Aydın: Aydın'da Yılın Son Boğa Güreşi Yapıldı

Aydın'da Yıllardır Devam Eden Geleneksel Boğa Güreşlerine, Bu Hafta Sonu Köşk Arenası'nda Devam Edildi. Aydın İl İdare Kurulu'nun Kararı ile Güreşlerde Alkolün Yasaklanması İse, Olumsuz Olayların Yaşanmasını Engelledi.

Aydın: Aydın'da Yılın Son Boğa Güreşi Yapıldı

Aydın'da yıllardır devam eden geleneksel boğa güreşlerine, bu hafta sonu Köşk Arenası'nda devam edildi. Aydın İl İdare Kurulu'nun kararı ile güreşlerde alkolün yasaklanması ise, olumsuz olayların yaşanmasını engelledi.

Sabahın erken saatlerinde başlayan güreşler akşam saatlerine kadar sürerken, ilk defa alkol kullanımının olmadığı güreşlerde hiçbir olumsuz olay yaşanmadı. Ege'nin ünlü cazgırlarından Emekli Edebiyat Öğretmeni Ali Ballı'nın sunduğu güreşlere Aydın, Köşk, Umurlu, Germencik, Muğla, Ödemiş, Sultanhisar ve köylerinden yaklaşık 200 boğa katıldı. Oldukça heyecanlı dakikaların yaşandığı güreşlere bayanlar da yoğun ilgi gösterdi.

Jandarma, Aydın Valiliği'nin ve Güreş Komitesi'nin aldığı karar üzerine gizli olarak alkol almak isteyenlere de müsaade etmedi. Güreşlerin Baş Cazgırı Ali Ballı, Aydın İl İdare Kurulu'na ve Vali Mustafa Malay'a aldığı bu karardan dolayı tüm güreşseverler adına teşekkür ederek, "Güreşlerde alkol nedeniyle yaşanan olumsuz olaylar üzerine İl İdare Kurulu, güreşlerde alkol tüketimini yasakladı. Maalesef bizim insanımız alkolü alıp kafayı bulunca 'kanun benim' diyor. İl İdare Kurulu'na aldığı bu örnek karardan dolayı teşekkür ediyorum. Artık olumsuzluklar, alkolün yasaklanmasıyla sona erdi. Alkolü yasaklasınlar, ancak Ege'nin en önemli kültürleri arasında yer alan güreşleri yasaklamasınlar" dedi.

Bu arada, kıran kırana geçen güreşlerde arenaya sığmayan bazı boğalar, kapıları kırarak arena dışında güreşlerine devam etti.

Yaklaşık 5 bin kişinin izlediği ve Köşk Mezeköy'ü Güzelleştirme Derneği yararına yapılan güreşlerden elde edilen gelirle köyün ihtiyaçlarının giderileceği bildirildi.