Avukatı, Katil Zanlısı Polisin Akli Dengesinin İncelenmesini İstedi

Avukatı, Katil Zanlısı Polisin Akli Dengesinin İncelenmesini İstedi

Afyonkarahisar'da Oğlu, Eşi, Kayınvalidesi ve Baldızını Kurşun Yağmuruna Tutarak Öldüren Polis Memuru 31 Yaşındaki Zafer Başaran'ın Avukatı Tuncer Ergüler, ''ben Bu Çocuğun (Zafer Başaran) Akli Dengesinin Yerinde Olmadığına İnanıyorum. Çünkü Boş Boş Belli Noktalara Bakıyor ve Düzgün Cümleler Kura...

Avukatı, Katil Zanlısı Polisin Akli Dengesinin İncelenmesini İstedi

Afyonkarahisar`da oğlu, eşi, kayınvalidesi ve baldızını kurşun yağmuruna tutarak öldüren polis memuru 31 yaşındaki Zafer Başaran`ın avukatı Tuncer Ergüler, ``Ben bu çocuğun (Zafer Başaran) akli dengesinin yerinde olmadığına inanıyorum. Çünkü boş boş belli noktalara bakıyor ve düzgün cümleler kuramıyor. Akli ve ruh sağlığı yerinde değil`` dedi. Avukat Ergüler, polis memuru Başaran`ın akli dengesinin yerinde olmadığını belgeleyecek bir rapor için başvuruda bulunduklarını açıkladı.

Afyonkarahisar`da 10 Kasım sabahı eşi 28 yaşındaki Seviye Başaran, oğlu 4 yaşındaki Özer Başaran, kayınvalidesi 57 yaşındaki Semiha Kılınçarslan ve baldızı 23 yaşındaki Hanife Kılınçarslan`ı kurşun yağmuruna tutarak öldüren polis memuru Zafer Başaran`ın akli dengesinin yerinde olmadığı iddia edildi. Zafer Başaran`ın savunmasını üstlenen Afyonkarahisar Barosu avukatlarından Tuncer Ergüler, ``Toplum yeterli gerekçeler yokken oğlunu, eşini, kayınvalidesini ve baldızını öldüren bir insanın avukatlığını neden kabul ettiğimi merak ediyor. Ben bu durumun bir ülke ve görüş meselesi olduğuna inanıyorum. İnsanlar suç işler, yargılanır ve ceza alır ya da beraat eder. Yargılamanın olabilmesi için de iddia, savunma ve karar safhalarının oluşması gerekir. Yani bir insanı yargılayabilmek için savunmanın olması gerekir. Savunma hakkı kutsaldır. Buna inanarak bu görevi kabul ettim`` diye konuştu.

AKLİ DENGESİ YERİNDE DEĞİL
25 yıldır ağır ceza avukatlığı yaptığını aktaran Tuncer Ergüler, bugüne kadar yüzlerce durum ile yüz yüze geldiğini, ancak ilk kez böylesine enteresan bir durumla karşılaştığını dile getirdi. Zafer Başaran için ilginç bir iddia ortaya atan Avukat Ergüler, ``Ben bu çocuğun akli dengesinin yerinde olmadığına inanıyorum. Çünkü boş boş belli noktalara bakıyor ve düzgün cümleler kuramıyor. Akli ve ruh sağlığı yerinde değil`` dedi.

Ergüler, polis memuru Başaran`ın akıl ve ruh sağlığının yerinde olmadığına yönelik başvurularını yaptıklarını belirterek, ``Bundan sonra oluşturulacak bir sağlık heyeti Zafer`i müşahade altına alarak bu durumu netleştirmeye çalışacak. Bu durumla ilgil taleplerimiz de ilk duruşmada zabıtlara geçti. Hakim de Zafer Başaran`ın belli noktalara boş boş baktığı ve düzenli cümleler kuramadığını zabıtlara işletti. Şimdi müşahade altına alınıp, doktorların görevini yerine getirmesini bekleyeceğiz. Eğer doktorlar da bizim görüşümüzde birleşirse akıl ve ruh sağlığına yönelik tedavisinin başlatılacağını düşünüyoruz`` diye konuştu.

5 YAŞINDAKİ ÇOCUK KADAR MASUM
Avukat Ergüler, ilkel toplumlarda akıl hastalarının bir mağaraya kapatılıp kaderine terk edildiğini belirterek, ``Modern toplumlarda, insan haklarının geçerli olduğu bir çağda akıl hastaları 3- 5 yaşlarındaki bir çocuk kadar masum kabul edilir. Devletin görevi bu insanı tedavi etmek ve topluma kazandırmaktır. Bu polis memuru için bu durumun geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Hiçbir kuruluşu suçlamak gibi bir niyetim yok, ama bizim iki- üç görüşmede anlayabildiğimiz bu durumu bugüne kadar amirlerinin de anlamış olması gerekirdi diye düşünüyorum. Bu konuda bir ihmal olduğunu düşünüyorum`` dedi.

KONUŞAMIYOR
Zafer Başaran`ın yakalandıktan sonraki durumu ile ilgili soruları da yanıtlayan Avukat Ergüler, ``Konuşmuyor, konuşamıyor. Bu nedenle ilk ifadesinde de kendisini anlatamamış. Şu anda cezaevinde tecritte kalıyor. Bu da kendisine özel uygulanan bir durum değil. Cezaevine ilk gelen mahkumlar tedbir amacıyla tecrite konulur`` dedi.

KARDEŞİ PARA TOPLUYOR
Zafer Başaran`ın kardeşi Mustafa Başaran`ın, ağabeyinin cep telefonunda kayıtlı olan numaralara birer mesaj göndererek, maddi destek istediği kaydedildi. Kardeş Başaran`ın mesajında ``Ben Zafer Başaran`ın kardeşiyim. Abim sizlerden hakkınızı helal etmenizi istiyor. Abimi kurtarmak için avukat parası ve para lazım. Ağabeyimin dostlarıysanız borç olarak aşağıdaki banka hesap numarasına para yatırın. Evi satılığa çıkardım. Hepsini geri ödeyeceğim`` ifadelerine yer veriliyor.

Sezer KÜÇÜKKURT/AFYONKARAHİSAR, (DHA)