Avrupalılar Avrupa'ya Güvenmiyor

Avrupalılar Avrupa'ya Güvenmiyor

Ahmet YILDIRIM – DORTMUND / DHA İtalyan kamuoyu araştırma şirketi Demos & pi'nin başka araştırma şirketleri ve "La Repubblica" yayın grubu ile 6 Avrupa ülkesinde ortak yaptığı bir araştırma, Avrupa halkının Avrupa'ya güvenmediğini ortaya koydu.

Avrupalılar Avrupa'ya Güvenmiyor

Ahmet YILDIRIM – DORTMUND/ DHA

İtalyan kamuoyu araştırma şirketi Demos & pi'nin başka araştırma şirketleri ve "La Repubblica" yayın grubu ile 6 Avrupa ülkesinde ortak yaptığı bir araştırma, Avrupa halkının Avrupa'ya güvenmediğini ortaya koydu. Fransa, İspanya, Polonya, Almanya, İngiltere ve İtalya'da 12-23 Ocak 2015 tarihleri arasında yapılan araştırmaya göre, sadece Almanların yüzde 53'ü Avrupa'ya güveniyor. Diğer 5 ülkede güven iyice düşmüş durumda. Fransa, İspanya ve Polanya'da halkın yüzde 40'ı Avrupa fikrine güvenirken, İngiltere'de bu oran yüzde 28 düzeyinde. İtalya'da ise halkın sadece yüzde 25'i Avrupa fikrine güveniyor.

EURO'YA DESTEK DAHA DA DÜŞÜK

Der Spiegel dergisinin haberine göre, söz konusu araştırmada ortaya çıkan diğer bir sonuç ise, ortak para birimi Euro'ya ilişkin. Euro kararının doğru olduğunu söyleyenler Fransa'da yüzde 23, İtalya'da ise yüzde 11'e kadar gerilemiş durumda. Hatta AB ülkeleri arasında Euro kararından en çok yararlanan ülke olduğu düşünülen Almanlar arasında bile, parasal birliğin faydalı olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 13. Almanlar arasında tekrar eski para birimleri Mark'a dönülmesini savunanların oranı ise yüzde 37 düzeyinde.

GÜVENMİYOR AMA DAĞILSIN İSTEMİYOR

Hem Avrupa fikrine hem de ortak para birimi Euro'ya güven oldukça düşük çıksa da, araştırmaya katılanlar ortak para biriminden geri dönülmesini de istemiyor. Katılımcıların büyük bir çoğunluğu Euro'nun devamından yana. Demos Araştırma şirketi başkanı politika ve sosyoloji profesörü Ilvo Diamanti, korku ve güvensizliğün hakim olduğu bir düzenin uzun süre ayakta kalması zor.

Kaynak: DHA