştük ve bu görüşmelerimiz devam ediyor. Yapılan görüşmeler neticesinde 400 yatak veya üzeri termal otel, hamam spa, kaplıca merkezi, alışveriş merkezlerinin yapılacağı bu tesisleri 25 yıl üzerinden yap-işlet-devret modeli ile yapmak suretiyle 25. yılın sonunda şirkete terk edileceği, alışveriş merkezini en geç Eylül 2007 tarihi itibariyle bitireceği ve bu alışveriş merkezinin cirosu üzerinden şirkete yıllık yüzde 4 pay verileceği, termal otel, hamam spa, ve kür merkezinin inşaat ruhsat tarihinden itibaren 30 ayda bitirilerek hizmete sunulacağı, termal otel kısmından da şirkete yıllık ciro üzerinden yüzde 1.5 pay verilmesi konusunda anlaştık. İl Genel Meclisinin onayı ile bu güzel yatırımların gerçekleştirilmesini istiyoruz" dedi.

Uzun süren görüşmelerin ardından CHP'den 9 kişinin ret, diğer partilerden 4 kişinin çekimser olmak üzere AY-TER alanı projesi oy çokluğu ile kabul edildi.

(İK-YK)

Kaynak: İHA