Ayder Yaylası'nı Koruyacak Kroki Çıkarıldı

Ayder Yaylası'nı korumak için harekete geçen Çevre Bakanlığı, bölgenin krokisini çıkardı. Önümüzdeki günlerde düzenlenecek çalıştayda tüm sorunlar masaya yatırılacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ayder Yaylası'nın korunması amacıyla harekete geçti. Bölgenin krokisini çıkaran bakanlık, yayladaki saha çalışmalarıyla detaylı kroki alımı, jeolojik ve jeoteknik etüt raporlarını tamamladı.

ÖRNEKLER İNCELENİYOR

Bölgede anket çalışmaları da yapan bakanlık, bir yandan ruhsatsız yapıları tespit ederken diğer yandan da Ayder Yaylası'nda yapılacak iyileştirmeler için yurtdışında hayata geçirilen farklı uygulamaları inceliyor. Bakanlık yetkilileri, yürütülen çalışmalarda gözetilen en önemli noktanın bölgenin doğal güzelliğini korumak olduğunun altını çiziyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Toplu Konut İdaresi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Rize Valiliği ve Çamlıhemşin Belediyesi arasında imzalanan protokolle sürdürülen çalışmalarda sona yaklaşılırken, Ayder Yaylası ve çevresini doğrudan ilgilendiren düzenlemeler kapsamında sonuç raporunun yazımı ve ön kentsel tasarım çalışmalarına başlandı.

REHABİLİTE EDİLECEK

Bakanlık yetkilileri, bölgedeki mülkiyet sorunlarına çözüm üretmek amacıyla analiz çalışmalarını sürdürüyor. Söz konusu bölgede geleneksel mimariye uygun olarak inşa edilen yapıların sağlıklı olup olmadığını tespit edecek olan bakanlık yetkilileri, korunması gereken geleneksel mimariye sahip yapıların rehabilitasyonu için müdahale yöntemlerini belirleyecek.

ÇALIŞTAY YAPILACAK

Ayder Yaylası'nda yapılacak iyileştirmeler için önümüzdeki günlerde düzenlenecek çalıştayla mülkiyet sorunlarına çözüm önerileri, fizibilite ve modelleme yaklaşımları, doğal ve sosyolojik olarak südürülebilir turizm konuları üzerinde çalışma yürütülecek. Çalıştayda alınan kararlar doğrultusunda vatandaşlarla istişarelerde bulunulacak. (Sabah)