Aya Yorgi Kilisesi'nde Şükran Ayini Düzenlendi

Aya Yorgi Kilisesi'nde Şükran Ayini Düzenlendi

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Resmi Davetlisi Olarak Türkiye'de Bulunan Vatikan Devlet Başkanı ve Katolik Dünyasının Ruhani Lideri Papa 16. Benediktus, Fener Rum Patrikhanesi'ni Ziyaret Etti.

Aya Yorgi Kilisesi'nde Şükran Ayini Düzenlendi

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in resmi davetlisi olarak Türkiye'de bulunan Vatikan Devlet Başkanı ve Katolik dünyasının ruhani lideri Papa 16. Benediktus, Fener Rum Patrikhanesi'ni ziyaret etti.

Papa 16. Benediktus'un Fener Rum Patrikhanesi'ne gelişinde yaklaşık 5 dakika boyunca çanlar çalındı. Papa ve Fener Rum Patriği Bartholomeos, ayrı araçlarla Patrikhane'ye geldiler.

Bahçeye serilen kırmızı halıdan geçerek Aya Yorgi Kilisesi'ne giren Papa, girişte bulunan Aziz Andrea'nın çiçeklerle süslü ikonasını ve İncil'i öptü.

Papa 16. Benediktus ve Patrik Bartholomeos buradan çan sesleri, alkışlar, tütsü ve ilahiler eşliğinde ayinin gerçekleştirileceği bölüme geçtiler. İki din adamı, Kilise Başrahibi Athenagoras'ın yönettiği şükran ayinini ayakta dinlediler. Ayinden önce Papalık ve Fener Rum Patrikhanesi ilişkilerini anlatan bir kitapçık da katılanlara dağıtıldı.

Papa, gözlüklerini takarak bir kitapçıktan ayini takip etti. Ayinde zaman zaman Patrik Bartholomeos da dua okudu. Ortodoks geleneklerine göre gerçekleştirilen ayin, yaklaşık 40 dakika sürdü.

Konuşmalardan sonra Papa 16. Benediktus ile Patrik Bartholomeos, 2004 yılında Vatikan'dan Patrikhane'ye getirilen Aziz Grigorios Theolog ile Aziz İoannis Hrisostomos'un kutsal emanetlerinin bulunduğu kilise içindeki bölüme geçerek, kutsal emanetlerin sandukalarını öptüler. Bu sırada bir de ilahi okundu.

Papa ile Patrik Bartholomeos, daha sonra kiliseden ayrılarak Bartholomeos'un çalışma ofisine geçtiler.