Avrupa 'Yılın Müzesi Ödülü'nü Salzburg Müzesi Kazandı

Avrupa 'Yılın Müzesi Ödülü'nü Salzburg Müzesi Kazandı

Türkiye'de Bu Yıl İlk Kez Bursa'da Gerçekleştirilen Avrupa Müze Forumu'nda 'Avrupa Yılın Müzesi Ödülü'nü Avusturya'nın Salzburg Müzesi Aldı.

Avrupa 'Yılın Müzesi Ödülü'nü Salzburg Müzesi Kazandı

Türkiye'de bu yıl ilk kez Bursa'da gerçekleştirilen Avrupa Müze Forumu'nda 'Avrupa Yılın Müzesi Ödülü'nü Avusturya'nın Salzburg Müzesi aldı.

Türkiye'de ilk kez Bursa'da gerçekleştirilen ve bu yıl 32.'si düzenlenen Avrupa Müze Forumu, Altınceylan Gazella Balo salonunda düzenlenen ödül töreni ile sona erdi. Her yıl Avrupa'nın farklı bir kentinde yapılan forumun Bursa'daki oturumuna 25 ülkeden temsilci katıldı. Üç gün boyunca devam eden organizasyonda, Avrupa Müze Forumu'nun büyük ödülü 'Avrupa Yılın Müzesi Ödülü'nü (EMYA), Avusturya'daki Salzburg Müzesi kazandı. 32 bin Euro değerindeki ödülü Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Salzburg Müzesi yetkililerine takdim etti.

Başkan Altepe, törende yaptığı konuşmada Avrupa Müze Forumu'nun Bursa'da düzenlenmesinin heyecanını yaşadığını belirterek, "Bir tarih başkenti ve yaşayan bir müze olan Bursa'da, müzeciliği geliştirmeye çabalıyoruz. Bu konuda sizlerden, dünyaca ünlü müzecilerden destek almak bizi çok sevindirecek." dedi.

Törende ayrıca üç müzeye de özel ödül verildi. Özel ödülleri kazanan İstanbul Modern Sanatlar Müzesi, İsviçre'den Hayat Hikayeleri Müzesi ve İspanya'da Almonia Arkeoloji Merkezi yetkililerine ödüllerini, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz verdi.

Teknik özellikleri bakımından değerlendirmeye alınan aday müzeler arasından Norveç'ten Jaeren Bölge Müzesi, bu yılki Micheletti Ödülü'nü kazandı. Müze yetkililerine ödülü, Micheletti'nin torunu Eliza Micheletti verdi.

EMF Başkanı Stephen Harrison'ın yönetmenliğini yaptığı ödül töreninde, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Müzeler Raportörü Edward O'hara, EMF Yönetim Kurulu Başkanı Wim Van Der Weiden ve EMF Yönetim Kurulu Üyesi Massimo Negri de hazır bulundu.

Lüksemburg Prensesi Sibilla'nın da katıldığı organizasyon Bursa'da bulunan 26 ülkenin müzecilerinden tam not aldı. Müzeciler Bursa'ya hayran kaldıklarını belirterek, özelikle Türk yemeklerinin tanıtılmasının kendileri için çok önemli olduğunu ifade ettiler.

EMF Başkanı Stephen Harrison, Başkan Altepe'nin Bursa'nın yaşayan müze olması konusunda bahsettiği projelerine değinerek yapılacak çalışmalara destek vereceklerini de bildirdi. Ödül töreninin yönetmenliğini yapan EMF Başkanı Stephen Harrison, ayrıca Başkan Altepe'nin şahsında Türkiye'ye de bir müjde verdi. Harrison, gelecek yıl düzenlenecek 'Avrupa Müze Forumu' yarışmasına Türkiye'den 7 müzenin katılacağını açıkladı. (CİHAN)