Avrupa'ya Açılan Sınır Kapılarında TIR Kuyruğu

Yurtdışına çıkacak TIR'lar, Kapıkule Sınır Kapısı'nda 11, Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda ise 8 kilometre kuyruk oluşturdu.

Avrupa'ya Açılan Sınır Kapılarında TIR Kuyruğu

Alınan bilgiye göre, ihracat yüklerini teslim edecekleri ülkelere yetiştirmek için yola çıkan TIR sürücüleri, Bulgaristan'ın yoğunluğa cevap verememesi üzerine sınır kapılarında kuyruğa neden oldu.

TIR ŞOFÖRLERİ MAĞDUR

Kapıkule ve Hamzabeyli sınır kapılarındaki TIR şoförleri, yoğunluğun azalmasını bekliyor.

TIR şoförü Uğur Özkardeş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TIR şoförlerinin yıllardır yoğunluk nedeniyle sorun yaşadığını belirterek, yetkililerin soruna çözüm bulmasını istedi.

İhracatı arttırmak için hükümetin nakliyecilere ÖTV'siz 900 litre mazot verme kararından memnuniyet duyduklarını dile getiren Özkardeş, "Devletimiz sağ olsun. Bu iyi bir şey, teşekkür ediyoruz. Fakat bu indirimli mazot yabancıya niye veriliyor? Bu dünyanın hiçbir yerinde görülmemiştir. Mesela Bulgar TIR'cıya 900 litre mazot verildiği zaman, buradan Bulgaristan'a 100 litre mazot yakıyor. Bu tır şoförü İstanbul'a gelip mazotun kalanını satıyor. Dönüşte satmak için 900 litre daha mazot alıyor. Kuyruk bu yüzden uzuyor" iddiasında bulundu.

"BULGARİSTAN TARAFI YAVAŞ ÇALIŞIYOR"

TIR şoförü Temel Conger de Kayseri'den Bulgaristan'a mobilya götürdüğünü ifade etti.

Yakalaşık 2 gündür kuyrukta beklediğini anlatan Coger, "Bulgaristan'ın dibine geldik, giremiyoruz. Burada 2 metrekare arabanın içince susuzluk, açlık, uykusuzluk ayrıca mültecilerle uğraşmamız cabası. Bunu yıllardır çekiyoruz" dedi.

Conger, Bulgaristan tarafının yavaş çalıştığını kaydetti.