AVRUPA UZAY AJANSI HABERLERİ

Avrupa Uzay Ajansı Haberleri

Avrupa Uzay Ajansı haber, Avrupa Uzay Ajansı son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Avrupa Uzay Ajansı - 8.6.2017
Roland Pöntinen, İstanbul Resitalleri'nde Sahne Alacak
İsveçli ünlü piyano virtüözü Roland Pöntinen, 10 Haziran'da sanatseverlerle buluşacak.
Avrupa Uzay Ajansı - 4.6.2017
Karapınar'da 293 Obruklu Harita
KONYA'da Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nin Harita Mühendisliği Bölümü tarafından obruk oluşumunda risk altında bulunan Karapınar İlçesi çevresinde oluşabilecek obruk alanlarını tespit etmek ve web tabanlı haritasını çıkartmak için çalışma başlatıldı. Proje çerçevesinde bölgedeki 40 kilometrelik alanda 293 obruk tespit edildi.  Proje Koordinatörü Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Harita Mühendisliği Bölümü araştırma görevlisi Osman Orhan, projenin Karapınar ve çevresinde olası obruk alanlarını tespit etmek üzere yapıldığını söyledi. Aralarında öğretim üyelerinin de bulunduğu ve 2016 yılının ikinci ayında başlatılan projenin halen devam ettiğini ifade eden Orhan, şöyle dedi: "Proje çerçevesinde yaptığımız arazi çalışmasında Karapınar ve çevresindeki 40 kilometrekarelik alanda 293'ın üzerinde obruk tespit ettik. Bunları güncel obruklar ve eski oluşan obruklar olarak ikiye ayırdık. Yeni obrukların ilçeye 10 kilometre uzaklıktaki yer yer yerleşim birimlerinin bulunduğu Seyithacılar Yaylası ve Hotamış Mahallesi'nin yaylalarında oluştuğunu tespit ettik." UYDU GÖRÜNTÜLERİNDEN TESPİT Uydu görüntülerini de kullanarak yeni tespitler yaptıklarını anlatan Orhan, şunları söyledi: "Karapınar ve çevresinde obrukların tamamını içerisine alacak bir çerçeve seçtik. Avrupa Uzay Ajansı üzerinden projemizi bildirerek İtalyan Uzay Ajansı'nın uydusundan Karapınar'ın 50 kilometrekarelik alanı kapsayan uydu görüntüsünü aldık.
Avrupa Uzay Ajansı - 4.6.2017
Dha Yurt Bülteni-2
UYDU GÖRÜNTÜLERİNDEN TESPİT Uydu görüntülerini de kullanarak yeni tespitler yaptıklarını anlatan Orhan, şunları söyledi: "Karapınar ve çevresinde obrukların tamamını içerisine alacak bir çerçeve seçtik. Avrupa Uzay Ajansı üzerinden projemizi bildirerek İtalyan Uzay Ajansı'nın uydusundan Karapınar'ın 50 kilometrekarelik bir alanı kapsayan uydu görüntüsünü aldık.
Avrupa Uzay Ajansı - 25.5.2017
Samanyolu'ndan 100 Kat Hızlı Yıldız Üreten Galaksi Keşfedildi
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ile Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) ortak işlettiği Hubble Uzay Teleskobu'ndan elde edilen görüntüleri kullanan bilim adamları, büyük galaksilerin merkezindeki dev kara delikleri incelemek üzere başladıkları araştırmada, dört ayrı örnekte komşu galaksilerde yıldız oluşumunun olağanüstü hızlara ulaştığını tespit etti.
Avrupa Uzay Ajansı - 29.4.2017
Çin, Esa'nın "Ay Kasabası" Projesine Katılmak İstiyor
Çin'in, Avrupa Uzay Ajansının (ESA) geçen yıl açıkladığı "Ay Kasabası" projesine katılmak istediği belirtildi.
Avrupa Uzay Ajansı - 27.4.2017
Soyuz'un Kalkışı Ertelendi
SES-15 uydusu Kuzey ve Latin Amerika ve Karayip ülkelerinde çalışması için tasarlandı. Rusya'da tasarlanan çok fonksiyonlu çok koltuklu insanlı uzay aracı "Soyuz"un amacı dünya çevresindeki yörüngesinde uçmak. Fransız Guyanası Uzay Merkezi'nde Soyuz uzay gemisi ile ilgili çalışmalar, Roscosmos (Rusya) ve Avrupa Uzay Ajansı arasındaki 2007 yılında başlayan işbirliği programına uyarak yapılıyor.
Avrupa Uzay Ajansı - 14.4.2017
Hubble, Başak Takımyıldızı'nda "Yıldız Yağmuru Galaksisi" Keşfetti
NASA'nın Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü (STScI) ile ortaklaşa işlettiği Hubble Uzay Teleskobu, 1990 yılından bu yana dünya yörüngesinden uzay gözlemleri yapıyor.
Avrupa Uzay Ajansı - 11.4.2017
Ak Gıda, Genç Mühendislerini Seçti
Grup Lactalis bünyesinde yer alan Türkiye'nin en büyük süt ve süt ürünleri üretim şirketi Ak Gıda, "Real Taste of Engineering'' programına katılmaya hak kazanan genç mühendisleri belirledi.
Avrupa Uzay Ajansı - 11.4.2017
Hubble Uranüs'teki "Auroraları" Görüntüledi
NASA ve Avrupa Uzay Ajansı'na (ESA) ait Hubble, 2011'de Uranüs'teki "auroraları" görüntüleyen ilk Dünya merkezli teleskop olmuştu.
Avrupa Uzay Ajansı - 1.4.2017
9- Ege Sanat Atölyesi
"9' - Ümit Ünal'ın aynı adlı filminden uyarlama... Ege Sanat Atölyesi (ESA)Oyun, tek perde, 70 dakika...
Avrupa Uzay Ajansı - 24.3.2017
Doçent Dr. Bilge Demirköz'e Paris'te "Bilimin Yükselen Yeteneği" Ödülü
"ONUR DUYUYORUM" Uluslararası uzay istasyonu üzerinde Atom Enerjisi Kurumunun desteklediği bir projede çalışan Doç. Dr. Bilge Demirköz, "Ödülü almaktan dolayı çok büyük onur duyuyorum. Türkiye'ye ilk kez böyle bir ödülü taşımaktan dolayı çok mutluyum" dedi. Demirköz, "Uzaydaki çok enerjili yüksek enerjili parçacıkları ölçüyoruz. Parçacıkları ölçerek evrenin sırlarına ulaşmaya çalışıyoruz. Bunlardan en önemlisi karanlık madde. Uzaydaki radyasyon miktarını da ölçmüş oluyoruz. Uydularımızın alacağı radyasyon miktarlarını hesaplayabiliyoruz. Kalkınma Bakanlığı'ndan bir proje aldım. Bu proje kapsamında Türkiye'de ilk kez uzay radyasyon testlerin yapıldığı bir laboravtuar kurmaktayız. Ankara Atom Kurumu'nda plotonları hızlandırıcı tesisinde plotonları genişlettiğimiz, uzaydaki radyasyonun standartlarına uygun Avrupa uzay Ajansı'nın bir radyasyon bölgesi oluşturduğumuz 14 mühendis ve teknisyenlerden oluşan projenin başındayım.
Avrupa Uzay Ajansı - 3.3.2017
Kara Delik Akışlarının Isı Değişimleri İlk Kez Ölçüldü
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) NuSTAR ve Avrupa Uzay Ajansının (ESA) XMM-Newton uzay teleskoplarını kullanan bilim adamları, galaksiden dünyaya yayılan X-ışını emisyonlarının spektrum dalgalanmaları sayesinde sıcaklık değişimlerine dair kestirimlerde bulundu.
Avrupa Uzay Ajansı - 15.2.2017
Dünya Bankası'nın "Odak Notu" Raporu
Dünya Bankası, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) Gayrisafi Yurtiçi Hasıla'da (GSYH) yaptığı revizyonun Türkiye'nin ulusal hesaplar metodolojisini uluslararası standartlara yakınlaştırdığı ve aynı zamanda idari verilerin entegrasyonu yoluyla bilgi kalitesini iyileştirdiğini duyurdu.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Avrupa Uzay Ajansı Haberleri | Avrupa Uzay Ajansı Haber - Haberler - Sayfa 8 - Avrupa Uzay Ajansı haberleri, son dakika avrupa uzay ajansı haber ve gelişmeleri burada. İnfografikli - Nijerya'da Teşhis Edilemeyen Hastalık Giderek Yayılıyor.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 30.10.2020 00:11:12. #1.14#
title