Avukattan Hakime 1 Milyon Liralık Dava

Avukattan Hakime 1 Milyon Liralık Dava

Balıkesir'de görülen bir davada sanığa iftira attığı iddiasıyla hakkında dava açılan Avukat Ozan Kayahan'a para ve 5 ay meslekten men cezası verildi.

Avukattan Hakime 1 Milyon Liralık Dava

Balıkesir'de görülen bir davada sanığa iftira attığı iddiasıyla hakkında dava açılan Avukat Ozan Kayahan'a para ve 5 ay meslekten men cezası verildi. Kararı temyiz eden avukat Kayahan, "Hukuki bir savunmayı iftira suçu kapsamına sokmak hukukla açıklanabilecek bir durum değildir. Bu kararı veren hakimler hakkında 1 milyon liralık manevi tazminat davası açtım." dedi.

Balıkesir'de görülen bir ceza davasında yaşananlar taraf avukatını isyan ettirdi. Davada sanığı olan avukatın tanıklarını tehdit ettirdiğini ifade eden ve tutuklanmasını isteyen müşteki avukatı Ozan Kayahan'a iftira suçundan dava açıldı. Hakkında para ve meslekten men cezası verilen davayı temyiz eden avukat Kayahan, yaşanan süreci şöyle özetledi: "Müvekkilimin şikayetçi olduğu ve bir avukatın sanık olarak yargılandığı ceza davasında tanıklarımız tehdit edildi. Bu durumdan rahatsız olduk ve duruşmada sanık olan avukatla ilgili olarak bu durumu dile getirerek tutuklanmasını talep ettim. Fakat daha sonra sanık olan avukat hakkımda savcılığa şikayette bulunmuş. Balıkesir 1. Ağır Ceza Mahkemesinde hakkımda iftira suçundan dava açıldı. Dava sonunda her gün binlerce avukatın yaptığı gibi net bir savunma yapmış olmama rağmen para cezası ve 5 ay avukatlık mesleğinden men cezası aldım. Bu kararı temyize götürdüm."

Avukatların yaptığı hukuki bir savunmayı iftira suçu kapsamına sokmanın hukukla açıklanabilecek bir durum olmadığını kaydeden avukat Kayahan, "Bu haksızlığın ve hukuksuzluğun dik alasıdır. Bu kararı veren 2 hakim hakkında toplamda 1 milyon liralık manevi tazminat davası açtım." dedi.

Kaynak: CİHAN