Aydın: Aydın'da Belediye Ve Toki İşbirliği Toplu Konut Yapılacak

Aydın: Aydın'da Belediye Ve Toki İşbirliği Toplu Konut Yapılacak

Aydın'da belediye ile Toplu Konut İdaresi (TOKİ) arasında yapılan işbirliği sonucu 600 dairelik toplu konut yapılacak.

Aydın: Aydın'da Belediye Ve Toki İşbirliği Toplu Konut Yapılacak

Aydın'da belediye ile Toplu Konut İdaresi (TOKİ) arasında yapılan işbirliği sonucu 600 dairelik toplu konut yapılacak.

Müracaatların 7 Eylül 2006 tarihinde son bulacağı 600 konutluk toplu konuta, şimdiden 7 bin 500 kişinin müracaat ettiği bildirildi. 120 ve 85 metrekarelik daireler şeklinde 10 katlı binalardan oluşacak toplu konutların 2006 yılının Kasım ayında temeli atılacak. Zeybek Mahallesi'nde yapılacak toplu konut evlerin 14 ayda tamamlanacağını belirten Aydın Belediye Başkanı İlhami Ortekin, müracaatların Aydın Belediyesi'ne yapılacağını belirterek, kura çekimlerinin inşaat başlamadan yapılacağını söyledi.

Yapılacak olan toplu konutlarla Zeybek Mahallesi'nde yeni bir yerleşim alanı oluşturulması beklenirken, toplu konutların içerisinde 32 derslikli bir okulun ve caminin de bulunacağı bildirildi. Yapılacak evler hakkında bilgi vermek için bugün Belediye Encümen Salonu'nda bir basın toplantısı düzenleyen Aydın Belediye Başkanı İlhami Ortekin, Aydınlılar'ın ihtiyaçlarını gidermek için toplu konutlardan ev almak isteyenlerin en az 5 yıl Aydın'da oturmuş olması şartı koyduklarını söyledi. Toplu konutların yapılacak olduğu yerlerin belediye olarak kamulaştırma işlemlerini tamamladıklarını belirten Başkan Ortekin, konutların inşaat ihalesinin TOKİ tarafından yapılacağını ifade etti. Ev sahibi olmak isteyen vatandaşların ödemelerinin, anahtar tesliminden sonra başlayacağını kaydeden Başkan İlhami Ortekin, "Zeybek Mahallesi'nde yapacak olduğumuz toplu konut evlerinin yerlerinin kamulaştırma işlemlerini tamamladık. İnşaatlar için 3 ay sonra TOKİ ihaleye çıkacak. İhaleden 14 ay sonrada evler sahiplerine teslim edilecek. TOKİ, Aydın'da yapacak olduğu evlerde farklı bir yönteme giderek ev sahiplerini inşaata başlamadan önce belirleyecek. Fakat ödemeler, anahtar tesliminden sonra başlayacak. Yapılacak olan toplu konutlardan ev sahibi olmak isteyenlerin asgari ücretin altında geliri olması gerekli. Ayrıca hiçbir evi bulunmaması ve en az 5 yıldan beri Aydın'da oturuyor olması şartı bulunuyor. Aydın'da yapılması düşünülen evler 85 ve 120 metrekare olmak üzere iki farklı statüde olacak. 85 metrekare olan evlerin ödeme şekli 2 bin ya da 3 bin YTL arasında peşinat şeklinde olacak. Geri kalan kısmını 15 yıl taksitle ödenecek. 120 metrekare olacak evlerde ise çıkarılacak maliyete göre yüzde 10, yüzde 15 ya da yüzde 25 peşin olmak üzere en fazla 120 ay taksit olacak. Yapılacak olan evlerin jeofizik etütleri yapıldı. Yaklaşık 30 metre yükseklikte olacak evlerin en az 20 metre tabanı olacak. O bakımdan depreme son derece dayanıklı olacak. Toplu konutların içerinde 32 derslikli bir okul ve vatandaşların dini ibadetlerini yerine getirebilecekleri cami bulunacak. Bunun yanısıra evlerin arasında çok fazla yeşil alan da bulunacak. TOKİ evleri için son müracaat tarihi 7 Eylül 2006 olmasına rağmen bugüne kadar yaklaşık 7 bin 500 kişi müracaat etti. TOKİ ile yaptığımız işbirliğini talepler doğrultusunda devam ettireceğiz" diye konuştu.

TOKİ ile yapılan işbirliği sonucu TOKİ'ye yer temin eden Aydın Belediyesi, buradan elde edeceği gelirle Aydın'da gecekondulaşmanın da önüne geçmeyi planlıyor. Toplu konutların Aydın'a her yönden fayda sağlayacağına inandığını belirten Başkan Ortekin, "TOKİ'ye temin ettiğimiz yerlerden elde edeceğimiz gelirle Türkiye'deki şehirlerin en büyük sorunlarından biri olan gecekondulaşmayı Aydın'da engelleyeceğiz. Buradan gelecek olan gelirle gecekondularda yaşayan vatandaşlarımız da ev sahibi olacak. Bu sayede Aydın'da Türkiye'deki şehirlerin en büyük dertlerinden olan gecekondulaşmanın da önüne geçeceğiz" ifadelerini kullandı.