Avrupalı Gözlemciler, Rusya'da Seçimlerin Adil Olacağı Konusunda Endişeli

Avrupalı Gözlemciler, Rusya'da Seçimlerin Adil Olacağı Konusunda Endişeli

Rusya'da 2 Mart'ta Yapılacak Devlet Başkanı Seçimlerine 3 Hafta Kala Moskova'da İncelemelerde Bulunan Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi Heyeti, Seçimlerin Adil Yapılacağı Konusunda Çok Ciddi Kuşkuları Bulunduğunu Açıkladı.

Avrupalı Gözlemciler, Rusya'da Seçimlerin Adil Olacağı Konusunda Endişeli

Rusya'da 2 Mart'ta yapılacak devlet başkanı seçimlerine 3 hafta kala Moskova'da incelemelerde bulunan Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi Heyeti, seçimlerin adil yapılacağı konusunda çok ciddi kuşkuları bulunduğunu açıkladı.

2 gün süren Moskova temasları sırasında devlet başkanı adaylarıyla tek tek bir araya gelen Andreas Gross rehberliğindeki Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi Heyeti, ziyaret sonuçlarına ilişkin İnterfax Ajansı'nda bir basın toplantısı düzenledi. Rusya'da yapılacak başkanlık seçimleri öncesindeki siyasi durumun kendilerini ciddi şekilde üzdüğünü belirten Gross, "Seçimlere katılacak adaylara eşit haklar sağlandığı söylenemez. İlk bakışta, seçimlere 4 adayın katıldığı için bir rekabet ortamı varmış gibi

görünse de, gerçekte seçmenlerin söz konusu adaylardan sadece birisini seçmek dışında alternatifi yok. Çünkü devlet medyasında sadece bir adayın reklamı yapılıyor" dedi.

Adaylardan birisinin ve muhtemelen en önemlisinin seçimler öncesi canlı yayındaki tartışma programlarına katılmayacağını açıkladığına da dikkat çeken Gross, "Devlet başkanı adaylarından birisinin tartışmaya katılmaya hazır olmadığını öğrendik. Tabii ki bu çok üzücü bir durum. Zira canlı yayında adayların tartışması seçimlerin ruhunu gösteriyor. Seçmenler böyle

programlar sayesinde adayların zayıf ve güçlü yönlerini görebiliyor ve doğru tercih yapma hakkına sahip oluyorlar" diye konuştu. AGİT'e bağlı Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları (ODIHR) gözlemcilerinin Rusya'daki başkanlık seçimlerine katılmama kararını almasının da kendilerini üzdüğünü belirten Gross, seçimlerin adil olup olmadığını doğru tespit etmek için, seçimlerin birkaç ay öncesinden itibaren incelemelerin yapılmasının şart olduğunu kaydetti. Gross, "Maalesef bizi seçimlere sadece 3 hafta gibi çok

kısa bir süre kala Moskova'ya davet ettiler. Buna rağmen AGİT gözlemcilerinin de yokluğunda bu boşluğu doldurmaya çalışacağız" şeklinde konuştu.

Moskova'da incelemelerde bulunan heyetin İsviçre, Moldova, İtalya ve Türkiyeli (Mevlut Çavuşoğlu) parlamenterlerden oluştuğu öğrenildi.

(AK-OYK-OYK-NÇ-D)

Kaynak: İHA