Avukatlık Sınavı Kalkıyor

Avukatlık Sınavı Kalkıyor

TBMM Genel Kurulunda, Avukatlık Sınavının Kaldırılmasını Öngören Yasa Teklifi Kabul Edilerek Yasalaştı.

Avukatlık Sınavı Kalkıyor

TBMM Genel Kurulunda, avukatlık sınavının kaldırılmasını öngören yasa teklifi kabul edilerek yasalaştı.

Avukatlık Yasasında değişiklik öngören yasa, 2001 yılında yapılan düzenlemeyle, avukatlık stajının ardından mesleğe başlayabilmek için getirilen sınav şartını yürürlükten kaldırıyor.

Teklif üzerinde konuşan CHP'li milletvekilleri, sınavın kaldırılmasına karşı çıktı.

CHP Niğde Milletvekili Orhan Eraslan, avukatlık sınavının 21. Dönem parlamentosunda DSP, MHP, ANAP, DYP ve FP'nin oybirliğiyle çıkarıldığını belirterek, ''Bugün AK Parti içinde olan Bülent Arınç, Dengir Mir Mehmet Fırat, Cemil Çiçek ve Yahya Akman, o zaman sınavı savunmuş'' dedi.

Sınavın henüz uygulanmadan kaldırılmak istendiğine işaret eden Eraslan, ''Bugün ne değişti de sınavı kaldırmak istiyorsunuz?'' diye sordu. AK Parti sıralarından ''Parti değişti'' denilmesi üzerine Eraslan, ''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın popülist davranarak, stajyer avukatların oyunu almak amacıyla böyle bir değişikliği istediğini'' ileri sürdü.

Eraslan, ''Her stajyer avukat size oy verecek değil. Avukatlık mesleğini güçsüz kılarak, hukuk devletini güçlü kılamazsınız. Ucuz popülizmle sonuç elde edemezsiniz. Yanlış yapıyorsunuz. Türkiye Barolar Birliği (TBB) sizin güdümünüze girmeyebilir. AB'nin her üye ülkesinde sınav yapılıyor. Zaten stajyer avukatlar da sınavdan korkmuyor, stajdan önce yapılmasını istiyor' dedi.

Anavatan Partisi Mersin Milletvekili Hüseyin Güler, iktidarın TBB ve YÖK'ü ''günah keçisi'' olarak gördüğünü savunarak, ''Sorunları çözmek için iktidara geldiniz, günah keçisi bulmak için değil. Çözüm, AB standardıdır. Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok'' diye konuştu.

Teklif sahibi AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Işık,hukuk fakültesinden mezun olan bir kişinin 1.5-2 milyon insan arasından bu bölümü kazandığını, 4 yıllık eğitimi süresince 85 dersten 170 sınavdan geçerek başarılı olduğunu kaydeden Işık, kalitenin, sınav yerine eğitimin her alanında yükseltilmesi gerektiğini ifade etti.

AK Parti Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün, Hükümeti temsilen komisyon sırasına oturan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'e soru yöneltirken, sınavın kaldırılmasına karşı olduğunu ifade ederek, mesleğin saygınlığının nasıl korunacağını sordu.

Konuşmaların ardından yasa teklifi kabul edildi.

Kaynak: AA