Aya Yorgi'de 'Dilek' İzdihamı

Aya Yorgi'de 'Dilek' İzdihamı
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Büyükada'nın en yüksek noktalarından birinde Saint George adına yapılan Aya Yorgi Kilisesi'nde bu yılki 23 Nisan'da yine izdiham yaşandı.

Büyükada'nın en yüksek noktalarından birinde Saint George adına yapılan Aya Yorgi Kilisesi'nde bu yılki 23 Nisan'da yine izdiham yaşandı. Hıristiyanların ve turistlerin özellikle 23 Nisan ve 24 Eylül'de ziyaret ettikleri Aya Yorgi kilisesi bu yıl da ziyaretçi akınına uğradı. Kilisede kendileri için dilek dileyenlerin yanında kızlarına koca dileyen de vardı, kardeşinin cezaevinden bir an önce çıkması için dua edenler de.

RENGARENK İPLER, RENKLİ DİLEKLER

Faytonla meydana varan ardından da yaklaşık yarım saatlik bir yürüşün ardından Aya Yorgi Kilisesi'ne gidenler hayattan beklentilerini diledi. Yaygın bir inanışa göre, kiliseye giden yolu hiç konuşmadan elindeki ipi bağlayarak çıkan kişinin dileği gerçekleşiyor. Bunu bilen onlarca kişi elerindeki rengarenk iplerle kiliseye kadar sessizce yürüdü. Dilek ipleri renkli olunca, ortaya da renkli görüntüler çıktı. Kiliseye gidenler dik yokuş nedeniyle zaman zaman yol kenarındaki banklarda dinlenerek, yürüdü.

POLİS GENİŞ GüVENLİK ÖNLEMİ ALDI

Havanın güneşli olmasını fırsat bilen İstanbullular sabahın erken saatlerinde Aya Yorgi Kilisesi'ne geldi. Aya Yorgi Kilisesi önünde yaşanacak tatsızlıklara karşı polis de güvenlik önlemi aldı.

VATANDAŞLAR MUM YAKARAK DİLEK DİLEDİ

Kilisenin girişinde satılan mumlardan alanlar mum yakarak dilek diledi. Kilisenin duvarlarına dileklerini yazanlar da vardı. İşini kaybedenler de dileklerinde hem iş hem de aşk diledi. Kilisenin içinde ise, krizin bitmesi ve paranın bereketinin artması için, ellerindeki metal paralarla dilekte bulundu. Kimileri de dileğini yazarak gerçekleşmesini diledi. Ziyaretçilerin kimisi ise dileklerini yazdıkları kağıtları 'Dilek kutusu'na attı. Dileklerin dilendiği bir başka yer ise, kilisenin bahçesindeki dilek ağacıydı. Kilisenin çıkış kapısının yanında, dilek dileyenler ise, bu kez kesme şeker ve çöplerden dileklerinin resimlerini çizdiler.

KARDEŞİNİN CEZAEVİNDEN çIKMASI İçİN DUA ETTİ

Dilek dileyenlerin kimi kızlarına koca dilerken, kimide kardeşinin cezaevinden bir an önce çıkması için dua etti. 3 arkadaş olarak kiliseye ilk kez geldiklerini söyleyen gençler, burada bir çok dilekte bulunduklarını söyledi.

Serpil KIRKESER -ünsal çAKİN/ İSTANBUL DHA

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title