Aydın: Aydın'a Türk-italyan Ortak Yatırımı
Haberler » Yerel » Haber

Aydın: Aydın'a Türk-italyan Ortak Yatırımı

- Türk ve İtalyan Yatırımcıların Ortak Yatırımı Jant Fabrikası Törenle Hizmete Açıldı.

Aydın: Aydın'a Türk-italyan Ortak Yatırımı

- Türk ve İtalyan yatırımcıların ortak yatırımı jant fabrikası törenle hizmete açıldı.

Aydın'da geçtiğimiz yıl atılan imzalarla ortak olan Jantsa ve İtalyan Titan Şirketlerinin ortak kurdukları Titan-Jantsa Jant Fabrikası törenle hizmete açıldı. Türkiye'de yatırım yapmak için Fransa'daki jant fabrikasını kapatan İtalyan Şirketi yetkilileri ilerleyen günlerde Türkiye ile yapılan işbirliğinin genişleyeceğini söyledi.

Titan-Jantsa Jant Fabrikasının açılış törenine Aydın Valisi Mustafa Malay, AK Parti Aydın Milletvekili Ahmet Rıza Acar, CHP Aydın Milletvekili Özlem Çerçioğlu, CHP Antalya Milletvekili Tuncay Ercenk, Aydın Özel İdaresi Genel Sekreteri Halil İbrahim Aktemur, Jantsa Yönetim Kurulu Başkanı Şefik Çerçioğlu, Titan-Jantsa Jant Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Çerçioğlu, Titan Yönetim Kurulu Başkanı Alpino Ferrari, çok sayıda sanayici ve işadamı aktıldı.

Fabrikanın açılış konuşmasını yapan Titan-Jantsa Jant Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Çerçioğlu, fabrika hakkında katılımcılara bilgi verdi. Titan-Jantsa jant farikasının yıllık 300 bin jant üretimi hedeflediğini belirten Çerçioğlu, "Tıtan-Jantsa yüzde 50'si Jantsa Jant Sanayi A.Ş. ile yüzde 50'si Tıtan Italıa SPA olmak üzere Türk-İtalyan ortaklığı şeklinde kurulmuştur. Tıtan-Jantsa, zirai araç jantı üretimi yapacak ve yıllık kapasitesi ise 300 bin zirai büyük ebat jant olacaktır. Fabrikanın toplam makine teçhizatı için yapılan sabit yatırım ise 10 milyon EURO'dur. Fabrikamızda yıllık 300 bin jant üretimi hedefi için toplam 77 kişi çalışacaktır. Ürettiğimiz jantların yüzde 60'ı yurtdışına, yüzde 40'lık kısmı ise yurt içine satılacaktır. Ürettiğimiz jantları dış pazarda dünyaca ünlü, CNH, Agrı Italıa, Landını, Renault gibi firmalara satarken, iç pazarda ise Türk Traktör, Uzel gibi firmalara satacağız" dedi.

Fabrikanın İtalyan Ortağı Alpino Ferrari ise Türkiye'de yatırım yapmak için Fransa'daki jant fabrikasını sattığını belirterek, Türkiye ile yapılan işbirliğinin gelecek günlerde daha da gelişeceğini söyledi. Türkiye'de yatırım yapmaktan son derece mutlu olduğu kaydeden Ferrari, amaçlarının jant üretiminde Avrupa'nın en büyük tesisini oluşturmak olduğunu söyledi.

Törende konuşmaların ardından Türk-İtalyan ortaklı jant fabrikasının kurdelesi törene katılan protokol üyeleri tarafından kesilerek hizmete açıldı. Kurdelesinin kemsinin ardından ilk üretimini yapan fabrikayı dolaşan katılımcılar, jant yapımındaki evreleri tek tek incelediler.

(DAK-YK)