Avrupalı Türkler Düsseldorf'ta 'Demokrasiye Saygı' İstedi
Haberler » Dünya » Avrupalı Türkler Düsseldorf'ta 'Demokrasiye Saygı' İstedi - Haberler

Avrupalı Türkler Düsseldorf'ta 'Demokrasiye Saygı' İstedi

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nin 'Demokrasiye Saygı' başlıklı mitingine Almanya ve Türklerin yaşadığı diğer Avrupa ülkelerinden on binlerce insan katıldı.

Avrupalı Türkler Düsseldorf'ta 'Demokrasiye Saygı' İstedi

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nin 'Demokrasiye Saygı' başlıklı mitingine ve Türklerin yaşadığı diğer Avrupa ülkelerinden on binlerce insan katıldı. Gezi Parkı olaylarında Alman siyaset ve medyasının tavrının eleştirildiği mitingde, Türk bayraklarının ve pankartların çokluğu dikkat çekti. Lübnanlı ve Filistinli Arapların yanı sıra Uygur Türklerinin de katıldığı mitingde demokrasi ve istikrara vurgu yapıldı.

Düsseldorf'ta bugün gerçekleşen 'Demokrasiye Saygı' mitingine Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden on binlerce vatandaş katıldı. Şehirdeki Türk Konsolosluğunun önündeki meydanda gerçekleşen mitinge Almanya'nın tüm şehirlerinin yanı sıra Hollanda, Belçika ve Avusturya gibi ülkelerden otobüslerle gelen insanlar da katıldı.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nin (UETD) 'deki Taksim olaylarına Almanya'dan beklenmeyen bir şekilde tepki gelmesi ve bu ülkedeki hükümet karşıtı grupların mitingler düzenlemesi üzerine gerçekleştirilen mitingde organizatörlerin verdiği bilgiye göre 50 bin civarında insan hazır bulundu. Düsseldorf polisi ise kendi tahmini rakamlarını daha sonra açıklayacağını bildirdi. Mitinge Türkiye'den Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çavuşoğlu, İstanbul Milletvekili Metin Külünç katıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik halkı selamlarken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da mitinge canlı bağlantı ile katılarak katılanları tebrik etti.

Miting meydanında toplanan halkın ellerindeki Türk bayraklarının bolluğu, Türkçe, Almanca ve Arapça sloganların bulunduğu pankartlar ise mitinge damgasını vurdu. Özellikle 'Demokrasi eşittir Erdoğan, AB eşittir ?!', 'Angela, Cem, Guido, Claudia. Siz NSU ile uğraşın', 'Alayına one minute' yazılı pankartlar dikkat çekti. Der Spiegel dergisinin yayın hayatında ilk defa Gezi olayları münasebetiyle Türkçe kapak ve sayfalarla çıkması da 'Demokrasiye Saygı Mitingi'ne katılanlar tarafından eleştirildi. Göstericilerden biri derginin kapaktan ve Türkçe 'Boyun Eğme' çağrısına 'Yalan söyleme Spiegel' şeklinde karşılık verdi.

Diğer taraftan miting meydanında Avrupalı Türklerin, Lübnanlı ve Filistinli Arapların yanı sıra Doğu Türkistan Türkleri de yerlerini aldı. Türk Halk Müziği sanatçısı Ahmet Baydaroğlu'nun söylediği şarkılarla başlayan miting meydanı daha sonra Türkiye'den gelen yine Uğur Işılak'ın söylediği şarkılarla coştu.

Daha sonra mikrofona gelen UETD Başkanı Süleyman Çelik, Türkiye'nin ekonomik gelişmelerine ve ve siyasi istikrarına destek vermek için geldiklerinin altını çizdi. Konuşmasının devamında barışa, demokrasiye ve Türkiye üzerinde oynanan oyunlara dikkat çeken Çelik şunları söyledi: "Demokratik değerleri hedef alan, memlekette asayişi bozmak isteyen, toplumsal barışı tehdit eden ve taleplerini vandalizm ile dile getirenler ne Türkiye'de ne de Almanya'da saygıyı hak etmiyorlar." dedi.

Mitinge katılan İstanbul Milletvekili Metin Külünç, katılımın yoğunluğundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Külünç, "Harika bir atmosfer. İnsanlar gurbette de demokrasiye, insan haklarına, halkın iradesine, seçime inandıklarını ve buna destek olmak istediklerini belirtmek için buradalar." diyerek miting alanındaki bayrakların çokluğuna ve insanların coşkusuna dikkat çekti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çavuşoğlu da Avrupalı Türklerin Ramazanını tebrik ettikten sonra "Müthiş bir katılım, insanımız gurbette dahi böyle mükemmel birliktelikler oluşturarak demokrasiye desteğini gösteriyor." diyerek sevincini dile getirdi.

Mitinge Türk basın mensuplarının yoğun ilgisinin yanı sıra Alman basın mensuplarının da ilgi göstermesi dikkatlerden kaçmadı. Şehrin girişinden başlayıp miting meydanına kadar trafik kilitlenirken, mitinge hazırlık yapan Kuzey Ren Vestfalya (KRV) polisi şehirde herhangi bir tatsız olay yaşanmaması için geniş önlemler aldı.

Kaynak: CHA

Manşet

Haberler